Słyszę głosy. Leczę się na terenie Śląska. Przeszłam 2 terapię i 4 lata brania leków. Wszyscy bezrad

2 odpowiedzi
Słyszę głosy. Leczę się na terenie Śląska. Przeszłam 2 terapię i 4 lata brania leków. Wszyscy bezradnie rozkładają ręce. Głosy słyszę co 3.4 dni to ataki. Nagle związane też silnie ze Stanami lekowymi. Nikt nie potrafi mi pomóc. Jestem zrozpaczona. Czy ktoś wie gdzie mogę uzyskać profesjonalną pomoc?czy istnieje jakaś terapia skuteczna w leczeniu głosów?
Dzień dobry,
Terapia Akceptacji i zaangażowania (ACT) w jednym ze swoich zastosowań pomaga radzić sobie z głosami i jednocześnie żyć swoim wartościowym życiem, nawet jeśli te głosy nie znikną. Nie wiem z jakich terapii Pani korzystała, ale jeżeli mimo stosowania ich razem z lekami głosy nie znikają, być może warto spróbować innego kierunku terapii?

Na terenie Śląska mogę polecić Bartosza Kleszcza, który pracuje właśnie w tym nurcie (ACT).

Pozdrawiam,
Andrzej Głodek

Witam serdecznie,

W przypadku objawów takich jak słyszenie głosów, są 2 podejścia terapeutyczne które pozwolą złagodzić ich intensywność/siłe. Osobiście polecałbym kombinacje obydwu podejść ale wtedy należy znaleźć psychoterapeute pracującego w podejściu integracyjnym.
Pierwsze podejście to ACT (terapia akceptacji i zaangażowania) która pomogła by podnieść swiadomosc na pojawiające się głosy i skupiłaby się na ich zaakceptowaniu. Kiedy elementy ACT zostaną przepracowane to wtedy należy wdrążyć terapie dialektyczno behawioralna (DBT) która uczy technik radzenia sobie z głosami. Te techniki polegają na odsunięciu uwagi od głosów i skupienia się na innych myślach. Z punktu psychologicznego polega to na osłabieniu starego procesu poznawczego poprzez wzmacnianie nowego przy uzyciu technik rozpraszających.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak