Syn ma 10 lat dzisiaj miał robione Tsh ma 16,36ul/ ml. Czy wynik jest dobry do jego wieku

7 odpowiedzi
Syn ma 10 lat dzisiaj miał robione Tsh ma 16,36ul/ ml. Czy wynik jest dobry do jego wieku
Zdecydowanie TSH jest za wysokie. Myślę, że warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym o skierowanie na badania na cały panel tarczycowy (TSH, ft3, ft4, anty-TPO, anty-TG) i USG tarczycy. Wynik wymaga konsultacji z endokrynologiem. Proszę również wybrać się do dietetyka, który podpowie jak należy się odżywiać.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W takim wypadku warto rozszerzyć badania o cały panel tarczycowy - ft3, ft4, antyTPO, anty TG. TSH również warto powtórzyć. Wszystkie wyniki polecam robić w jednym i tym samym laboratorium. Całość będzie o wiele bardziej wiarygodna.
Konsultacja z lekarzem jest konieczna.
Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy istotnych jest wiele czynników. Odpowiednia dieta, wyrównanie niedoborów żywieniowych, aktywność fizyczna, sen, odpoczynek. Kiedy zostanie postawiona już diagnoza polecam konsultację z dietetykiem. Pozdrawiam
Hormony tarczycy odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka, wpływając na jego metabolizm, układ nerwowy i funkcje poszczególnych narządów. Tutaj trzeba wybrać się do lekarza endokrynologa, by rozszerzył badania o panel tarczycowy. Ważne jest jednak to, by oprócz leczenia farmakologicznego znaleźć przyczynę tak wysokiego wyniku. Zastanowić się jak dziecko reaguje na stres i czy nie ma przypadkiem jakiś nietolerancji pokarmowych. Trzeba sprawdzić, czy ma : opóźniony wiek zębowy.
opóźnione dojrzewanie płciowe, zła tolerancja zimna, suchość skóry, zmiany na łokciach i kolanach (objaw brudnych łokci)
suche, matowe, łatwo wypadające włosy, zaparcia (zobacz: Zaparcia u dzieci), senność, zaburzenia koncentracji. Jeśli objawy się zgadzają, a dodatkowo w rodzinie są choroby autoimunologiczne należy podjąć się leczenia zarówno farmakologicznego jak i dietetycznego. Dietoterapia w przypadku dzieci jest bardzo skuteczna, gdyż szybko dochodzi do remisji choroby. Warto też dostosować jadłospis do preferencji smakowych dziecka, by zastosowana dieta była dla niego przyjemnością.
Dzień dobry, TSH jest za wysokie. Należy udać do do endokrynologa i pod jego okiem rozszerzyć badania o cały panel tarczycowy, tj. ft3, ft4, anty-TPO i anty-TG. Warto mieć też na uwadze, że w problemach z tarczycą istoną rolę odgrywa dietoterapia. Pozdrawiam, Zuzanna Dąbkowska
Dzień dobry,

Wynik TSH na poziomie 16,36 u/l dla dziecka w wieku 10 lat jest powyżej zakresu referencyjnego i może wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy. Zalecam skonsultowanie wyniku z lekarzem pediatrą lub endokrynologiem dziecięcym, którzy będą w stanie zinterpretować wynik i w razie potrzeby zlecić dalsze badania diagnostyczne. W przypadku podejrzeń na chorobę tarczycy, lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie lub dalsze monitorowanie stanu zdrowia dziecka.

Odpowiednie żywienie jest ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci. W przypadku dziecka z wysokim wynikiem TSH, ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego dietę i zapewnić mu odpowiednie składniki odżywcze. W diecie dziecka powinny znaleźć się produkty bogate w jod, takie jak ryby morskie, owoce morza, ale także jodowana sól. Należy również zadbać o odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów. Ważne jest, aby dziecko miało zróżnicowaną dietę i jadło regularnie posiłki, które będą zapewniać mu energię i składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W przypadku wątpliwości co do składu diety dziecka, warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty spożywcze i zaplanować zdrowe posiłki.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Dzień dobry, wynik nie jest prawidłowy - należy udać się do pediatry, który zleci pogłębioną diagnostykę.
Dzień dobry, wynik zdecydowanie jest nieprawidłowy. Należy udać do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci poszerzoną diagnostykę następnie udać się do endokrynologa. Istotna rolę odegra również indywidualnie dobrana dietoterapia.

Eksperci

Klaudia Markiewicz

Klaudia Markiewicz

Dietetyk

Warszawa

Magdalena Ruszel

Magdalena Ruszel

Dietetyk

Lublin

Natalia Begger

Natalia Begger

Dietetyk

Gdańsk

Aleksandra Mirowska

Aleksandra Mirowska

Dietetyk

Gliwice

Katarzyna Dygas

Katarzyna Dygas

Dietetyk

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 128 pytań dotyczących usługi: niedoczynność tarczycy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.