Trądzik, wypryski

5 odpowiedzi
Witam, od początku roku zmagam się ze zmianami skórnymi tj. Wypryski, trądzik. Mam 28 lat i wcześniej problem ten nie pojawiał się. Nie dotyczy to skory twarzy, natomiast zmiany pojawiają się na rękach, ramionach, dolnych plecach, brzuchu, udach i pośladkach. Są to zarówno pojedyncze krosty jak i bardzo duże, bolące pryszcze, po których zostają blizny. W miejscu pryszcza nadal pozostaje zgrubienie i zaczerwienienie, które nie znikają nawet po zabiegach kwasami. Tak jak wcześniej wspomniałam nie miałam nigdy tego typu problemu, dość istotne jest to iż zbiegło się to z przeprowadzka do innego kraju (kilku lekarzy sugerowało klimat, wodę, jedzenie itd.) Pytanie jest następujące jakie badania powinnam wykonać, aby w pełni moc sprawdzić czy przyczyny nie leżą głębiej. Chodzi mi o rodzaje badań, czy może pobranie wycinka z takiej zmiany pozwoli na zastosowanie skutecznej metody. Chce takie badania wykonać w Polsce. Gdzie mogłabym takie kompleksowe badania wykonać? Zależy mi na szybkim rozpoznaniu i odpowiednim leczeniu.
Na początek wizyta u dermatologa, który oceni zmiany skórne i wówczas będzie mógł postawić wstępne rozpoznanie i zalecić odpowiednie badania i odpowiednie leczenie. Badania i leczenie mogą być wielkokierunkowe, ale ostateczna i najbardziej precyzyjna odpowiedz należy do lekarza, kiedy będzie miał możliwość Panią zbadać, a może to zrobić każdy dermatolog w Polsce.

Problem jest dość złożony i mogą być dziesiątki jego powodów począwszy od zmian hormonalnych poprzez problemy z tarczycą, stres do ognisk siejących. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak wykluczyć trądzik. Powinna Pani udać się do lekarzy kilku specjalności ale proponuję zacząć od dermatologa, który poprowadzi leczenie. Wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa-endokrynologa, laryngologa, stomatologa, alergologa. Pomocne mogą być wyniki badań morfologii, ASO, CTR, TSH, IGE całkowitego oraz wynik badania wymazu z krosty na obecność zakażenia bakteryjnego.
Witam! Dopóki nie obejrzę zmian, ciężko mi się wypowiedzieć na temat Pańskiej dolegliwości. Zapraszam na wizytę, wtedy będę mogła odpowiedzieć na pytania. Pozdrawiam
Witam,
Bardzo chętnie Pani pomogę jednak niezbędna jest wizyta celem oceny zmian skórnych. Opisywana lokalizacja zmian skórnych niestety nie pasuje do rozpoznania trądzik. Możliwe, że Pani problem to zapalenie mieszków włosowych. Przy obecności treści ropnej można pobrać wymaz ze zmiany do badania mikrobiologicznego. Badania krwi: glukoza na czczo, morfologia z rozmazem, OB, CRP, ASO. Wskazana konsultacja laryngologiczna (problemy z zatokami, częste zapalenia gardła, zapalenia ucha), stomatologiczna (stany zapalne zębów), ginekologiczna (stany zapalne) celem wykluczenia tzw. ognisk siejących. Badania najlepiej wykonać w dużym laboratorium, najlepiej w dużym szpitalu.
Pozdrawiam i zapraszam na konsultację z wynikami badań:)
Zmiany skórne opisane przez Panią wymagałyby oceny dermatologicznej ze względu na ich rozległość oraz trudny do oceny w wiadomości charakter , w przypadku zmian z treścią np ropną można wykonać wymaz bakteriologiczny , należy wykluczyć ogniska utajonej infekcji w obrębie jamy ustnej , konsultacje laryngologiczną , ginekologiczną , niektóre leki oraz stres mogą nasilać zmiany skórne.