Przewlekły ból dolnego odcinka pleców

6 odpowiedzi
Witam.
Od około 10lat odczówam bóle w okolicy lędźwi, ból pojawia się po prawej stronie (prawy talerz miednicy / prawy prostownik grzbietu) kiedy jestem w pozycji nachylonej. Mam 28lat, jestem osobą bardzo aktywną. W wieku 16 lat zacząłem ćwiczyć na wolnych ciężarach w domowej piwnicy na bardzo nie równej podłodze (wzniesienia i spadki), w zasadzie przy każdym ćwiczeniu jedna noga była wyżej od drugiej. Wtedy jeszcze nie odczówałem bólu. W wieku lat 18 zapisałem się na siłownię, ćwiczyłem rok aż pojawił się silny ból po treningu (nie pamiętam co wtedy robiłem.). Siedziałem w szatni i nagle się pojawił w odcinku lędźwiowym po prawej stronie. Przez kilka min. nie mogłem się wyprostować, wkońcu ból puścił ale od tamtej pory odczówam codziennie dyskomfort w opisanym miejscu. Zrobiłem 1rok przerwy od treningów ale to nic nie dało.. potem zrobiłem około 3 lata przerwy a dyskomfort był ze mną cały czas. Do dzisiaj staram się wrócić na siłownię, wykonuję lajtowe treningi na wolnych ciężarach ale nie mogę ćwiczyć przysiadów ze sztangą, pleców i w zasadzie żadnego ćwiczenia w opadzie tułowia.
Byłem z tym u lekarza ortopedy ale na podstawie badań RTG kręgosłupa, MRI kręgosłupa piersiowego, RTG bioder nie stwierdził żadnych wad.
W tym roku zrobiłem ponownie RTG kręgosłupa ale wszystko jest ok.

Udałem się do fizjoterapeuty i stwierdził rotację żeber i miednicy. Ale po 5 wizytach nie poczułem żadnej zmiany więc pisze do Pana.

Dodam że 4 razy łapały mnie silne bóle w opisanym miejscu. Miednica wystawała z lewej strony. Czulem jakby ktoś zgniatał mnie imadłem. Po ostatnich 2 takich atakach przez 3dni nie mogłem się prawie ruszać bo zaraz zgniatanie. Leżałem 3 dni w łużku a po 7-10 dniach wracało do normy.

Czuję się jakbym był skręcony. Np. kiedy podciągam się nachwytem na drążku, w momencie podciągania do brody, skręca mnie delikatnie do prawego barku, przez co czucie napięcia prawa/lewa strona jest inne, jakby pod innym kontem. Lewy mięsień przedramienia dostaje niezły wycisk. kiedy robię podciąganie podchwytem, lewy biceps dostaje większy wycisk od prawego. Do tego podczas tego ćwiczenia uwierają mnie żebra po prawej stronie. Kiedy robię luźny zwic skręca mnie delikatnie przez prawą stronę do przodu.
Długo mógłbym tak opisywać co czuję podczas różnych ćwiczeń wykonywanych oburącz.

Byłby Pan wstanie zdiagnozować problem i powiedzieć mi jak z tego wyjść, na ewentualnej wizycie?
Witam Pana, z przyjemnością podejmę się analizy Pana problemu zdrowotnego. Będzie to wymagało wizyty w gabinecie. Zapraszam.

Witam. Dziękuję za tak szczegółowy opis. Opisywane przez Pana kłopoty faktycznie mogą mieć swój początek w wieku 16-18 lat, chociaż na tą chwilę nie wiem co wtedy mogło się u Pana wydarzyć. Przez kolejne lata z pewnością funkcjonował mechanizm kompensacyjny - czyli Pana organizm przez cały czas dopasowywał się do dysfunkcji, która kiedyś zaistniała aż w końcu jego możliwości się wyczerpały.
W chwili obecnej Pana kłopot dotyczy biomechaniki całego aparatu ruchu a także narządów trzewnych ( one także w tym przypadku biorą udział w Pana problemie ). Wymaga to precyzyjnego badania funkcjonalnego a następnie specjalistycznej terapii manualnej. Niestety leczenia Pana nie skończy się na 1 lub 2 zabiegach ale z pewnością problem da się rozwiązać.
pozdrawiam
Witam Serdecznie, dziwię się, że do tej pory nie zostało zrobione MRI odcinka lędźwiowego. Z opisu jaki Pan przedstawił można diagnozować wiele problemów i to na różnych poziomach. Odcinek th i żebra mogą być problemem, ale bardziej skłaniałbym się ku odcinkowi lędźwiowemu. Na RTG może być wszystko ok ale to nie znaczy ze tak jest w rzeczywistości. Proszę przyjść na diagnostykę, postaram się Panu pomóc. Zrobimy testy diagnostyczne i będziemy wiedzieć gdzie jest problem.
Witam serdecznie. Długo utrzymujące się dolegliwości wytworzyły u Pana wiele mechanizmów kompensacyjnych. Organizm przystosowuje sie do zaburzeń w tkance, kręgosłup się ustawia w pozycji niebolesnej, itd. Jeśli w badaniach nie stwierdzono choroby to jest Pan prawdopodobnie do wyleczenia. Czy był Pan u reumatologa? Neurologa?
Tylko badanie i wywiad z analizą wyników badań pozwala postawić diagnozę i zastosować skuteczne leczenie. W razie potrzeby zapraszam na konsultacje. Wszystkiego dobrego :)
Witaj,
Czemu nie zrobiłeś MRI odc. lędźwiowego? Nie chce mi sie wierzyć, ze nie masz tam wypukliny na tle dyskopatii. Warto udać sie do osteopaty na badanie i terapie. Warto sprawdzić czy nie masz oprocz zrotowanych miednicy także rotacji pomiędzy dolnymi kręgami ledzwiowymi głownie miedzy L4-L5. Kompensacyjne masz pewnie skręcona powięź głęboka ale to wszystko jest do terapii osteopatycznej.
Zacznij sie rozciągać i wpadnij na próbna terapie.
Pozdrawiam
K.
Witam Pana,
widzę, że miał Pan wykonywaną diagnostykę był Pan oglądany przez ortopedów. Miał Pan wizyty u fizjoterapeuty, które nic nie dały ale dostał Pan tam jakąś diagnozę. Oczywiście zapraszam na konsultację. Obejrzymy badania i zbadam Pana może jest coś jeszcze co może powodować objaw. Sprawa jest dość trudna bo jest to coś to Panu towarzyszy już od dłuższego czasu w związku z tym pozbycie się dolegliwości też nie musi nastąpić natychmiast. Na pewno ważna jest dokładna diagnostyka.
Pozdrawiam i zapraszam
Sugeruję wizytę: - 60 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.