Syn ( 6 lat ) w zasadzie od wieku niemowlęcego (ząbkowania) bardzo się ślini. W nocy często śpi z ot

16 odpowiedzi
Syn ( 6 lat ) w zasadzie od wieku niemowlęcego (ząbkowania) bardzo się ślini. W nocy często śpi z otwarta buzią (niewielkie ślinienie), ale w dzień, szczególnie jak się czymś ekscytuje, ślina cieknie mu ciurkiem...Ma przerośnięty 3 migdał, od dawna dostaje leki, ale to nie pomaga, więc podejrzewam, że gdzie indziej leży przyczyna. Zastanawiam się, czy to nie jest kwestia logopedyczna lub związana z nieprawidłowym napięciem mięśniowym w buzi. Od lat poszukujemy przyczyny, chodzimy po specjalistach i nic się nie zmienia:( Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi/sugestie jak pomóc dziecku. Sytuacja zaczyna się robić problematyczna, ponieważ to ślinienie jest dosyć widoczne i Syn zaczyna mieć z tego powodu nieprzyjemności ze strony rówieśników...
Z góry dziękuję za odpowiedzi,
Natalia
Dzień dobry,
Na problem dziecka może składać się wiele czynników jak niewłaściwy tor oddychania, złe położenie języka, problemy z połykaniem, żuciem, ale przede wszystkim z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Wskazana jest konsultacja neurologiczna i logopedyczna.
Pozdrawiam - Krzysztof Żeber

Dzień dobry Pani Natalio, ślinotok może mieć różne przyczyny. Nadmierne wydzielanie śliny jest objawem, a nie chorobą, może być więc wywołany przez choroby gardła, jamy ustnej lub przełyku, dlatego dobrze jest skonsultować się ze specjalistą otolaryngologiem dziecięcym. Przyczyną może być również obniżone czucie narządów mowy - wówczas jednak pojawiłby się także problem w rozwoju mowy u Synka.
Szanowna Pani. W pierwszej kolejności proponuję rozwikłać sprawę laryngologiczną. Standardem postępowania jest próba obkurczania migdała farmakologicznie lub przeprowadzenie zabiegu operacyjnego (decyzję podejmuje spec. laryngolog). Wykonałabym również badanie audiometrii impedancyjnej, która w sposób obiektywny diagnozuje stan ucha środkowego. Dzięki temu bezbolesnemu i bezinwazyjnemu badaniu, w łatwy sposób można również ocenić czy migdał uciska na drogę słuchową, co może implikować problemy ze słyszeniem oraz rodzić konsekwencje edukacyjne i mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie Syna w roli ucznia. Drugą kwestią jest ocena napięcia mięśniowego sfery orofacjalnej. Oddychanie przez usta jest związane z przerośniętym migdałem, więc należałoby przyjrzeć się, co jest przysłowiowym jajkiem, a co kurą. Czy ustny tor oddechowy nie wynika przede wszystkim z nierozwiązanej kwestii laryngologicznej, a wtórnie powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie mięśnia warg i języka (co się ze sobą wiąże)? Proponuję tuż po wizycie u laryngologa udać się do gabinetu logopedycznego. Wówczas specjalista oceni napięcie mięśniowe, funkcje prymarne dla mowy oraz zgryz dziecka. Zapewne należy się udać do ortodonty (trudno tutaj wyrokować bez badania, bez dziecka). Proszę pamiętać, iż tylko działanie w teamie specjalistów, przy ich współpracy będzie gwarantowało sukces. Jeśli napięcie mięśniowe będzie nieprawidłowe można wdrożyć np. ustno-twarzową terapię regulacyjną C. Moralesa, Neurosensomotoryczną integrację odruchów S. Masgutowej, elementy metody PNF dedykowane strefie orofacjalnej czy dynamiczne plastrowanie (Kinesiology Taping) zapobiegające ślinieniu się, jeśli kłopot bierze swój początek w niewłaściwej pracy mięśni. Życzę powodzenia i wytrwałości. W razie wątpliwości jestem do dyspozycji. Z poważaniem Monika Knychalska-Zbierańska
Dobry wieczór,
proszę spróbować masować język i policzki wewnątrz ust palcem owiniętym gazą. Wykonujemy ruchy okrężne. Po jakimś czasie nadprodukcja śliny ustaje.

Z wyrazami szacunku,
Dawid Kołodziejczyk
Ślinotok może byc objawem obniżonego napięcia mięśniowego. Buzia jest uchylona i wtedy nie ma pełnej kontroli przełykania. Ślinę mimowolnie przełykamy kilkanaście razy dziennie. Jeżeli nie wytworzył się nawyk jej przełykania wypływa wtedy ona na zewnatrz. Wskazane masaże twarzy.
Dzień dobry!
Na pani miejscu zacząłbym od dobrej diagnostyki laryngologicznej. Nierozwiązany problem przerośniętego III migdałka podniebiennego rzutuje na wiele innych sfer. Stale otwarta buzia wymusza ustny tor oddechowy, powoduje rozluźnienie mięśnia okrężnego ust, powoduje ponadto nieprawidłowe ułożenie języka. ( W efekcie może to powodować wady wymowy i wady zgryzu). Z informacji, które Pani podaje najprawdopodobniej nakładać się tutaj będą dwie sprawy: przerośnięty III migdał oraz obniżone napięcie mięśni artykulacyjnych. W mojej praktyce z takimi pacjentami dobre rezultaty przynosi integracja odruchów ustno - twarzowych według dr Masgutowej, oraz masaże języka. Punktem wyjścia jest wykonanie aktualnego badania tympanometrycznego słuchu. Pozdrawiam !
witam, skoro zauważyła Pani ślinienie na tak wczesnym etapie ,a wydawało się to Pani niepokojącym objawem można upatrywać ślinienie w wiotkości mięśni aparatu artykulacyjnego. Nie ukrywam ,że przerośnięty trzeci migdał może to jeszcze potęgować, czy migdał zostanie usunięty? to pomoże nie tylko w zahamowaniu niepokojącego objawu, jak i polepszy oddychanie dziecka, a co za tym idzie dotlenienie organizmu, co ma wpływ na funkcjonowanie również intelektualne. Jeśli zastanawiają się Państwo czy migdał jest do wycięcia, warto zbadać współczynnik ASO z krwi, któy pokaże czy migdał/y sieją zarazki. Czy syn ma problemy z jedzeniem pokarmów? przełykaniem? Jaka konsystencja pokarmów jest spożywana? Często przyczyną ślinienia może być ,,papkowate,, jedzenie ,które nie stymuluje mięśni twarzy, trzeba zwiększyć podaż produktów twardych, nad którymi syn się musi trochę natrudzić. Proszę zwracać synowi uwagę na przełykanie śliny, bo zwyczajnie o tym nie pamięta i skumulowane plwociny są usuwane w nadmiarze właśnie przez usta. Zalecam wizytę u logopedy bądź neurologopedy w celu przebadania sprawności motoryki aparatu artykulacyjnego. Pozdrawiam
Przyczyn ślinienia jest wiele - na pierwszy rzut oka wygląda to na problemy spowodowane kwestią laryngologiczną, dobrze zatem że syn jest aktualnie w trakcie leczenia. To jednak nie sprawi, że wyeliminowane zostaną inne ewentualne przyczyny np. obniżone lub podwyższone napięcie mięśni o którym Pani wspomina. Konieczna jest wizyta u logopedy. Po zbadaniu wszystkich funkcji zwiaznych z oddychaniem, połykaniem, żuciem i mówieniem logopeda oceni sytuację i skieruje Panią do specjalisty-neurologa. W dalszej kolejności należy rozpocząć terapię logopedyczną, by dostarczyć dziecku prawidłowych nawyków w obrębie narządów artykulacyjnych. Możliwe, że jest to aktualnie kwestia nawykowa i dziecko nie potrafi inaczej.
Szanowna Pani, w pierwszej kolejności należałoby jednak zwrócić uwagę na przerośnięty trzeci migdał. Z doświadczenia wiem, ze leczenie farmakologiczne bardzo rzadko przynosi oczekiwany efekt. Trzeci migdał odpowiada za odporność organizmu, zatrzymuje wszelkie wirusy oraz bakterie, jednak na skutek nawracajacych infekcji migdał staje się przerośnięty co powoduje: niedrożność dróg oddechowych jamy nosowej czego następstwem jest np. bezdech w nocy podczas snu. Przerosniety migdał powodowac może również przytkanie ujsc trąbek słuchowych co z kolei wpływa na problemy ze słuchem, zapalenie ucha, bóle głowy. Proszę zaobserwować czy dziecko miewa w czasie snu problemy z oddychaniem, czy występuje bezdech, czy poci się w nocy i czy skarży się na bóle głowy. Jeżeli potwierdzą się moje przypuszczenia zachęcam Panią do konsultacji z DOBRYM laryngologiem - niestety znaczna większość odsyła dzieci z receptą do domu - i rozważyć zabieg usunięcia trzeciego migdałka. Proszę pamiętać, ze powtarzające się infekcje oraz notorycznie przerosniety migdał nie spełnia już funkcji ochronnej organizmu, a może tylko zaszkodzić zdrowiu dziecka. Natomiast odnośnie napięcia mięśniowego poradzilabym Pani udać się do logopedy bądź neurologopedy, który dokładnie zbada Pani synka oraz zdiagnozuje jak również zaproponuje adekwatne ćwiczenia. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.
Skoro problem jest narastające to znaczy że źle jest prowadzone przez pediatrę czy przez laryngologa ten Migdał trzeci powinien być usunięty oczywiście są to tylko moje przypuszczenia nie mogę nic stwierdzić na 100% bez badania dziecka . Otwarta buzia powoduje nie tylko ślinienie ale przyczyną jest osłabienie napięcia mięśnia okrężnego ust . Mogą być też słabe mięśnie żwacza trzy . Osłabienie napięcia stawu skroniowo-żuchwowego go wymaga to natychmiastowej interwencji . Proszę się udać do neurologopeda nie do logopedy ponieważ w tym przypadku należy zastosować neurostymulacjeę, osłabionych mięśni . Której zwykły Logopeda nie przeprowadzi .
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
Dzień dobry, sugeruję konsultację ze specjalistą. Trzeba sprawdzić połykanie i napięcie mięśniowe.
Ćwiczenia zaproponowane przez logopedę na pewno poprawią sytuację. Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani, być może tego trzeciego migdała nie da się obkurczyć i należy zastanowić się nad zabiegiem, który go usunie. Kwestią logopedyczną jest czy dziecko ma artykulację międzyzębową. Ta nie zniknie w sposób cudowny, nawet gdy trzeci migdał zostanie usunięty. Kolejną sprawą jest konsultacja u ortodonty, który wypowie się na temat pionizacji bądź nie, języka i w ogóle funkcjonowania tego narządu mowy. Trzecia kwestia ile punktów w skali Apgar miał syn w pierwszej i kolejnych minutach życia.Wówczas ewentualna konsultacja u neurologa. Z przedstawianych przez Panią danych wnoszę, że terapia u logopedy jest w zasadzie konieczna. Ale taka osobista, nie przez portal, gdyż zbyt wiele należy sprawdzić. A to co jest do sprawdzenia może znacząco wpłynąć na syna przyszłość.Stąd rekomenduję pośpiech w tej kwestii. Pozdrawiam.
Szanowna Pani, syn powinien być ponownie skonsultowany laryngologicznie, aby ocenić czy trzeci migdał nie wymaga interwencji chirurgicznej (może on wpływać na nieprawidłowe słyszenie i oddychanie, a co za tym idzie często otwarte usta). Problemy synka mogą być związane z obniżonym napięciem, ale nie da się tego jednoznacznie ocenić na podstawie opisu. Warto umówić się na konsultację logopedyczną, aby ocenić m.in. warunki anatomiczne, sposób przyjmowania i rodzaj pokarmów, sposób połykania dziecka. Wszystko to może wpływać na problem ze ślinieniem się, a także na artykulację. Życzę powodzenia, pozdrawiam!
Problemy że ślinieniem, połykaniem to jak najbardziej sprawa dla logopedy. Przyczyn może być wiele m.in.infantylne połykanie, anomalnie w obrębie jamy ustnej, problemy z napięciem mięśniowym, ankyloglosja. W sposób wirtualny nie umiem tego jednoznacznie stwierdzić. Zapraszam na indywidualne spotkanie do Poznania. Z poważaniem Natalia Mikołajczyk, logopeda
Jeśli jest przerośnięty trzeci migdał warto skonsultować się z laryngologiem.Kwestia ślinienia wymaga wymaga terapii logopedycznej, usprawnienia artykulatorów, masażu.
polecam
- ćw. mięśnia okrężnego ust z wykorzystaniem płytki przedsionkowej,
- korekcja połykania,
- ćw. z kinezjologii edukacyjnej