W jakim nurcie powinnam zgłosić się na terapię ,aby zapobiec nawrotom depresji? Miałam juz trzy epi

3 odpowiedzi
W jakim nurcie powinnam zgłosić się na terapię ,aby zapobiec nawrotom depresji?
Miałam juz trzy epizody depresji .Za mną również miesięczny pobyt w szpialu psychiatrycznym.
Nie radzę sobie ze stresami ,zamartwiam się na zapas .Problemy życiowe momentami urastają do rangi tych wielkich .
Mam 67 lat .Jestem bardzo wrażliwą osobą.
Myślę że ważne jest podjęcie przez Panią długoterminowej psychoterapii czyli takiej która będzie trwała dłużej niż rok. Ponieważ dzięki temu będzie można poznać mechanizmy które powodują depresję. Jest mi trudno polecić jeden nurt. Ważna w terapii jest relacja z psychoterapeutą i przy wyborze terapii warto się tym kierować. Czyli np. to jak będzie się Pani czuła w kontakcie ze specjalistą.

Dobre wyniki, potwierdzone badaniami przynosi terapia w nurcie CBT, zwłaszcza jeżeli należy Pani do osób HSP (osoby bardzo wrażliwe), proszę mieć na względzie ze w ramach kierunku CBT jest tez wiele nurtów, ale o tym może Pani dowiedzieć się sporo z publikacji internetowych. Proszę naprawdę zatroszczyć się o siebie. Dobrego dnia.
Dzień dobry,
Myślę sobie, że to zależy od tego czego Pani oczekuje. Jeśli chciałaby Pani poprawy objawowej, myślę że warto rozważyć wizytę u psychiatry i być może rozpoczęcie farmakoterapii, może podjęcie krótkoterminowej terapii, która przyniesie ulgę, pomoże radzić lepiej sobie z codziennymi wyzwaniami. Pomocne tutaj może być podejście poznawczo-behawioralne.
Wypowiadając się jako terapeuta psychodynamiczny zwrócę uwagę na to, że objawy depresji mogą dotyczyć osób o bardzo różnych strukturach osobowości. Jeśli chciałaby Pani spojrzeć pod warstwę objawów i lepiej zrozumieć mechanizmy, które te depresyjność tworzą, a koncepcja istnienia nieświadomości jest Pani bliska, polecam bardziej długoterminową pracę psychodynamiczną lub psychoanalityczną, która może obok poprawy objawowej dać zrozumienie i uspokojenie - zmiany na poziomie osobowości.
Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Beata BP