Jakie ćwiczenia wykonywać w przypadkupogłębionej lordozy?

1 odpowiedzi
Mam do Pana pytanie w związku z ćwiczeniami jakie może i jakich nie może wykonywać osoba z pogłębioną lordozą lędźwiową. Jestem kobietą względnie wysoką (170 cm) i o niskiej wadze ciała ok. 50-52 kg. Moja sylwetka i tusza jest taka od dziecka i nie miałam wahań wagi, które mogłyby wpłynąć na moją wadę. Zawsze też byłam wiotka o słabych mięśniach. Lordozę i kifozę piersiową miałam zaobserwowaną od dziecka i od początku była ona gimnastykowana. Przez co kifozę udało się powiedzmy opanować, pilnuję swojej postawy. Z lordozą problem został. Stała się ona dokuczliwa do tego stopnia, że zaczęłam odczuwać lekki ból w okolicy krzyżowej, raz po prawdopodobnie źle wykonywanych ćwiczeniach ból promieniował do nogi. Postanowiłam udać się do lekarza ortopedy, który przepisał rezonans. Na wyniku zostało napisane: „Cechy ześlizgu tylnego na poz. L5-S1 z przemieszczeniem trzonu L5 ok. 3-4mm względem S1; deformacja tylnego obrysu krążka międzykręgowego L5-S1 z uwypukleniem ku dołowi, bez ucisku struktur wewnątrz kanałowych; w okolicy szpary lewego stawu międzykręgowego obecna zewnątrz kanałowa torbiel synodalna o wym. 6x4 mm. Pogłębienie kąta lędźwi owo-krzyżowego. Prawidłowy obraz pozostałych struktur kr. LS. Kanał kręgowy, otwory międzykręgowe bez cech sten ozy. Dystansy odcinek rdzenia kręgowego bez znamion ogniskowych o prawidłowym sygnale.” Niestety wybrałam chyba niezbyt dobrego ortopedę, gdyż od razu prawie zalecił operację na stabilizację kręgosłupa, na co nie chcę się zgodzić, gdyż nie mam bólów uniemożliwiających mi poruszanie się czy funkcjonowanie. Ból pojawia się dopiero gdy za dużo się naschylam i podejrzewam nieprawidłowo ćwiczę (głównie ćwiczenia na siłowni). Nie dostałam również od lekarza informacji co tak naprawdę mi dolega i jak zaawansowane są te zmiany. Stąd po tak długi wywodzie moje pytanie. Czy jest mi Pan w stanie doradzić jakich ćwiczeń nie powinnam absolutnie wykonywać, a jakie są wskazane na wzmocnienie gorsetu szkieletowego w tym odcinku? Czy ta operacja jest aż tak konieczna? Jestem młodą osobą przed 30 r. ż. i operacja w tym miejscu wywołuje wiele obaw u mnie.
Witam,
Problem, ktory Pani opisała wskazuje raczej (jedynie przypuszczenia, bo przez internet ciężko stwierdzić, nie widząc Pani organizmu na żywo) problem funkcji aniżeli struktury. Zmiany, które zostały wykazane w opisie rezonansu wcale nie muszą powodować ewentualnych dolegliwości. Nie wydaję mi się tez, aby od razu kierować w związku z tym na zabieg operacyjny... Myślę, że warto byłoby się spotkać w gabinecie jeśli jest Pani z Warszawy, aby dokładnie przeanalizować co dokładnie będzie dla Pani odpowiednie w kwestii ćwiczeń oraz sprawdzić manualnie w kręgosłupie, czy wszystko tam w porządku. Cieżko jest na odległość zalecić dokładne ćwiczenia, ogólnie mówiąc zaleca się ćwiczenia stabilizujące cały tułów, ale trzeba w nich dbać o każdy element poprawności przy wykonywaniu. W razie pytań proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski