Witam a jakie są objawy gdy uszkodzi się łąkotke czy ból nie pozwala uprawiać wysiłku fizycznego czy

3 odpowiedzi
Jakie są objawy gdy uszkodzi się łąkotke czy ból nie pozwala uprawiać wysiłku fizycznego czy kolano puchnie kiedy boli cały czas czy tylko jak się chodzi biega i jak je rozpoznać przez dotyk można czy nie bardzo?
To są rzeczy, których fizjoterapeuci uczą się przez 5 lat studiów i każdy kolejny rok pracy zawodowej. Nie da się w skrócie opisać wszystkich objawów tej konkretnej dysfunkcji bo są one zależne od wielu czynników takich jak np. stopień urazu, mechanizm, powiązane kontuzje itp. Charakterystycznym objawem uszkodzenia łąkotki są przeskakiwania i ból w kolanie, ograniczenie ruchomości. Może wystąpić opuchlizna. To czy ból występuje przy spoczynku czy podczas aktywności też jest uzależnione od stopnia uszkodzenia. A samemu raczej nie wyczujesz przez dotyk czy ta struktura uległa uszkodzeniu. Najlepszą opcją będzie udać się do fizjoterapeuty lub ortopedy, badania obrazowe są również dobrym sposobem na potwierdzenie uszkodzenia. Pozdrawiam

Wymienione przez Ciebie objawy mogą ale nie muszą wskazywać na uszkodzenie (wyłącznie)łąkotki. Z założenia narząd ruchu powinno się z wyboru oceniać poprzez ruch więc potwierdzeniem ewentualnego uszkodzenia struktury powinny być testy kliniczne (powtarzalne, szybkie w wykonaniu i o dużej dokładności) w tym testy różnicujące (badające poszczególne elementy stawu tj. więzadła czy właśnie łąkotki) dany staw. Badanie obrazowe (USG, MRI)jest również pomocne.
Z tego względu jeśli występują powyższe objawy to warto zasięgnąć opinii zarówno ortopedy jak i fizjoterapeuty co do ewentualnego dalszego postępowania. Nawet jeśli będzie konieczność wykonywania zabiegu operacyjnego przez lekarza to zapobieganie wtórnym następstwom unieruchomienia i szybszemu powrotowi do sprawności będzie należało do fizjoterapeuty.
Dzień dobry, uszkodzenie kolana na początku diagnozujemy za pomocą testów pasywnych jak i ruchowych na ich podstawie a właściwie objawów jakie dają dane testy możemy wnioskować jaka struktura może dawać objawy bólowe. Bez wątpienia badania takie jak usg czy rezonans magnetyczny mogą pomóc określić stopień zajęcia struktury. Objawy takie jak puchnięcie, przeskakiwanie i bolesność mogą wskazywać na uszkodzenie łąkotki jak i mogą wskazywać na uszkodzenia więzadłowe jak i dysproporcji w pracy mięśniowej. Należy wykonać dalszą diagnostykę u fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy. Pozdrawiam