Witam, moim problemem jest ciągły lęk. Boję się pracy, żyję od poniedziałku do piątku i próbuję prze

2 odpowiedzi
Witam, moim problemem jest ciągły lęk. Boję się pracy, żyję od poniedziałku do piątku i próbuję przetrwać, bo boję się, że na pewno zrobiłam coś źle. W niedzielę jestem zestresowana, odliczam godziny do poniedziałku. Jest to już kolejna praca gdzie tak się dzieje, mimo że nie ma powodu do strachu. Bardzo mnie to męczy i przytłacza. W czasie wolnym od pracy nie potrafię przestać myśleć o moich obowiązkach i czy coś złego nie wydarzyło się w tym czasie. Cztery lata temu pracowałam z osobą, która powodowała we mnie taki lęk, mówiła, że wszystko robię źle i miała do mnie pretensje. Potem to we mnie pozostało. Dodatkowo bardzo boję się jakiejkolwiek porażki, jakakolwiek pomyłka wywołuje we mnie paraliż, że pewnie będą przez to ogromne problemy i napewno wszystko źle się skończy. Bardzo proszę o podpowiedź, pomoc i ratunek, gdyż sama nie umiem sobie z tym poradzić.
Pozdrawiam
Droga Autorko. Czytając Twoją wiadomość niemal czułam to co piszesz. Wyobraziłam sobie w jak trudnym położeniu jesteś . To musi być ogromne obciążenie, które najzwyczajniej w świecie może wykończyć. Jest mi strasznie przykro, że znalazłaś się w takiej sytuacji. Widać jednak, że masz w sobie wolę walki i chęć do zrozumienia tego wszystkiego co jest Twoim wielkim atutem. Bardzo możliwe, że poprzez wcześniejsze traumatyczne wydarzenia związane z tamtą osobą pozostała w Tobie ogromna dziura która z czasem zaczęła się rozrastać. Ta dziura to lęk przed powtórką z tego co Cię spotkało. W przypadku tak silnego natężenia emocji trudno jest o jakikolwiek ruch czy działanie. Dlatego każda niedziela jest tak obciążająca, a każdy dzień w pracy tak trudny. Do tego dzieje się to niemal cały czas i skutecznie paraliżuje w Tobie jakąkolwiek dumę, satysfakcję z samej siebie czy też wykonywanej pracy. Tak duża blokada potrzebuje konkretnych specjalistów - psychiatry oraz psychoterapeuty. Lekarz psychiatra pomoże Ci uspokoić nieco emocje poprzez dobrze dobraną farmakoterapię. Stres będzie mniejszy, odczucia mniej intensywne, dzięki czemu nie będziesz w tak dużym napięciu. Psychoterapia pozwoli natomiast przepracować ten moment z Twojego życia, uzbroi Cię w najlepsze narzędzia do przeciwdziałania w takich sytuacjach, nauczy wielu cennych umiejętności. Tak dobrana para będzie niezwykle pomocna w Twojej sytuacji. Życzę Ci abyś znalazła świetnych specjalistów i poradziła sobie z tymi trudnościami!

Dzień dobry! Dziękuję Ci za Twoje pytanie. Wygląda na to, że Twój umysł bombarduje Cię ciągłymi obawami w kontekście. Podsuwa Ci czarne scenariusze, które pewnie w sporej części nie dochodzą do skutku. W pewnym sensie jest to zadanie Twojego umysłu - po prostu stara się ostrzec Cię przed niebezpieczeństwem porażki. Wydaje się jednak, że jeteś przytłoczona wpływem, jaki ten "wewnętrzny dyktator" ma na Ciebie. Jesteś zmęczona byciem targaną wirem myśli i obaw. Istnieją sposoby, żeby nauczyć się zdystansować się odbrobinę od tych trudnych przeżyć. Są to m.in. metody związane z uważnością, takie jak medytacja - technika zauważania myśli i odczuć, i otwierania się na nie, jakkolwiek trudne one nie są. W ten sposób można porzucić walkę z samym sobą i zyskać przestrzeń na podjęcie działań w stronę pełnego, wartościowego życia. Jeśli czujesz się na to gotowa, zachęcam Cię do skorzystania z pomocy specjalisty - psychologa, terapeuty czy psychiatry, którzy mogą pochylić się nad tym, czego doświadczasz i zaproponować skuteczne metody działania. Wszystkiego dobrego, Wojciech Ilski.