Czy lapisowanie bezbarwne jest skuteczne?

6 odpowiedzi
Witam Mój 3-letni synek ma próchnicę. Borowanie nie wchodzi w grę. Myślałam o lapisowaniu bezbarwnym-chlorkiem cynku. Co Pani doktor myśli o tej metodzie? Wiem, że jest mniej skuteczna od lapisowania azotanem srebra, ale nie barwi ząbków na czarno. Zdaję sobie sprawę również, że to rozwiązanie tymczasowe i nie leczy próchnicy, ale odkłada w czasie widmo borowania. Z góry dziękuję za informację.
Dzień dobry!
W swojej praktyce do impregnacji zębiny stosuję wyłącznie azotan srebra. Owszem, przebarwia tkanki, ale umożliwia zachowanie uzębienia mlecznego do okresu fizjologicznej wymiany. Często lapisowanie jest dobrym wstępem do leczenia zachowawczego, nawet u trzylatka. Moi mali pacjenci uwielbiają ,,prysznic", ,,fontannę" i inne urządzenia. Zachęcam do wczesnego podjęcia leczenia. Pozdrawiam i zapraszam.

Według badań klinicznych impregnacja chlorkiem cynku jest mniej skuteczna od azotanu srebra.
Tak jak Pani pisze. Chlorek cynku jest mniej skuteczny, ale nie powoduje przebarwień. Polecam wykonanie zabiegu bez względu na środek. W naszym gabinecie stosujemy jednak jedynie azotan srebra.
Dzień dobry.
Impregnacja chlorkiem cynku jest znacznie mniej skuteczna niż azotanem srebra. O wyborze metody decyduje zaawansowanie choroby próchnicowej. Alternatywą jest zastosowanie ozonoterapii celem zatrzymania próchnicy. W późniejszym etapie konieczna będzie odbudowa zębów.
Do każdej metody niezbędna jest dobra współpraca z pacjentem i zdyscypilnowanie rodziców (zmiana nawyków żywieniowych, sumienna higiena).
Zapraszam na wizytę kontrolną - po badaniu wspólnie ustalimy plan leczenia dla Pani synka.
Witam serdecznie
Powiem szczerze,nie jestem zwolenniczką lapisowania i mimo wszystko nakłaniałabym do tradycyjnego borowania,gdyż lapisowanie jest zdecydowanie tylko rozwiązaniem tymczasowym. Nie używam osobiście u małych Pacjentów chlorku cynku w związku z czym niestety nie mogę sie odnieść do jego skuteczności
Pozdrawiam
Pietrzak
Witam! Uważam, że zabieg polegający na impregnacji zaatakowanych próchnicą zębów mlecznych (lapisowanie ) za pomocą azotanu srebra jest zabiegiem skuteczniejszym.. Azotan srebra sprawia, że zmiany próchnicowe cofają się, a tkanki zębów utwardza się. Niestety wadą tej impregnacji jest zmiana koloru zęba na czarny. Uważam, że najważniejsze jest to, iż możliwe jest zatrzymanie próchnicy i jej bardzo bolesnych powikłań takich jak stan zapalny w kanale korzeniowym a co za tym idzie stan zapalny ozębnej i okostnej, wytworzenie się ropnia. Jest to o wiele istotniejsze, niż przebarwienia jakie powstają. Dodatkowo proszę pamiętać, iż stany zapalne wokół zębów mlecznych i ingerencja z tym związana, może doprowadzić do uszkodzenia zawiązka zęba stałego.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska