udar krwotoczny mózgu

13 odpowiedzi
Moja mama ma 75 lat
mama miała udar krwotoczny, została otwarta czaszka i wycięty krwiak, na razie jest na neurochirurgii, mija trzecia doba, na razie śpi,
od kiedy zacząć rehabilitację, czy jest fizjoterapeuta z PNF w szpitalu, czy też mam na własną rękę szukać fizjoterapuety
Witam,
Rehabilitację należy zacząć jak najwcześniej, jeżeli pacjent jest stabilny, to od drugiej lub trzeciej doby po udarze, jednak trzeba wziąć pod uwagę decyzję lekarzy. Ciężko odpowiedzieć na pytanie czy jest w szpitalu fizjoterapeuta z PNF. Najczęściej wykorzystują ćwiczenia bierne i trwa to 20 minut, a najważniejsza jest wczesna pionizacja, terapia funkcjonalna, PNF, Bobath, czyli wykorzystanie możliwych na danym etapie technik neuromobilizacyjnych. Myślę, że na razie spokojnie proszę oprzeć się na fizjoterapeutach szpitalnych i z czasem szukać kogoś do domu, aby wykorzystać zdolności kompensacyjne mózgu we wczesnym okresie po udarze (czyli pierwsze pół roku, rok).
Ze swojej strony oferuję rehabilitację poudarową z wykorzystaniem wyżej wymienionych technik. Dojeżdżamy do pacjenta we dwóch, aby zapewnić jak najlepszą asekurację przy ćwiczeniach i jak najszybsze efekty.
Pozdrawiam, Janusz Marchewka.

Na pewno szpital posiada dostępnych fizjoterapeutów, nie wiem tylko czy pracujących tą metodą. Rehabilitację można rozpoczynać nawet już w pierwszej dobie po zabiegu, ale o tym musi zadecydować lekarz prowadzący, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Najlepiej dokładnie wypytać personel szpitalny o możliwość skorzystania z rehabilitacji, jeśli jednak wyjątkowo nie posiada szpital takiej możliwości, to fizjoterapeuta z zewnątrz jest jak najbardziej wskazany, by nie zaniedbać tych pierwszych dni po udarze,
Witam. Po takim zabiegu neurochirurgicznym osobą decydującą kiedy można zacząć usprawnianie jest lekarz prowadzący i to On musi podjąć taką decyzję. Pozdrawiam
Decyzja o rozpoczęciu rehabilitacji należy do lekarza prowadzącego. Nie wiem czy w szpitalu jest terapeuta PNF - trzeba zapytać na miejscu. Zawsze można szukać terapeuty na własną rękę - poza szpitalem.
Jak się przebudzi to można zaczynać - może nie z grubej rury. O szpitalu się nie wypowiadam, ale zwykle trzeba więcej pracy (rehabilitacji) niż proponuje szpital.
Rehabilitację należy rozpocząć jak najszybciej,oczywiście za zgodą lekarza. Nie liczyłbym na fizjoterapeutów w szpitalach, chociaż w każdym szpitalu trochę inaczej. Musi się Pan dowiedzieć, ale osobiście radziłbym zatrudnić jakiegoś fizjoterapeutę specjalizującego się w neurologicznych sprawach. czyli m.in. z metodą PNF. Pozdrawiam
Witam. Rehabilitacja powinna zacząć się jak najwcześniej, a w przypadku gdy Pani jest nieprzytomna może obejmować częste zmiany pozycji i ruchy bierne. Postępowanie rehabilitacyjne uzależnione jest jednak od stanu Pacjentki. Mamy tu zbyt mało danych by udzielić szczegółowych informacji. To zespół, który opiekuje się Pacjentką podejmuje decyzję kiedy i jakie wdrażać postępowanie. O kwalifikacje terapeuty w szpitalu najlepiej spytać jego samego. W związku z tym, że rehabilitacja w szpitalach bywa różna, warto czasem zwrócić się jeszcze prywatnie do fizjoterapeuty, by jak najlepiej wykorzystać optymalny czas usprawniania. Pozdrawiam.
Czy fizjoterapeuta z PNF w szpitalu, to trzeba zapytać tego, co rekrutował pracowników na to stanowisko, czy też osobę odpowiedzialną za fizjoterapeutów na oddziale. Natomiast po wyjściu ze szpitala trzeba poszukać ma własną rękę, aby przyjeżdżał do domu lub wozić mamę do jego gabinetu na dalszą rehabilitację.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Uprzejmie proszę skonsultować się w tej kwestii z lekarzem prowadzącym. Nie mogąc ocenić stanu pacjentki nikt nie podejmie decyzji o kolejnych etapach postępowania.
Szanowna/y Pani/e,
rehabilitację po udarze rozpoczynamy już na sali intensywnej terapii- co dokładnie robić na pewno będzie wiedział Fizjoterapeuta. Czy jest u Państwa Fizjoterapeuta metody PNF? Tego nie wiem. Na pewno nie ma co czekać tylko zaczynać czym prędzej!

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Witam.
Fizjoterapię należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Jak tylko lekarz prowadzący wyrazi zgodę i stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do ruchu. Nie wiem jak wygląda sprawa z terapeutami w szpitalach, jedne ich mają drugie nie.
Proszę poprosić o skierowanie na rehabilitację przy wypisie i poszukać ośrodka w okolicy, który się zajmuje usprawnianiem pacjentów po udarach. Później z uwagi na odległe terminy, trzeba szukać pomocy na własną rękę.
Pozdrawiam.
Dobry wieczór,

niestety nie jestem z Łodzi, nie znam żadnego fizjoterapeuty, który pracuje aktualnie w tym mieście. Natomiast co do rehabilitacji, im wcześniej tym lepiej. PNF doskonale sprawdza się w reedukacji wzorców ruchowych, którymi posługujemy się na co dzień, dlatego warto poszukać osoby albo w szpitalu, albo takiej, która mogłaby dochodzić do Pani Mamy.

Trzymam kciuki za zdrowiem Mamy!

Powodzenia i pozdrawiam,
Przemysław Jeziorski
Dzień dobry, uważam, że decyzja od kiedy rozpocząć rehabilitację zależy od lekarza prowadzącego/operatora. W szpitalu można spotkać fizjoterapeutów z PNF ale nie jest to jedyna skuteczna metoda. Przykładowo można pracować również Bobath dla dorosłych. Szybkiego powrotu do zdrowia dla mamy i powodzenia!
DB