Witam mam problem z mężem wpada w złość przy byle okazji a jak już jest problem jakiś to wtedy mówi

4 odpowiedzi
Witam mam problem z mężem wpada w złość przy byle okazji a jak już jest problem jakiś to wtedy mówi że już umiera bo go serce boli a sam się w taki stan wprowadza co zrobić w takim przypadku jak go uspokoić namówienie go do psychologa graniczy z cudem do tego jeszcze ma niską samoocenę .
Witam, trudności w kontroli emocji przysparzają wielu problemów nie tylko osobie, której to dotyczy, ale również (a czasami przede wszystkim) osobom z jej otoczenia. Pisze Pani o potrzebie pomocy mężowi, ale też o poczuciu własnej bezradności. Czasami nie mamy wpływu na to jak zachowują się inni, ale możemy mieć wpływ na to jak sami reagujemy na zachowania innych, a te można zmieniać. Skoro jednak trudno jest nakłonić męża do wizyty u psychologa może warto rozważyć zajęcie się i przyjrzenie się własnym emocjom związanym z tą sytuacją. Rozmowy z psychologiem/psychoterapeutą pomogą Pani lepiej zrozumieć własne trudne uczucia z tym związane i wypracować nowe, bardziej efektywne sposoby radzenia sobie z nimi. Trzymam kciuki:)

Komunikacja: Wyraź swoje obawy w sposób spokojny i pełen miłości. Ważne jest, aby skupić się na konkretnych zachowaniach, które Cię niepokoją, a nie oceniać osoby jako takiej. Unikaj oskarżenia, a raczej skup się na opisaniu tego, jak jego zachowanie wpływa na Ciebie i Wasz związek. Na przykład: "Jest mi bardzo trudno, kiedy wpadasz w złość, bo zaczynam się martwić o Twoje zdrowie."

Wsparcie: Próbuj zaoferować mu wsparcie, ale pamiętaj, że nie jesteś profesjonalistą i może istnieć limit tego, co możesz zrobić. Możesz go zachęcić do rozmowy z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny o swoich problemach, jeżeli nie jest gotów na konsultację ze specjalistą.

Podkreślaj korzyści terapii: Jeżeli jest sceptycznie nastawiony do psychoterapii, możesz spróbować podkreślić korzyści, które mogą z niej wynikać. To może obejmować wsparcie w radzeniu sobie ze stresem, zrozumienie i lepsze radzenie sobie z emocjami, poprawę relacji interpersonalnych itp. Możesz również podkreślić, że terapia nie jest znakiem słabości, a wręcz przeciwnie - jest znakiem siły i samozaparcia.

Zachęcaj do dbania o zdrowie: Dobra dieta, regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednia ilość snu i minimalizowanie spożywania alkoholu mogą pomóc w zarządzaniu stresem i poprawie nastroju. Nawet małe zmiany w stylu życia mogą przynieść duże korzyści dla zdrowia psychicznego.

Pomoc profesjonalna: Jeśli Twój mąż mówi, że czuje ból w klatce piersiowej, powinien skonsultować się z lekarzem. Choć może to być spowodowane stresem, ból w klatce piersiowej może również wskazywać na poważne problemy z sercem, które wymagają natychmiastowej uwagi medycznej.

Jednak pamiętaj, że ostatecznie decyzja o szukaniu pomocy musi wyjść od niego. Nie możesz zmusić kogoś do zmiany, jeżeli ta osoba nie jest do tego gotowa. To może być frustrujące, ale ważne jest, aby pamiętać o troszczeniu się o swoje własne zdrowie emocjonalne podczas tego procesu
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie. Rozumiem, że obecna sytuacja z mężem jest dla Pani trudna i wymaga działania. W przypadku reagowania na stres lub trudne sytuacje poprzez złość oraz wyolbrzymianie fizycznych dolegliwości, ważne jest skoncentrowanie się na zdrowym i skutecznym podejściu.
Oto kilka kroków, które mogą pomóc w radzeniu sobie z taką sytuacją:
1)Delikatna i empatyczna rozmowa: Znalezienie odpowiedniego momentu i spokojnie wyrażenie swojego zaniepokojenia względem zachowania męża. Wyraźcie swoje obawy i uczucia, słuchając jednocześnie jego punktu widzenia.
2)Wysłuchanie: Dajcie mężowi możliwość wyrażenia swoich uczuć i frustracji. Czasem ludzie potrzebują przestrzeni, aby podzielić się tym, co ich trapi.
3)Wspólna refleksja: Razem z mężem spójrzcie na źródło jego frustracji i reakcji. Czasem problemy emocjonalne mogą być przyczyną takiego zachowania.
4)Sugerowanie wsparcia: Proponujcie mężowi wsparcie, w tym możliwość skonsultowania się z psychoterapeutą. Zachęcanie może być pierwszym krokiem ku zrozumieniu i rozwiązaniu trudności.
5)Zachęcajcie do działań, które mogą pomóc w redukcji stresu, takich jak medytacja, ćwiczenia fizyczne czy hobby, które mogą przynieść ulgę w trudnych momentach.
6)Wsparcie społeczne: Zachęćcie męża do rozmowy z przyjaciółmi, rodziną lub innymi osobami, które go wspierają. Wsparcie emocjonalne może pomóc w radzeniu sobie z emocjami.
7)Wspólny wysiłek: Razem pracujcie nad komunikacją i radzeniem sobie ze stresem. Wspólne działania mogą wzmocnić waszą relację.
8)Cierpliwość: Proces zmiany zachowania i poprawy sytuacji może wymagać czasu. Bądźcie cierpliwi i otwarci na wspólną pracę nad tym.
Jeśli mąż jest niechętny do samodzielnego skorzystania z pomocy psychologicznej, może to być dobry moment, aby zaproponować terapię par. Wspólna praca z terapeutą może pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu trudności, jednocześnie wzmacniając waszą relację. Wszystkiego dobrego.
Dzień dobry,
z opisu wynika, że Pani mąż ma prawdopodobnie trudności z regulacją emocji. Gdy nieprzyjemna emocja eskaluje nie wie co z nią zrobić. Bardzo intensywne pobudzenie układu nerwowego może dawać również nieprzyjemne odczucia fizyczne.
Wg mnie warto porozmawiać z Panem w sytuacji gdy jest spokojny. Opowiedzieć o swoim niepokoju i trosce o niego. Zaproponować konsultację na próbę. Równocześnie znaleźć odpowiednią osobę, która skoncentruje się na początku na treningu regulacji emocji.
Pozdrawiam - Aleksandra Pieślak
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.