Witam, mam problem z wyrażaniem emocji i tego co myślę. Problem zauważam szczególnie będąc z moim ch

4 odpowiedzi
Witam, mam problem z wyrażaniem emocji i tego co myślę. Problem zauważam szczególnie będąc z moim chłopakiem. Już na samym początku kiedy spytał się co mi się w nim podoba, nie byłam w stanie odpowiedzieć na to pytanie bo poczułam blokadę i dosłownie tak jakbym przestała myśleć, jakby wyłączył mi się mózg. Cały czas mimo, że chciałabym mówić mu komplementy to nie jest mi w stanie to przejść przez gardło. W łóżku kiedy prosi mnie o to, żebym coś powiedziała to ogarnia mnie stres i znowu wyłącza mi sie myślenie, przez co nie jestem w stanie nic powiedzieć. Wtedy też zazwyczaj milczę lub powtarzam to co on powiedział wcześniej. Kiedy chce porozmawiać o nocy to również nie umiem nic skomentować. Chłopak mówi mi, że rozumie to i nie muszę nic mówić bo on wie co mam na myśli, ale mimo wszystko domyślam się, że chciałby coś usłyszeć. Oczywiście mnie to ogromnie męczy i sprawia, że czuję się okropnie. Chciałabym móc powiedzieć mu wszystko co myślę i czuję, ale nie jestem w stanie. Z góry dziękuję!
Dzień dobry, mówić o emocjach uczymy się w domu rodzinnym. Jeśli rodzice mówią o swoich emocjach i pomagają dziecku nazywać to, co ono czuje, w dorosłości wyrażanie emocji przychodzi w sposób naturalny. Czy w Pani domu mówiło się o emocjach? To ważne, że zdała sobie Pani sprawę z blokady w tym obszarze:) To pierwszy krok aby nauczyć się mówić o tym, co Pani czuje. Na początku jest to trudne i nienaturalne. Wyrażanie emocji, kiedy nie robiło się tego wcześniej, może budzić lęk i niechęć, może kojarzyć się z okazywaniem słabości. Pomocne będzie napisanie listu do chłopaka, w którym wyrazi Pani to, co Pani do niego czuje i potraktowanie tego jako pierwszego kroku. Jeśli ma Pani takie możliwości, z pewnością dobrym sposobem będzie praca z psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie!
Emilia Szymanowicz

Witam, uczy się Pani funkcjonowania w związku. Warto się przyjrzeć w jakiego rodzaju schematy Pani wchodzi budując relacje. Umiejętność mówienia o emocjach to kompetencja która bardzo Pani pomoże budować związek. Dodatkowo kwestie związane z typami osobowości jakie reprezentujecie z Partnerem też wpływają na postrzeganie przez Was waszej relacji.
Warto pochylić się nad tymi tematami i budować swoją świadomość, aby podnieść swoją satysfakcję z życia i budować dobrej jakości związek.
Pozdrawiam
Jolanta Suchłabowicz
Dzień dobry.
Warto przyjrzeć się bliżej tej sytuacji i zapytać siebie, co takie zachowanie Pani daje. Może odpowiedź na to pytanie zaprowadzi Panią do dalszych refleksji. Ponadto idąc dalej, co by Pani chciała mieć zamiast tej blokady i jak by to wpłynęło na Panią i na Pani związek. Kolejne pytanie warte zadanie to : Czy miała Pani już takie sytuacje wcześniej? w jaki sposób radziła sobie Pani z nimi. Być może krótka analiza tych wyjątków pozwoli Pani na poszerzenie perspektywy i dostrzeżenie rozwiązań tej sytuacji.
Pozdrawiam
Dzień dobry,

Wiele zostało już powyżej powiedziane. Dla mnie byłoby szczególnie ważne określić:

a) czy tak jest tylko (głównie) z Chłopakiem, czy też w innych relacjach; co jest podobnego w sytuacjach kiedy nie może Pani mówić, a co jest inaczej wtedy, gdy mówić Pani może?

b) czy to jest tak, że Pani nie umie powiedzieć czy też Pani nie wie co powiedzieć? czy umiałaby Pani odpowiedzieć na pytanie co się Pani podoba w Chłopaku jeśli będzie Pani np. siedziała sama ze sobą?

c) czy zamiast powiedzenia tego, da się to napisać? listem, smsmem, komunikatorem?

Generalnie myślę, że przydatna będzie dla Pani konsultacja psychologiczna. W razie czego - zapraszam!

Pozdrawiam i powodzenia!