sm a masaże relaksacyjne

5 odpowiedzi
czy u osoby z sm ( będącej w dobrej kondycji ) mającej również dyskopatie można zlecić masaż np na fotelach do masażu?
W jakim celu miałby pacjent w takim stanie korzystać z masażu: dla celu rekreacyjnego czy terapeutycznego ?W jakim stanie funkcjonalnym (to coś innego niż kondycja!) jest ten pacjent? Dyskopatia ( w przeciwieństwie do SM, które jest chorobą neurologiczną) ma swoje mechaniczne podłoże. Jeśli chodzi o działania terapeutyczne to w takiej sytuacji wybrałbym coś innego niż masaż relaksacyjny: np. terapię funkcjonalną.

SM nie koliduje z fotelami do masażu, ale dyskopatie mogą się objawiać różnymi zaburzeniami w reakcji na wyprost. To może oznaczać, że niektórym dyskopatom takie fotele mogą pomóc, a innym zaszkodzić. Jeżeli dyskopatie nie są bardzo poważne i nie ma zaburzeń neurologicznych można się pokusić po prostu o sprawdzenie gdzieś takiego fotela i określenie czy osoba czyje się po zabiegu lepiej czy wręcz przeciwnie. Jeżeli dyskopatia jest poważniejsza polecam zamiast fotelu do masażu udać się do terapeuty metody McKenzie. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
to zależy od stopnia zaawansowania dyskopatii, czy nie ma kręgozmyku i innych chorób towarzyszących. Samo SM, jeśli nie jest w fazie rzutu, nie powinno stanowić problemu, jednak lepiej skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Dzień dobry,

W przypadku dyskopatii zalecana jest fizjoterapia/terapia manualna. Fizjoterapia jest celowana na konkretne schorzenie lub ból natomiast masaż relaksacyjny ma działanie ogólne i powierzchowne. W SM nie zaleca się ogólnego rozgrzewania tkanek.

Patrycja Skrzypek
można, tylko po co? Sama pozycja siedząca nie jest dobra. Dobry zabieg tylko w gabinecie.