TK głowy - TK głowy-angio - jaki odstęp między badaniami

4 odpowiedzi
Z powodów bólów głowy pojawiających się po zwiększonej aktywności fizycznej (wcześniej nie miałam takich dolegliwości) neurolog skierował mnie na dwa badania TK głowy (2 fazy) i TK głowy-angio. Ponadto powiedział, że mogą być one wykonane w ten sam dzień, natomiast w pracowni radiologicznej powiedzieli, że nie wykonują tak badań... W związku z tym, w jakim odstępie między sobą mogę wykonać te badania? Czy tydzień czasu będzie wystarczający czy powinnam dłużej odczekać..jeśli tak to ile? Czy lepiej zapoznać się z wynikami z pierwszego badania, i wtedy jeśli nic nie wykażą udać się na kolejne badanie?
Proszę o poradę,
rozsądna przerwa między badaniami tygodnie ok

dzieńdobry. Można zaczekać na wynik pierwszego badania i po jego uzyskaniu zapisać się na drugie badanie o ile będzie ono potrzebne. Aparatury do badań RTG i TK wykorzystuja promienie rentgenowskie, które to promieniowanie niekorzystnie wpływa na nasz organizm zatem na pewno te dwa badania nie powinny zostac wykonywane codziennie. Najbardziej wiarygodymi i kompetentnymi w tej dziedzinie osobami są technicy radiologii i elektroradiologii - podstawą ich zawodu jest wiedza o badanich obrazowych, sposobach ich wykonywania oraz aparaturach i technologii do tego wykorzystywanej. Technik radiolog określi dokładnie, jaka przerwa powinna nastąpić między tymi badaniami Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia
Wita, serdecznie,
Badanie TK głowy i angio-TK głowy można wykonać tego samego dnia. Jednakże każda Pracownia TK ma swoje procedury i wówczas należy się do nich zastosować. Jeśli chce Pani/Pan poddać się badaniom w odstępach czasowych, to można je wykonać w dwutygodniowym odstępstwie. Mimo wszystko zalecam skonsultować się z Pracownią TK, w której badanie ma zostać wykonane. Jeśli neurolog skierował Panią/Pana na oba badania to znaczy, że miał ku temu wskazania kliniczne i sugeruję zastosować się do zaleceń lekarza. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości z Pani/Pana strony to proszę porozmawiać z neurologiem.
Pozdrawiam.
Powinno się te badania wykonać za jednym razem- zostanie Pani obarczona nieco niższą dawką promieniowania oraz wyraźnie mniejszą ilością dożylnego kontrastu. Takie przeprowadzenie badania jest rutyną i nie wymaga żadnych szczególnych właściwości aparatury. Niechęć wykonania dwóch badań w jednym czasie wynika tylko i wyłącznie ze względów finansowych- pracownia chce mieć za Pani badania zapłacone podwójnie.