Walka ze świerzbem

14 odpowiedzi
Bardzo proszę o pomoc. Od marca zmagam się ze świerzbem. Najpierw stosowałam Novoscabin. Kiedy ten nie przyniósł efektów, udałam się po receptę na Infectoscab. Niestety, znowu bez efektów. Według zaleceń, każdego dnia zmieniałam pościel, prałam w temperaturze 90 stopni, rzeczy, które nie nadawały się do prania w wysokich temperaturach chowałam do worków lub do zamrażalnika, spryskiwałam mieszkanie Ectoparem. Po dwóch tygodniach postanowiłam posmarować się ponownie Infectoscabem. Niestety, świerzbowce nadal po mnie krążą. Nie mam już sił. Jest coraz cieplej, a ja muszę nosić długie rękawy, aby zasłonić ręce. Czy jest możliwe, że roztocza uodporniły się na maść ? O co tu chodzi ? Dlaczego nie mogę się ich pozbyć ? Co robię źle ? Moje mieszkanie wygląda jak laboratorium. Myślałam już, aby pójść do sauny lub kriokomory. Bardzo proszę o pomoc kompetentnego dermatologa. Jestem już zmęczona tą walką. Błagam, pomóżcie.
Dzień dobry. Opisane przez Panią metody są generalnie wysoce skuteczne. Jeżeli mimo wszystko objawy chorobowe utrzymują się warto zweryfikować rozpoznanie np wykonując biopsję skóry.

Jeśli było wszystko zrobione prawidłowo to na pewno nie jest to już swierzb tylko podrżnienie skóry świerzb powoduje alergizację i prowokuje ukrytą alergię.Prosze wziąć tabletki od alergii i posmarować sie przez kilka dni maścią sterydową
Witam,
walka ze świerzbem bywa trudna. Najważniejsza zasada to leczyć w tym samym czasie wszystkich domowników. Novoscabin- to bardziej profilaktyka dla osób, z którymi osoba zakażona miała styczność. Leczenie świerzbu to Infectoscab albo maść siarkowa- przez 5 dni bez mycia, a potem domowe "porządki".
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,

Proszę się nie niepokoić. Niekiedy świąd po leczeniu świerzbowca może utrzymywać się kilka tygodni. Najprawdopodobniej tak też jest w tym przypadku. Aby to potwierdzić lub wykluczyć lekarz dermatolog musi obejrzeć Pani skórę – niezbędna jest zatem ponowna konsultacja dermatologiczna.

Pozdrawiam,
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.
Szanowna Pani,

Zaproponowane przez lekarza dotychczasowe leczenie jest prawidłowe. Bardzo możliwe, że na obecnym etapie nie jest to już świerzb, a podrażnienie skóry po zastosowanych preparatach. Konieczna jest wizyta u lekarza, by mógł obejrzeć Pani skórę i to zweryfikować. Gdyby się jednak okazało, że w dalszym ciągu choroba postępuje możliwa jest ewentualna hospitalizacja i wdrożenie leczenia preparatami dostępnymi tylko w szpitalu. Proszę ponownie skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Z poważaniem,
Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt
Witam, czasem po przeleczeniu świerzbu pozostaje nadwrażliwość skóry i stąd te objawy. Dermatolog powinien ocenić zmiany i zapisać ew. środki regenerujące skórę, pozdrawiam, Beata Kociemba
Najbardziej prawdopodobne jest to, że świerzbowca już Pani nie ma, a pozostało silne podrażnienie skóry, które daje duży świąd, więc pacjent jest przekonany, że nadal jest zainfekowany i stosuje kolejne środki dające jeszcze większe podrażnienie. I tak przez wiele miesięcy. Proponuję dobrze nawilżyć skórę balsamem 3-4 razy dziennie. Jeśli nadal będzie Pani odczuwać świąd, proszę udać się do dermatologa.
To leczenie powinno przynieść efekty, może nie ma już infekcji-kto to oceniał? ćzęsto po leczeniu skóra nadal swędzi, należy ją tylko nawilżyć
Witam
Na Pani miejscu zweryfikowałbym rozpoznanie badanie w kierunku świerzbu polega na zeskrobaniu naskórka z miejsc zmienionych chorobowo następnie poszukuje się roztoczy w mikroskopie- takie badania wykonuje większość labolatoriów przy Oddziałach Dermatologicznych ,czasami udaje się znaleźć świerzbowca w badaniu dermatoskopowym(mikroskop do badania znamion)
Oporność na leki się zdarza ale częściej brak skuteczności leczenia jest spowodowany niewłaściwym rozpoznaniem lub niewłaściwym zastosowaniem leku.Wiele chorób przebiegających ze świądem może przebiegać podobnie ważny jest wywiad rodzinny i epidemiologiczny oraz w kierunku innych chorób.Dość często występuje rownież wtórna alergizacja (tzw .zespół poświerzbowcowy)pod wpływem oddziaływania roztocza na skórę dochodzi do nasilonej reakcji alergicznej zwłaszcza u osób predysponowanych np. cierpiących na inne alergie atopowe zapalenie skory suchość skóry,uczulenie na nikiel itp.Proszę wykonać badanie jeżeli będzie dodatnie zawsze można zastosować maść siarkową lecznie nie należy do przyjemnych i czasami rownież może podrażnić skórę dlatego powinno sie odbywać pod kontrola dermatologa !!!w przypadku wyniku ujemnego jak najszybciej należy włączyć leczenie przeciwalergiczne w uzasadnionych przypadkach z kortykosteroidami włącznie.
Pozdrawiam
1. Proszę wykonać badanie na obecność świerzbowca.
2. Jeżeli wynik będzie pozytywny przeprowadzić cały cykl leczenia dla WSZYSTKICH domowników jednocześnie przez 5 dni.
3. W sytuacji negatywnych wyników na obecność świerzbowca może wystąpić reakcja miejscowa określana jako świąd poświerzbowcowy - tu właściwe leczenie dobierze dermatolog.
Przy nawrocie objawów świerzbowcowych należy zawsze upewnić się, że patogen faktycznie jest obecny. Proszę nie stosować leków bez potwierdzenia reinfekcji przez dermatologa- należy wykonać badanie bezpośrednie zeskrobin lub u doświadczonego specjalisty czasami wystarczy badanie dermatoskopem. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
W pierwszej kolejności proszę potwierdzić czy nadal jest Pani zarażona świerzbem, ponieważ objawy o których Pani pisze nie zawsze muszą oznaczać tę chorobę. Zmiana leczenia na własne życzenie nie jest też najlepszym rozwiązaniem. Proszę trzymać się kuracji zaleconej przez lekarza. Leczenie świerzbu trwa ok 4 tygodni. Poza opisanymi lekami i środkami bezpieczeństwa jakie Pani stosuje leczeniem należy objąć wszystkie osoby z którymi ma się kontakt. Być może ktoś w Pani otoczeniu jest nosicielem świerzbowca i ani on, ani Pani o tym nie wiecie. Może więc dochodzić do ponownego przenoszenia pasożytów w pracy, od dziecka w przedszkolu, od partnera, znajomych itd. Kompleksowe leczenie musi objąć wszystkich z kim miała Pani kontakt i kto może być również zarażony.
Pierwsza sprawa, czy jest to na pewno świerzb. Druga sprawa, kwestia stosowania-np. przy Novoscabinie niemożna się przez kilka dni myć. Trzecia sprawa, czasem kurację (tym samym lekiem) trzeba powtórzyć. I kolejne- czasem trzeba kontynuowac smarowanie niewygojonych zmian, np. crotamitonem
Szanowna Pani

Zmiany skórne i świad skóry mogą się utrzymywać jeszcze dlugo (do kilku tygodni) po skutecznym przeleczeniu świerzbu. Moźliwe jest teź jednak, że wcale nie choruje Pani na swierzb, tylko inną chorobę skòry - warto pobrać wycinek ze zmian skórynych do badania histologicznego.
Pozdrawiam!

Dr ARW