SM i choroby pokrewne. Mój mąż ma zdiagnozowane SM od dwóch miesięcy. Podczas pobytu w szpitalu zrob

1 odpowiedzi
SM i choroby pokrewne. Mój mąż ma zdiagnozowane SM od dwóch miesięcy. Podczas pobytu w szpitalu zrobiono rezonans, który wykazał podobny obraz do poprzedniego. W istocie białej obu półkul mózgu widocznych jest kilkanaście rozsianych ognisk hiperintensywnych w sekwencjach T2 i FLAIR, nieulegających wzmocnieniu kontrastowemu(miedzy rezonansami było pół roku różnicy). W płynie mózgowym są prążki oligoklonalne, index IgG PMR/IgG surowica 0,0124. Index Albumina PMR/Albumina surowica 0,0067. Jako pierwszy lek dostał SoluMEDROL przez 5 dni po którym bardzo źle się poczuł. Spadek tętna do 35, silne zawroty głowy, dezorientacja, senność, silne skurcze łydek. Mąż ma objawy które narastają od 20 lat, ale ostatnie 3 sa bardzo nasilone. Przez pandemię czekał ponad 2 lata na przyjęcie do szpitala w celu postawienia diagnozy. Główne problemy to zespół piramidowy od ponad 3 lat, oczopląs od kilku miesięcy oko lewe, mioklonie nasilone po podaniu sterydu w szpitalu-wyładowania kilka razy na godzinę. Silne zawroty głowy z upadkami(zwłaszcza ostatni miesiąc), zaniki mięśni dna miednicy oraz twarzy jednostronnie, dodani test Romberga, liczne wypukliny na dyskach, dehydratacja krążków i wiele innych, bolesność stawów, spiralne złamanie ręki z błahego powodu, reakcja bólowa na niska temperaturę, czucie w dłoniach i stopach jak przez rękawiczki, ból biodra, kręgosłupa. Dodam, że w rodzinie występuje ciężka choroba mięśniowa genetyczna -miopatia miotubularna. Próba tężyczka ujemna, borelioza też. Mąż boi się brać leków na SM, ponieważ bardzo źle zagregował na steryd, i po nim nasiliły się objawy. Objawy nasilają się tez w sytuacji stresowej. Chcemy mieć pewność, ze to SM a nie inne choroby, jeżeli inne to jak możemy to sprawdzić.
Jeśli chcieliby Państwo uzyskać drugą opinię, czy choroba męża to SM czy nie, musieliby się Państwo udać do innego neurologa, który zbada męża i przejrzy dotychczasową dokumentację (wskazane byłoby dostarczenie także płyt CD z wynikami rezonansów głowy oraz ew. kręgosłupa, jeśli były wykonywane). Co do leków - to, że wystąpiły działania niepożądane po sterydach, nie znaczy, że mąż musi automatycznie zareagować źle na inny lek.