Witam. Mam syna 13 letniego. Syn ma problemy w szkole. Wychowuję go sama ponieważ jego ojciec się ze

4 odpowiedzi
Mam syna 13 letniego. Syn ma problemy w szkole. Wychowuję go sama ponieważ jego ojciec się ze mną rozwiódł 5 lat temu. Problem wychowawczy, zachowanie syna jakby na niczym mu nie zależało . Proszę o inf czy na pierwszą wizytę u psycho terapeuty powinnam pójść sama?
Dzień dobry,
Ja zapraszam całą rodzinę. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Spotkałam się z różną praktyką. Ja zapraszam na pierwsze spotkanie rodzica/rodziców, a potem całą rodzinę. Pozdrawiam, Violetta Patryn
Moim zdaniem najbardziej korzystną opcją jest Pani spotkanie z terapeutą i szczegółowe omówienie problemów. Problemy wychowawcze, kłopoty szkolne dziecka (zakładam) są raczej efektem, skutkiem tego co dzieje się w rodzinie. Reakcją na to jak postępują dorośli - ważni w życiu dziecka. Nie posądzam dorosłych o złą wolę. Ale nikt nie uczył jak być rodzicem. Zwykle system wychowawczy to zespół wartości, przekonań i narzędzi przejętych i powielanych od poprzedniego pokolenia. Nie wszystkie metody sprawdzają się w nowych warunkach i "innych czasach". Nie do wszystkich sytuacji pasują. Dlatego uważam,że korekta sposobu myślenia i postępowania wobec dziecka przez rodzica jest skuteczniejsza niż "terapeutyzowanie" nastolatka. Oczywiście nie wykluczam możliwości odbycia wspólnej sesji. I jeszcze dwie podpowiedzi programowe: Są w kraju specjaliści realizujący terapię której celem jest korekta szkodliwych zachowń dziecka bez jego bezpośredniego udziału. Drugą propozycją jest udział Pani i syna (razem) w Progranie Wspierania Rodziny - cykl ośmiu spotkań, gdzie rodzic i dziecko pracują nad wybranymi zagadnieniami funkcjonowania rodziny.
Pozdrawiam Rafał Dobolewski
Witam. W podejściu systemowym, w którym ja pracuję, rodzinę traktuje się jak żywy organizm, więc wychodzi się z założenia, że jeżeli jeden z narządów zaczyna chorować równowaga całego organizmu zostaje zachwiana. Na pierwsze spotkanie zaprasza się zwykle całą rodzinę, gdyż to ułatwia zapoznanie się z problemami w szerszej perspektywie, każdy członek rodziny ma prawo do własnego zdania i sposobu widzenia problemu. Zachowanie syna może mieć różne podłoże i znaczenie, może także pełnić pewną nieświadomą funkcję, np. może oznaczać wołanie o pomoc dla rodziny. Zdarza się, że w ramach psychoterapii rodzinnej psychoterapeuta spotyka się z rodzicami/rodzicem lub zaleca podjęcie psychoterapii indywidualnej. To wszystko zależy od rozpoznania sytuacji rodziny oraz poszczególnych jej członków. Czasami w życiu tak bywa, że nagromadzenie trudności i problemów nadwyręża mechanizmy adaptacyjne, wtedy warto sięgnąć po pomoc. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.