Witam,od 2 lat mam nawracające biegunki. 3 tygodnie spokoju i potem ranne żółte biegunki. Kolonoskop

2 odpowiedzi
Od 2 lat mam nawracające biegunki. 3 tygodnie spokoju i potem ranne żółte biegunki. Kolonoskopia-limfocytarne zapalenie jelit. Przeszłam na dietę bez glutenu, bez nabiału, bez surowych warzyw j owoców. Myślałam że to strzał w dziesiątkę, jelita uspokoiły się....na 3 tygodnie i znów biegunka. Zastanawiam się czy przyczyna nie leży w jelitach? Wcześniej, gdy jadłam wszystko też były 3-4 tyg. normalnych wyróżnień potem znów biegunka, dieta ryżowa.... Wszystko zaczęło się po operacji tarczycy z powodu guza na tarczycy. Żaden z lekarzy nie potrafi znaleźć przyczyny. Parametry wątrobie badane ok rok temu w normie. W morfologii podwyższone procentowo monocyty.(15%). Już tracę nadzieję że ktoś mi pomoże. Żaden z lekarzy nie potrafi spojrzeć na problem całościowo.
Limfocytarne zapalenie jelit to jedna z rzadkich schorzeń, która właśnie charakteryzująca się występowaniem przewlekłych biegunek bez domieszki krwi, ale z obecnością typowych zmian w błonie śluzowej jelita grubego obserwowanych właśnie w badaniu histopatologicznym. Natomiast same wyniki badań endoskopowych i obrazowych najczęściej są prawidłowe.

Farmakoterpia polega najczęściej na stosowaniu leków przeciwbiegunkowych (np. loperamid) oraz pochodnych kwasu 5-aminosalicylowego (mesalazyna). W trudniejszych przypadkach pomocne okazują się steroidy (budezonid), a w przypadku oporności - leki immunosupresyjne (m.in. azatiopryna, 6-merakptopuryna).

W kwestii dietoterapii dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diety o obniżonej zawartości błonnika pokarmowego, szczególnie nierozpuszczalnego (właśnie w postaci surowych warzyw i owoców). Dobrze, że stara się Pani je przetwarzać (m.in. gotować na półtwardo, przecierać, zapiekać). Dodatkowo, można skonsultować ze swoim lekarzem lub dietetykiem możliwość włączenia produktów będących źródłem błonnika rozpuszczalnego oraz zabiegów z zakresu fitoterapii, np. wypijanie naparów z czarnych jagód. Rozumiem, że gluten został wyeliminowany, ponieważ w specjalistycznych badaniach wykryto u Pani nadwrażliwość, nietolerancję lub alergię? Wtedy jest to faktycznie sensowne, o ile rzeczywiście pozbyła się Pani tego produktu zupełnie z diety, nawet śladowych ilości.

Warto zapytać lekarza o odpowiednią probiotykoterapię. Mikrobiota jelitowa odgrywa tutaj ogromną rolę.

Pytanie też, jak radzi Pani sobie ze stresem. To kolejny czynnik, który może nasilać objawy.

Warto zadać sobie pytanie też o stosowane używki? Niektóre substancje wzmagają nieprzyjemne objawy.

Wspomina Pani o zabiegu operacyjnym tarczycy. Rozumiem, że obecnie stosuje Pani w związku z tym określoną farmakoterapię? Warto porozmawiać z lekarzem endokrynologiem, czy określony lek może wpływać u Pani na wzmacnianie niechcianych dolegliwości i czy może warto podjąć się zmiany środków na inne z danej grupy.

Mogę zająć się całościowo Pani problemem. Jest duża szansa,że wyniki będą pozytywne. Właśnie w tej chwili mamy duże sukcesy z pacjentka o podobnych dolegliwościach. Nie jest to jednak temat na korespondencję mailową. Zapraszam do kontaktu. Przyjmuje w NZoZ Zabierzów, w Krakowie i Rzeszowie. Udzielam także konsultacji telefonicznych. boguslaw.bienias(at)gmail.com
Pozdrawiam.
Bogusław Bienias