Witam. Mam problem, gdy rozmawiam z ludźmi i patrzę na nich muruje mnie nie wiem co powiedzieć i zac

3 odpowiedzi
Mam problem, gdy rozmawiam z ludźmi i patrzę na nich muruje mnie nie wiem co powiedzieć i zaczynam się jąkać z tego stresu zaczynam czegoś szukać co mam pod ręką lub się rozglądać do tego zalewają mnie gorące poty. Lecz gdy nie patrzę na tą osobę coś robię w telefonie lub po prostu jestem czymś zajęta i w trakcie tej czynności rozmawiam to wszystko jest w jak najlepszym porządku. Nie jąkam się mówi płynnie. I czasami jak z kims rozmawiam patrze na niego to napinaja mi sie miesnie twarzy.Co to może być? Jak sobie z tym poradzić?
Witam,
opisane przez Panią objawy wskazują na doświadczanie strachu przed kontaktem i wynikającego z niego napięcia w ciele. Potrzebuje Pani popracować nad świadomym gruntowaniem siebie i rozluźnianiem napięć np. przez pogłębiony oddech. Jeśli ma Pani otwartość na przyjrzenie się sobie i zadziałanie na rzecz poprawy funkcjonowania, proszę poszukać w okolicy psychoterapeuty pracującego również metodami pracy z ciałem.
Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry. Z Pani opisu wiele wskazuje na silną reakcję autonomicznego układu nerwowego. Jest wysoce prawdopodobne, że to reakcja na przeżyte traumatyczne doświadczenie/ doświadczenia. Pozdrawiam Paweł.
Opisane przez Ciebie objawy mogą być związane z lękiem społecznym, który charakteryzuje się silnym stresem i niepokojem w sytuacjach społecznych, szczególnie podczas interakcji z innymi ludźmi. To, że czujesz się lepiej i swobodniej, gdy nie patrzysz bezpośrednio na rozmówcę lub gdy jesteś czymś zajęta, może wskazywać na to, że bezpośredni kontakt wzrokowy lub pełna uwaga skupiona na interakcji zwiększa Twój stres.

Oto kilka sugestii, jak możesz sobie pomóc:

Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne: Techniki takie jak głębokie oddychanie lub medytacja mogą pomóc w złagodzeniu natychmiastowego napięcia i stresu.

Trening umiejętności społecznych: Praktykowanie scenariuszy społecznych, np. prowadzenia rozmów, może pomóc zwiększyć Twoją pewność siebie w interakcjach społecznych. Możesz to robić samodzielnie przed lustrem, z przyjacielem lub w ramach grupy wsparcia.

Stopniowa ekspozycja: Zaczynając od mniej stresujących sytuacji społecznych i stopniowo zwiększając ich poziom trudności, możesz budować swoją odporność na stres związany z interakcjami społecznymi.

Praca nad samooceną: Budowanie pozytywnego obrazu siebie i akceptacja własnych słabości mogą pomóc w zmniejszeniu lęku społecznego.

Terapia: Rozmowa z psychoterapeutą może być szczególnie pomocna. Terapeuta może pomóc zidentyfikować przyczyny Twojego lęku, pracować nad nimi i nauczyć Cię skutecznych strategii radzenia sobie. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest często zalecana w przypadku lęku społecznego.

Ćwiczenie uważności: Uważność (mindfulness) może pomóc skupić się na teraźniejszości i zmniejszyć odczuwany stres.

Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć ogólny poziom stresu i poprawić samopoczucie.

Przyjmowanie małych kroków: Nie oczekuj od siebie, że od razu pokonasz lęk. Każda mała wygrana jest krokiem w dobrym kierunku.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.