usg genetyczne

5 odpowiedzi
witam jestem w 13tygodniu ciąży, wczoraj miałam mieć robione usg genetyczne lecz Pani z przychodni zadzwoniła że mają awarie sprzetu i odwołali moją wizytę,. Zaproponowała mi najblizszy termin za 6 dni, moje pytanie jest takie czy to nie będzie za późno na zrobienie tych badań?wiem że najlepiej zrobić USG między 11 a 13tygi6dni ale obawiam się że u mnie może być wtedy wiecej tyg.Proszę o odpowiedź
Witam, badanie USG prenatalne wykonuje się w zależności od wielkości płodu 45-84mm. Jeśli wymiar CRL płodu mieści się w tym zakresie to nie będzie za późno. Pozdrawiam

Przy wykonywaniu USG prenatalnego nie tyle istotny jest wiek ciążowy(liczony od daty ostatniej miesiączki) co wymiar CRL płodu. Badanie możliwe jest do przeprowadzenia gdy CRL wynosi od 45mm do 84mm. Proszę na spokojnie przyjść na USG w wyznaczonym terminie.
Witam,
Badanie można wykonać gdy dziecko ma poniżej 84 mm. długości, często w I trymestrze wiek ciążowy nie pokrywa się dokładnie z wynikami USG więc w Pani wypadku jeśli jest to już skończony 13 tydzień ciąży przekładnie badania jest ryzykowne.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Ma Pani inne możliwości... Ale biorąc inne czynniki pod uwagę wynik badania jeżeli będzie dla Pani niekorzystny ( czego nie życzę) będzie weryfikowane badaniami genetycznym ( pobranie próbek tkankach od płodu lub poplodu lub wód płód. ) w związku z tym kilka dni zwłoki nie są istotne. A szacunkiem artur mazur mazur@albis.com.pl Kalisz
Witam.
Badanie USG pierwszego trymestru wykonuje się miedzy 11-13+6 płód osiąga wtedy wielkości 45-84 mm. Pewne szczegóły anatomiczne widać bliżej górnej granicy natomiast czynnikiem limitującym czas wykonania badania jest NT czyli przezierność karkowa. Jest ona miarodajna tylko w tym okresie. Pozostaje pytanie czy Pani wiek ciążowy wyznaczony był na podstawie ostatniej miesiączki czy na podstawie pomiaru wielkości zarodka we wcześniejszych badaniach ( jest to najdokładniejsza metoda oceny terminu porodu i wieku ciążowego. )
Spróbowałbym zrobić badanie jak się da najwcześniej , wyglądana to że powinna się Pani "zmieścić" , badanie oprócz tego że służy do oceny ryzyka wystąpienia pewnych nieprawidłowość genetycznych ( chodzi głownie o zespół Downa) to również na jego podstawie można już na wczesnym etapie wykluczyć wiele poważnych nieprawidłowości anatomicznych ( wad wrodzonych ) a w tym przypadku nie limituje nas wielkość ciąży