Skutki długotrwałego stosowania antykoncepcji hormonalnej.

6 odpowiedzi
Witam serdecznie,
Około 5 lat temu zaczęłam stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Pierwsze 3 miesiące plastry evra - przez pełny pierwszy miesiąc występowało krwawienie. Następnie był to Cilest, po wycofaniu z rynku - ovulastan, który nie działał dobrze na moje samopoczucie oraz miałam obniżone libido, nie widziałam początkowo powiązania między tabletkami a skutkami ubocznymi, więc zażywałam je ok 2 lata. Rok temu zmieniłam tabletki na vibin mini, który unormował wszystkie moje problemy. Niestety przez cały ten czas miewałam problemy z systematycznością i braniem tabletek zawsze o tej samej godzinie dlatego zdecydowałam się na powrót do plastrów Evra. Pierwsze 2 miesiące były bez problemu, ale przez ostatnie 2 tygodnie czuję bardzo nieprzyjemny zapach potu i nadmierną potliwość. Po tygodniowej przerwie (tydzień menstruacji) objawy ustąpiły, po rozpoczęciu kolejnego opakowania znów powróciły.
Moje pytania:
1.Czy jest możliwym, że nadmierna potliwość jest skutkiem ubocznym stosowania plastrów?
2.Jakie są konsekwencje częstych zmian środków hormonalnych?
3.Czy w związku ze stosowaniem hormonów powinno się uczęszczać na kosultacje endrokrynologiczne? (Mój ginekolog powiedział, że jeżeli nie mam chorób, to wpływ tabletek na hormony jest znikomy i że nie ma potrzeby ich badania)
4.Słyszałam opinie, że należy co kilka lat robić kilkumiesięczną przerwę w stosowaniu hormonów, nigdy jednak nie dostałam takie zalecenia. Czy opinie te są słuszne?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Szanowna Pani.
1. Tak
2. W zadzie żadne, jeżeli są skrupulatnie przestrzegane zalecenia lekarskie
3. Pani ginekolog miał rację, nie trzeba profilaktycznie iść do endokrynologa
4. Nie ma żadnych oficjalnych rekomendacji zalecających takie postępowanie.

Ja u swoich pacjentek w trakcie antykoncepcji wykonuję regularne badania z zakresu profilaktyki onkologicznej, oceny krzepnięcia i funkcji wątroby.

Pozdrawiam
Sobiesław Kaszowicz

Witam
1. nie spotkałem sie z wpływem Evry na wydzielanie potu ( ale nigdy nie można wykluczyć różnego działania u określonej osoby )
2.nie ma jakiś konkretnych konsekwencji częstych zmian środków hormonalnych
3.stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie wymaga konsultacji endokrynologicznych
4.zasłyszane opinie nie są prawdziwe
pozdrawiam
Zdarzają się po antykoncepcji zmiana się zapach płotu myśle ze Powienna pan myslic o wkładki do macica lub implant pod skórny
1.mało prawdopodobne
2.brak negatywnych konsekwencji
3.wystarczy ginekolog
4.nie trzeba robić przerw
Szanowna Pani zakres odpowiedzi i rozległość tematów przekracza zapis w tym portalu. dodatkowo nie wspomina Pani o wielu ważnych czynnikach związanych z Pani budową i tzw profilem hormonalnym. generalnie: co 6-7 m-cy przerwa w celu uzyskania samoistnej miesiączki a nie krwawienia z odstawienia w celu weryfikacji pracy osi podwzgórze-przysadka- jajnik.... nie jest to prosto inaczej napisać. z szacunkiem artur mazur kalisz
Przepraszam, nie dam rady na to odpowiedzieć. Prosze evtl zrobic badanie androstendion.estradiol w czasie miesiączki . Androstendion to wskazanie dla Vibin. Jesli estradiol powyżej 75 pg to żadne leki.