zawroty głowy

3 odpowiedzi
Moim problemem są zawroty głowy.
Pierwszy epizod miałam w 2006 roku: najpierw typowy zawrót, potem uczucie „rozkołysania”, „niepewności w przestrzeni” (myślę, że podobne do upojenia alkoholowego). Przeszło samo, nie pamiętam, po jakim czasie. Kolejny w 2010 – krótki, ok. 3 tygodni. Następny epizod w 2013 roku – ok. 2 miesięcy. W końcu objawy ustępowały same.
Obecny atak od czerwca 2016. Wrażenie „ściągania” ciała/ głowy w prawą stronę, strach przed obracaniem głowy na boki (np. przy przechodzeniu przez ulicę), przy wstawaniu/ pochylaniu się uczucie „odpływania krwi z głowy” jak przed omdleniem, objawy podobne do opisywanych przez jakąś internautkę: „jak się poruszam i zatrzymam mam uczucie, jakby siła bezwładności przez chwilę dalej pchała mnie nadal w stronę, jak schylam głowę mam wrażenie że ona chce polecieć bardziej do dołu”. Np. jak idę, to odczuwam to wychylenie na boki mocniej niż w rzeczywistości. Do tego łatwe męczenie się i poty. Często to uczucie „odpływania” krwi przy nachyleniu się nad wanną i wyciągnięciu rąk czy uniesieniu ich nad głowę, albo np. przy wyciągnięciu rąk podczas nalewaniu wody do czajnika.
Byłam w złym stanie, miałam też kołatania serca przy najmniejszym wysiłku, kłucie, mrowienie skóry, przy wstawaniu uczucie ucisku w potylicy czy zatykania uszu. Miewam problemy z dużą ilością woskowiny, w zeszłym roku musiałam iść na płukanie uszu – po wlaniu przez lekarza dosyć zimnej wody do obu uszu też miałam taki atak „rozkołysania” (nie typowy zawrót, tylko taki jakby słabszy, bardziej rozkołysanie, ale lekarz kazał mi wodzić oczami za palcem i chyba nie stwierdził oczopląsu - nic nie powiedział, ale podejrzewam, że po to właśnie było to). Mam też problemy z zatokami (dużo wydzieliny spływającej po ścianie gardła).
Lekarz rodzinny uznał chyba po cykliczności tych objawów, że to nerwica, bo przepisał jakieś antydepresanty (ale one w skutkach ubocznych mają zawsze zawroty, więc bałam się brać). Dostałam również lek na zawroty (cinnarizinum) – brałam 2 tygodnie, bez szczególnej poprawy (w połowie nawet silny atak zawrotów np. przy wyciągnięciu rąk przed siebie, przypominających „odpływanie krwi z mózgu”, bliskie wręcz utracie świadomości, po którym następuje gwałtowne bicie serca, jak wtedy, gdy człowiek się potknie i cudem uniknie przewrócenia się). W badaniu krwi miałam obniżony hematokryt/hemoglobina/cholesterol (ale b.dużo schudłam, odkąd zaczęłam się bać ruszać), magnez też miałam niski.
Nigdy nie miałam przy tych zawrotach i „rozkołysaniu” wymiotów/mdłości (tylko wielki strach i wywołany nim brak apetytu). Czy mogą to być objawy choroby Meniere’a?
Choroba Meniera mimo że bardzo często jest wymieniana jako przyczyna zawrotów głowy to tak naprawdę jest o wiele rzadszą przyczyną niz powszechnie się uważa - w przypadku choroby Meniera dodatkowymi objawami są szumy uszne i niedosłuch odbiorczy (triada: zawroty głowy, niedosłuch i szum uszny) - charakterystyczny jest też napadowy charakter;
Przyczyn zawrotów głowy jest bardzo wiele - dla rozpoznania przyczyny i ustalenia skutecznego leczenia niezbędne jest wykonanie szeregu badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych
Pozdr
Stanisław Nitek

Aby rozpoznać chorobę Meniera trzeba też stwierdzić stopniowo postepujące pogorszenie słuchu . radziłbym też wykonać badania hormonów tarczycy i holter EKG i cisnieniowy .
Witam serdecznie!
W przypadku opisywanych dolegliwości należałoby wykonać pełną diagnostykę otoneurologiczną z pogranicza laryngologii/neurologii - wykonywana przez laryngologów. Obejmuje między innymi: (VNG, SEP, VEP, VEMP, BERA).badania laboratoryjne (hormonalne, morfologia, markery procesu zapalnego), USG tt. dogłowowych, RTG czynnościowy kręgosłupa szyjnego, SEP- ocene potencjałów somatosensorycznych, ocene poszczególnych odcinków drogi słuchowej (BERA, Otoemsję akustyczne) oraz badanie Rezonansu magnetycznego OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych. - całość możliwa do wykonania w Bydgoszczy - analizując kompleksowo poszczególne składowe zmysłu równowagi (błędnik, wzrok, proprioceptory - czucie głębokie) jesteśmy w stanie określić lokalizację ewentualnej patologii
Po badaniach możliwość leczenia farmakologicznego, metody habituacji przedsionkowej w zależności od etiologii!
W przypadku pytań proszę o kontakt.
Zapraszam - Marcin Daroszewski
laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam!