Przychodzę tutaj z problem, z którym borykam się już półtora roku. Nie potrafię czuć się już dobrze

3 odpowiedzi
Przychodzę tutaj z problem, z którym borykam się już półtora roku. Nie potrafię czuć się już dobrze psychicznie. Na początku technikum miałam problemy z adaptacją się w kasie (co wynikło częściowo z mojej winy, ponieważ byłam tak załamana faktem, że nie trafiłam do tej klasy co chciałam, więc z początku nie chciałam tam mieć z nikim nic do czynienia), pojawiły się stany depresyjne, które właśnie moim zdaniem cały czas mają związek z moim zdrowiem psychicznym. Niby wszystko jest dobrze, w szkole dobrze, mam dość sporo znajomych teraz, ale wciąż czuję taką ciężkość umysłu. Nie potrafię się skupić, mam jakąś nadwrażliwość na światło, to głównie też zależy od światła jak będę się czuła i niby przez "miesiąc" było dobrze, w sensie takim, że starałam się cieszyć i być radosna, ale znowu to się pojawiła się ta "ciężkość", która nie pozwala mi się dobrze bawić, smuci mnie, wszystko wydaje się beznadziejnie przez to uczucie, ponieważ strasznie mnie to męczy, a nie mogę z tym nic zrobić, bo mam 17 lat, a rodzice znowu mi powiedzą, że sobie wmawiam...
Staram się czuć dobrze, ostatnio miałam iść na imprezę i byłam taka podekscytowana, a tydzień przed imprezą pojawiło się to uczucie tak nagle i z dnia na dzień mijała mi coraz bardziej ochota na wyjście.
Dzień dobry, najprawdopodobniej ma pani depresję. Opisuje Pani powtarzające się okresy co najmniej obniżonego nastroju, dekoncentrację, negatywne postrzeganie rzeczywistości i zmęczenie tym stanem, anhedonię. W związku z powyższym warto skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty lub psychologa, który dokona oceny liczby i nasilenia objawów. Ponieważ jest Pani osobą niepełnoletnią, wymagana jest zgoda rodzica. Może Pani umówić się z którymś z rodziców właśnie na niezobowiązującą pojedynczą konsultację argumentując to tym, że rodzic miałby także możliwość porozmawiać chwilę ze specjalistą w związku ze zgłaszanym przez Panią problemem i opisać Pani funkcjonowanie ze swojej perspektywy.

Dzień dobry, niewątpliwie objawy, które opisujesz mogą kierować w stronę depresji, dlatego wizyta u specjalisty jest jak najbardziej wskazana. Warto też jest odwiedzić lekarza piewrszego kontaktu, który sprawdzi, czy ze zdowiem jest wszystko w porządku, może warto sprawdzić wyniki krwi, szczególnie hormonów które w wieku dojrzewania potrafią troche namieszać. Namawiam także do ponownej rozmowy z rodzicami, a także warto zwrócić się o pomoc do psychologa szkolnego, ewentualnie pedagoga, może oni wesprą Cię w porozumieniu się z rodzicami. Mogą tez być codziennym wsparciem dla Ciebie. To o czym piszesz jest bardzo ważne, zasługujesz na to, aby czuć się szczęśliwą, dlatego doceniam Twoją odwagę i otwartość. Życzę Ci powodzenia, a w razie potrzeby zapraszam Ciebie i rodziców do kontaktu.
Pozdrawiam z serdecznością
Rozumiem, że to jest trudny okres dla Ciebie. Ważne jest, abyś wiedziała, że Twoje uczucia są istotne, i nie powinnaś bagatelizować własnych doświadczeń. Jeśli odczuwasz ciężkość umysłu, problemy z koncentracją, a także wahania nastroju, warto skonsultować się z profesjonalistą.

Możesz zacząć od rozmowy z psychologiem lub terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć korzenie Twoich emocji i udzielić wsparcia w radzeniu sobie z nimi. Możliwe, że korzystna byłaby również konsultacja psychiatryczna, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie problemów psychicznych.

Nie bój się poprosić o wsparcie od rodziców. Warto im otwarcie opowiedzieć o tym, co przeżywasz, abyście mogli wspólnie zastanowić się nad najlepszym kierunkiem działania. W przypadku niezrozumienia ze strony rodziny, możesz również skontaktować się z psychologiem szkolnym lub pedagogiem, aby uzyskać wsparcie.

Pamiętaj, że troska o zdrowie psychiczne jest równie ważna, jak troska o zdrowie fizyczne. Nie wahaj się szukać pomocy i rozmawiać z profesjonalistą, który pomoże Ci zrozumieć Twoje uczucia i znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z nimi.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.