Skolioza i krótsza noga

8 odpowiedzi
Witam, chodzi o 13-letnią córkę. Opis badania rtg: kręgosłup piersiowy 2proj.: kyfoza zachowana,prawostronna skolioza I stopnia Th-6-L-2, trzony kręgowe i przestrzenie między kręgowe ok.Kręgosłup L-22 proj.: skrzywienie boczne lewe kręg.lędźwiow.z rotacją kręgów.Lordoza pogłębiona, trzony kręgowe i przestrzenie m-k w normie.
Lekarz mówił o zrotowanej miednicy i przez to nodze krótszej o 2,5cm.
Myślę, że skrzywienia powstały na skutek siedzenia z "podwiniętą po pupę" nogą.
Córka ma też wkładki ortopedyczne.
Co mamy robić ? Lekarz dał skierowanie do szpitala na turnus rehabilitacyjny.
Czy w przypadku takich skrzywień ma zastosowanie terapia manualna ?
Dziękuję za pytanie. W przypadku skoliozy stosuje sie leczenie komplementarne, czyli ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, korygujące. skolioza córki to typowa TH-prawo i L-lewostronna. Proszę się udać do specjalisty w rehabilitacji wad postawy u dzieci. Kompetentna i doświadczona osoba to podstawa leczenia. Turnus jest jednym ze sposobów jednak prosze pamiętać, że taka skolioza w okresie wzrostu pokwitaniowego może sie powiększać. Jedynym sposobem jest systematyczna praca w okresie wzrostu i ćwiczenia domowe. Skrócenie kończyny to prawdopodobnie mechanizm przystosowawczy. Tylko całościowe badania daje informację. Najważniejsza jest wytrwałość w regularnej rehabilitacji.

Witam,
Rzadko rotacja miednicy powoduje aż tak duże skrócenie nogi. Prosze napisać do nas mejla z prośba o skierowanie na rtg miednicy i kończyn dolnych w stanu dla oceny skrócenia nogi. Na tej podstawie ocenimy skrócenie i jego powód co pozwoli na podjęcie dalszych kroków. U nas przyjmuje pani Monika która jest specjalistka od skolioz a do mnie prosze przyjść ze zdjęciem dla poprawy miednicy
Witam,
co do terapii manualnej to oczywiście stosuje się ją w skoliozach.Zabiegi manualne są podstawowym narzędziem w pracy z skoliozami. Zasadniczą kwestią jest znaleźć przyczynę powstałego skrzywienia. Rodzi się tutaj dużo pytań o wzrost, czas od kiedy zauważono u córki problemy, o objawy itd.
Turnus rehabilitacyjny - ok ale trzeba by było znaleźć osobę, która będzie potrafiła dobrze zbadać i postawić diagnozę u córki a następnie poprowadzić terapię.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam!

Skolioza jest dosyć złożonym problem. W dużym uproszczeniu skoliozę możemy podzielić na dwie grupy:

Skoliozę funkcjonalną: Jest to odwracalna deformacja szkieletu powstała na skutek niewłaściwego "używania" ciała. Rozumieć przez to należy. m.in. brak ruchu, niewłaściwe siedzenie, jednostronne obciążanie ciała przykładowo tornistrem czy torba. Skolioza funkcjonalna bardzo często rozpoczyna się na skutek zablokowania i skręcenia miednicy odsyłam do lektury

renova-rehabilitacja.pl

Taki rodzaj skoliozy dobrze odpowiada na leczenie ręczne oraz odpowiednio dobrane korekcyjne ćwiczenia i pozycje ułożeniowe. Przy powstawaniu takiej deformacji mocno obciążane zostają również stawy obwodowe szczególnie kończyny dolne.

Druga grupa to skoliozy tzw Idiopatyczne. W przeciwieństwie do skoliozy funkcjonalnej nie są wadą postawy a chorobą układową. Takie skoliozy często są oporne w leczeniu i wymagają terapii w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Co do turnusów szpitalnych wystrzegałbym się typowych oddziałów rehabilitacji ogólnej. Lepiej jest zapisać dziecko do wyspecjalizowanego ośrodka zajmującego się wyłącznie skoliozami i wadami postawy.

Bardzo ważne przy skoliozę prócz podjęcia terapii jest cykliczna ocena zachowania skoliozy poprzez wykonywanie zdjęć rtg co rok lub co pół roku. W przypadku dziewczynek do powstawania skrzywienia może powstawać na sutek skoku wzrostu mniej więcej 13-15 roku życia.

Wkładki ortopedyczne mające na celu wyrównanie skrócenia kończyny nie są najlepszy pomysłem. Mam nadzieje ze chociaż w małym stopniu pomogłem zrozumieć problem.

Pozdrawiam!
Przepraszam za zwłokę z odpowiedzią. Skorzystał bym z turnusu rehabilitacyjnego. Jeśli ma Pani możliwość udał bym się na wizytę do osoby, która pracuję z ciałem np. do fizjoterapeuty lub osteopaty. W celu ocenienia postawy córki pod kątem funkcjonalnym.
Witam,
Jak najbardziej warto spróbować technik manualnych zarówno terapii manualnej, jak i terapii tkanek miękkich, aby spróbować skorygować ustawienie kręgosłupa oraz miednicy. Więcej w temacie mógłbym coś powiedzieć gdybym widział pacjentkę. W każdym razie zalecam wizytę u sprawdzonego fizjoterapeuty/terapeuty manualnego/osteopaty w Państwa mieście zamieszkania lub zapraszam na wizytę do siebie do gabinetu - ocenię i zobaczę co da się zrobić.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Trzeba dziecko dokładnie zbadać. Szczegółowo określić roznicę długości kończyn dolnych. Przy 2,5 cm należy się zdjęcie pomiarowe kończyn dolnych - to jest dość znaczna różnica która rzeczywiście może się odbijać na kręgosłupie. Co do skrzywienia kręgosłupa należy określić na dobrze wykonanych radiogramach tzw "kąt Cobba" oraz czy kręgosłup jest zbalansowany a także czy skrzywienie ma cechy skoliozy idiopatycznej i odpowiednio ją leczyć. Zapraszam na konsultację
Witam, tak duże skrócenie nie powstało przez jakie kolwiek siedzenie. Jechać na turnus to stracicie czas bo takie wyjazdy z NFZ są daremne, - albo skonsultować sprawę z fizjoterapeutą dziecięcym bo przy tak duzej różnicy w długości nóg to by dziecko kulało stranie. Więc nie chce mi si w to wierzyć