Witam, moja znajoma ma 17 lat i stwierdzono u niej niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim

2 odpowiedzi
Moja znajoma ma 17 lat i stwierdzono u niej niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W zasadzie już w przedszkolu było wiadomo że coś jest nie tak. Do szkoły poszła dopiero rok później niż rówieśnicy a aktualnie uczęszcza do zwykłej szkoły zawodowej z tą różnicą że ma dodatkowe zajęcia z Pedagogiem. Niestety nie wiadomo co jest przyczyną jej problemów, głównie z powodu braku inicjatywy ze strony rodziców. Raczej była zaniedbywana i przeszła dosyć trudne dzieciństwo pełne agresji i przemocy na tle psychicznym.
Jeżeli chodzi o jej umiejętności logiczne to praktycznie od razu widać braki.
Potrafi liczyć od 0 do 100 bez większych problemów. Niestety ma duży problem z liczeniem w drugą stronę od 100 do 0. Ciężko idzie jej dodawanie, odejmowanie oraz dzielenie. Natomiast jeśli chodzi o mnożenie (w przedziale od 0 do 100) to spisuje się bardzo dobrze. Mnoży bardzo szybko i praktycznie nigdy się nie myli. Ma również problemy z rozumieniem ułamków takich jak 1/4 ( nie pojmuje co to jest 1/4 szklanki wody) oraz nie najlepiej radzi sobie z interpretacją symboli/ilustracji np. ( Pół koła + drugie pół koła = całe koło). Tak samo nie dostrzega zależności i schematów które się powtarzają. Jeżeli chodzi o pisanie i czytanie to radzi sobie bardzo dobrze jedynie w trakcie rozmowy czasem ma problem z opisaniem co dokładnie ma na myśli i czasem (raczej rzadko) źle odmienia jakieś losowe słowo. Kiedy rozmawia się z nią na tematy codzienne nie można dostrzec żadnego ubytku dopiero kiedy w grę wchodzą tematy abstrakcyjne, przewidywanie przyszłości, organizacja czegoś albo podejmowanie decyzji widać u niej znaczne braki. Lubi śpiewać i pamięta wiele tekstów z różnych piosenek. Przeważnie nie łapie ironii ani nie rozumie żartów. Ma też problem z rozumieniem filmów nie dostrzega co autor miał na myśli przedstawiając scenę w określony sposób. Długo się zastanawia i powoli wykonuje czynności czynności codzienne. Mimo tego jest w pełni samodzielna i radzi sobie dobrze w życiu codziennym. Używanie komputera albo smartfonu nie jest dla niej żadnym wyzwaniem.
Z charakteru jest bardzo miła spokojna i empatyczna, mocno się przejmuje cierpieniem innych. Jest pracowita i lubi porządek. Jedynym wyjątkiem są sytuacje kiedy na czymś jej bardzo zależy a nie może tego dostać bo coś się wydarzyło np. basen na który chciał iść był zamknięty. W tedy miewa napady agresji ( trochę w tedy wariuje czasem uderzy ręką w stół albo LEKKO w jakąś część swojego ciała. Kiedy jej się zdarzy w ataku szału przypadkiem lekko drasnąć kogoś z otoczenia od razu przeprasza i się ogarnia wracając do normalności) Nie lubi tłocznych ani głośnych miejsc i jest nieśmiała ale nie ma problemu z kontaktem wzrokowym. Woli przebywać z osobami dorosłymi niż z rówieśnikami i potrafi się bardzo dobrze opiekować dziećmi (lubi to robić)
Jeżeli chodzi o cechy fizyczne to ma przeciętny wzrost 165 cm i jest bardzo urodziwa. Jej waga to ok. 53 kg. Gołym okiem nie widać po niej że może być niepełnosprawna. Jedyną cechą jaka się rzuca w oczy to mocno zarysowana żuchwę ( Tylnia część trochę jakby u faceta ale nie do końca) . Nie jest ona jednak nieestetyczna ani nie wydaje mi się że może sugerować jakąkolwiek patologię genetyczną. Jej matka ma bardzo podobną twarz z tym że ta żuchwa jest mniej wyrazista. Pewnie z tego powodu że ma więcej tłuszczu w rejonie twarzy. Ma bardzo gęste i zdrowe włosy nawet na twarzy widać że wyrastają jej pojedyncze włoski które są grubsze i ciemniejsze niż reszta. Ma też jakby taki delikatny wąsik. Na brzuchu też rosną jej gęściej włosy niż przeciętnie i są one widoczne ( chodzi mi o cienki pasek włosów od pępka w dół). Ma też dosyć niski głos.
Często miewa różnego rodzaju dolegliwości jak np. ból głowy ( z boków głowy, czasem towarzyszy temu obniżoną temperaturę ciała) czy ból brzucha. Trudno powiedzieć co je powoduje ( chyba występują one częściej kiedy jest narażona na stres). Ma słabe krążenie krwi, często ma zimne dłonie lub stopy.
Miewa nieregularną miesiączkę.
Grubo się ubiera bo często jest jej zimno. Lubi kiedy jest bardzo gorąco. Ma również problemy z wstawaniem z łóżka, jak by mogła to spała by do oporu.
Z tego co wiem to wystąpiły pewne komplikacje w trakcie ciąży co skończyło by się poronieniem. Na szczęście założono szwy i urodziła się po terminie z prawidłową wagą ciała.
Jej matka poroniła już wcześniej dwukrotnie z tego przynajmniej raz w późnym stadium ciąży. Potem urodziła się jej starsza siostra która jest w pełni sprawna zarówno fizycznie jak i intelektualnie i na końcu ona. Jej matka w czasie ostatniej ciąży miała 27 lat.
Co mogło spowodować jej niepełnosprawność i do jakiego lekarza powinna się zwrócić?
Witam, jest wiele możliwych przyczyn niepełnosprawności intelektualnej:
choroby genetyczne ( m.in. zespół Downa, zespół łamliwego chromosomu X ),
komplikacje dotyczące przebiegu ciąży i okresu okołoporodowego (takie jak np. zakażenie płodu w ciąży wirusem różyczki czy wirusem CMV, jak i niedotlenienie okołoporodowe czy głębokie wcześniactwo),
schorzenia doświadczane już po przyjściu na świat (np. poważne zakażenia ośrodkowego układu nerwowego czy rozległe urazy głowy),
całościowe zaburzenia rozwojowe (np. autyzm),
wrodzona niedoczynność tarczycy (niepełnosprawność intelektualna pojawiać się może wtedy, gdy schorzenie to nie podlega leczeniu),
choroby metaboliczne (np. fenyloketonuria, choroba Niemanna-Picka),
zażywanie w czasie ciąży przez matkę różnych toksycznych substancji (takich jak np. narkotyki czy alkohol, który może doprowadzić u dziecka do wystąpienia alkoholowego zespołu płodowego),
schorzenia neurologiczne (np. różne postacie padaczki, jak i mózgowe porażenie dziecięce).
Sama przyczyna jest jednak nie zawsze możliwa do określenia. Lekarz neurolog ma kompetencje do wypowiadania się w tej sprawie.
Z opisu problemów wynika, że przydałaby się również konsultacja u lekarza endokrynologa. Pozdrawiam serdecznie.
Z opisu

Dzień dobry, nawiązując do wypowiedzi mojej poprzedniczki, przyczyn niepełnosprawności intelektualnej może być wiele - od obciążeń ciążowo- porodowych, przez zaniedbania środowiskowe, przyczyny neurologiczne lub biologiczne. Nie zawsze jest możliwe dojście do genezy trudności. Dodatkowo każdy człowiek rodzi się z pewnym potencjałem intelektualnym, który wskutek oddziaływań środowiskowych i edukacyjnych może być w pewnym zakresie modyfikowany, a niektóre z obszarów funkcjonowania poznawczego mogą być usprawnianie. Zajęcia usprawniające funkcje poznawcze może prowadzić psycholog, pedagog lub terapeuta IE (Instrumental Enrichment). Jeśli opisywana osoba chciałaby skorzystać z takiej terapii, proponuję skorzystać z oferty Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, poradni zdrowia psychicznego lub gabinetu prywatnego. Pozdrawiam, Zuzanna Bajsarowicz