TK klatki piersiowej , proszę o interpetację wyniku.

6 odpowiedzi
Zrobiłem TK klatki piersiowej. Opis jest następujący:Niewielka komora odmowa nad lewym płucem ,jej grubość u podstawy płata dolnego na wysokości języczka . Drobne ogniska rozedmy w obu płatach płucnych. Niespecyficzny guzek przyścienny 7mm w segmencie 6L. podobny rówmież o średnicy 7mm lokalizuje się przyściennie w segmencie 9P. Czy to coś grożnego . Proszę o interpretację
Witam, w opisie brakuje wszystkich informacji i o obrazie w tomografii i o pacjencie. Mala odma, ale czy są w związku z nią dolegliwości? Niespecyficzne guzki być może wymagają dalszej obserwacji, zwłaszcza u osób palących. Konieczne informacje: wiek pacjenta, choroby, palenie papierosów, z jakiego powodu była wykonywana tomografia itd. Zapraszam na konsultacje do mnie albo prosze sie zglosic do lekarza, ktory kierowal na badanie.
Anna Doboszynska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Ponowna tk klatki piersiowej za 6 miesiecy i ocena ewentualnej progresji guzków
Dzień dobry,
Ten wynik na pewno wymaga konsultacji u pulmonologa. Nie można interpretować takiego wyniku, bez badania pacjenta i dodatkowych danych.
Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o guzki to konieczna jest kontrolna TK za 3 miesiące, żeby wykluczyć "groźne choroby". Guzki w płucach nie zawsze oznacza coś poważnego np. nowotwór. Często mogą to być zwłóknienia pozapalne lub odpowiedź płuc na czynniki zewnętrzne, które wdychamy.
Odma opłucnowa jest sytuacją poważna. Pytanie czy obecna tomografia komputerowa jest już badaniem kontrolnym, a komora odmowa się zmniejsza?
Najlepiej będzie pilnie skontaktować się z lekarzem.
Guzki wymagają obserwacji, w kontrolnym TK klatki piersiowej za 3 m-ce. Pytanie jest o przyczynę odmy? Czy był jakiś uraz, mało danych z wywiadu.
Zmiany w w/w opisie powinny być obejrzane na płycie lub serwerze - opis sugeruje pytanie o palenie tytoniu i rozpoznanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - o niej mogą świadczyć ogniska rozedmy - tu badaniem rozstrzygającym jest spirometria - ona definiuje POCHP. Zmiany 7 mm drobnoguzkowe to raczej zmiany łagodne - sądząc po opisie wielkości - natomiast istotnym jest odpowiedź na pytanie o możliwość porównania tych obrazów z poprzednimi oraz obejrzenie obrazu tk na płycie CD