uraz kręgosłupa szyjnego

4 odpowiedzi
Dzień Dobry
oto wynik mojego badania po urazie w lipcu b.r:
Badanie MR kręgosłupa szyjnego uwidoczniło zniesienie fizjologicznej lordozy z tendencjądo wytwarzania kifozy (w pozycji leżącej).W badaniu widoczne zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych C3-C4, C4-C5 iC5-C6 wyrażone dehydratacją krążków i ich nieznacznym obniżeniem. Na wymienionych poziomach widoczne są także zmiany o typie spondylosis deformans z brzeżna osteofitozątrzonów kręgowych, zmiany nasilone na poziomie C3-C4.Na poziomie C3-C4 widoczna centralna, płaska, nieznacznie lateralizowana w lewowypuklina krążka międzykręgowego uciskająca wraz z osteofitami worek oponowy.Znaczne zmniejszenie przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego z niewielkim modelowaniem przedniej powierzchni rdzenia kręgowego po stronie lewej. Nico zwężone oba otwory międzykręgowe, bardziej lewy.Na poziomie C4-C5 widoczna niewielka, płaska, szerokopodstawna wypuklina krążka zuciskiem worka oponowego i zmniejszeniem przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego.Niewielkie zwężenie obu otworów międzykręgowych.Na poziomie C5-C6 widoczna centralna, płaska, szerokopodstawna wypuklina krążka uciskająca worek oponowy. Zmniejszenie przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego.Także na tym poziomie nieco zwężone światło obu otworów międzykręgowych.Nie stwierdzam wypuklin krążków na pozostałych poziomach.Nie stwierdzam cech stenozy kanału kręgowego.Nie stwierdzam zmian patologicznych na poziomie złącza szczytowo-potylicznego.Trzony kręgowe prawidłowej wysokości.Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.
Do jakiego lekarza zgłosic się ortopedy czy neurichirurga? uraz do leczenia czy operacji ?
Dobry wieczór. Proponuję konsultację neurochirurga. Zapraszam na konsultację, poradnie, w których przyjmuję są wyszczególnione na moim profilu znanylekarz.pl.
Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz.

Dzień dobry. W MR kręgosłupa nie opisano zmian pourazowych. Opisano umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe. Nie stwierdzono cech stenozy kanału kręgowego. Nie stwierdzono zmian w rdzeniu kręgowym. Leczenie zmian zwyrodnieniowych krążków zależy od objawów choroby (o tym niestety nic wspomniano w zapytaniu), ale zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od rehabilitacji. Wskazana planowa konsultacja neurochirurgiczna. Pozdrawiam.
Witam, powinno się zgłosić do neurochirurga. Obraz radiologiczny budzi niepokój opisywane zmiany na poziomie C3/C4 powodujące modelowanie rdzenia. Ostateczne decyzje można podjąć po przeprowadzeniu badania neurologicznego i obejrzeniu wyników badań MRI kr.C. Pozdrawiam