Pytanie czy jest jakaś forma bezpiecznej terapii nie opartej o skojarzenia seksualne? Byłem na terap

4 odpowiedzi
Pytanie czy jest jakaś forma bezpiecznej terapii nie opartej o skojarzenia seksualne? Byłem na terapii nerwic w formie psychodynamicznej i skończyła się wielkim dramatem w moim życiu. Mam mało zasobów psychicznych do ryzykowania, a chciałbym sobie pomóc. Przepracować jakoś więcej trudne emocje z dzieciństwa typu DDD. Jaki trzeba mieć budżet, aby pomoc była sensowna? Pytam się psychologa, bo mam wątłe zaufanie do psychoterapeuty (ów) na którym się zawiodłem.
Bardzo mi przykro, że poprzednie doświadczenie w terapii było dla Pana trudne. Jestem psychologiem i jednocześnie psychoterapeutą, dodatkowo psychodynamicznym i stanowczo koryguję przekonanie, że ten rodzaj pracy opiera się na skojarzeniach seksualnych. Ważny jest Pana wewnętrzny świat, postrzeganie ważnych obiektów, budowanie relacji interpersonalnych, rozwój tożsamości, życia zawodowego i wiele innych obszarów, które może Pan wspólnie z terapeutą analizować. Działanie interwencyjne to zazwyczaj kilka sesji, krótkoterminowe - ukierunkowane na konkretne zagadnienie 12-16 spotkań i długoterminowe, które potrafi trwać nawet 1-2 lata w systemie co tydzień. Budżet na tej podstawie już łatwiej określić. Proszę pamiętać, że psycholog/terapeuta to też człowiek. Tak jak nie każdy człowiek budzi naszą sympatię, tak nie każdy psycholog/terapeuta musi z Panem rezonować. Proszę zaufać swojej intuicji.

Powodzenia.
Aleksandra Zaród

Witam, osobowość osoby z którą Pan pracuje (psychologa lub terapeuty) jest jednym z kluczowych czynników wpływających na satysfakcję współpracy. Proszę zwrócić uwagę czy czuje się Pan w danej relacji bezpiecznie i komfortowo i dopiero podjąć decyzję. Pozdrawiam Jolanta Suchłabowicz
Szczerze mówiąc nie przypominam sobie, aby jakakolwiek stosowana forma terapii opierała się z założenia o skojarzenia seksualne. Chyba, że Pana osobiste doświadczenia związane z problemem są natury seksualnej - wtedy nie da się raczej tego uniknąć.

Wszystkie formy psychoterapii z 4 powszechnie stosowanych szkół: psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej, humanistyczno-egzystencjalnej i systemowej z założenia są bezpieczne.
Warunek, że wybrał Pan terapeutę posiadające ukończoną szkołę psychoterapii i będącego w procesie superwizji.

Jeśli psychodynamiczna Panu nie podeszła, proszę spróbować poznawczo-behawioralnej lub Gestalt.

Budżet? Cena sesji to raczej (zależnie od miasta i doświadczenia terapeuty) 80-120 zł. Sesje zwykle co tydzień to daje od 320 do 480 zł / mc.
Czas trwania terapii - bardzo trudne do określenia. Od ok. roku do kilku lat.

Na terapię można też niż na NFZ i wcale nie musi to oznaczać, że będzie to kiepska pomoc. W Krakowie np. znam co najmniej jedno miejsce gdzie można iść na NFZ a pomoc jest bardzo dobra, choć intensywna.
Tutaj trzeba się zgłosić do psychiatry i on może wystawić skierowanie.

Niezależnie od terapii polecam nabycie książki:
"Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych" Janet S. Klosko, Jeffrey Young uważną lekturę nawet 2-3 razy i samodzielną pracę z tą książką
Kluczem do sukcesu terapeutycznego jest znalezienie-czesto metoda prob i bledow-terapeuty, ktoremu Pan zaufa, i z ktorym bedzie czul sie, po prostu komfortowo. Nurtow terapeutycznych, korzystajac, z ktorych mozna sobie pomoc nie brakuje. Sztuka polega na tym, zeby poszukac sprawdzonej, polecanej opcji dla siebie i zweryfikowac-czy nam to odpowiada-jak czujemy sie w danej relacji terapeutycznej. Szczerosc w kontakcie z terapeuta-to podstawa. To Pan decyduje-na co sie godzi, z jakim tematem pracuje. Pisze Pan o zaburzeniach lękowych i DDA-punktem wyjscia do psychoterapii jest rzetelna diagnoza psychologiczna-konkretnymi narzedziami i metodami-moze warto ten aspekt pracy nad zmiana uwzglednic i uporzadkowac diagnoze Pana problemow.