Przemieszczenie rzepki podczas ćwiczeń

6 odpowiedzi
Poprzez ciężkie przysiady i rozbudowę mięśni 4-głowych, rzepka została u mnie przesunięta ku górze o jakieś 0,5cm w prawym kolanie i do tego lateralizacja oraz 0,2cm w lewym. Powoduje to ból przy ćwiczeniach dołu ciała. Jak rehabilitować tę dolegliwość? Czy wystarczy samo rozciąganie mięśni czworogłowych? Jak zapobiegać tego rodzaju kontuzjom?
pierwsze. kolano należy przebadać. ale przynajmniej należy wykonać "couch stretch", uaktywnić pośladkowy wielki i rolować rzepkę od zewnątrz

Z informacji można wysnuć wniosek że tor ślizgu rzepki w stawie rzepkowo udowym nie jest odpowiedni i wywyołuje konflikt między tymi strukturami,wskazana byłaby praca manualna nad przedziałem przednim stawu kolanowego fizjoterapeuty nad poprawa ślizgu w wyżej wymienionym stawie.Pozdrawiam.
Witam. Przy prawidlowo wykonywanych technicznie przysiadach główne obciążenie poiwinny przejmować mięśnie pośladkowe co sprawia iż staw rzepkowo-udowy nie ulega przeciążaniu Rozumiem, że ma Pan na mysli stawy kolanowe pisząc "dołu ciała". Należy sprawdzić napięcie całej przedniej taśmy oraz czy przegrody mięśniowe 4-głowego nie są ze sobą posklejane. Ważne jest by zachować odpowiedni balans miedzy przednią a tylną grupą miesniową, wynosi on 50%.
Pozdrawiam Cezary
Myślę, że zaczął bym od regularnego stretchingu i spróbował terapii powięziowej żeby zobaczyć czy nie da się tego rozluźnić manualnie. Jeśli doszło do lateralizacji to warto sprawdzić czy wykonuje Pan to ćwiczenie poprawnie technicznie. Zapraszam do kontaktu.
Witam,
Trzeba zobaczyć jak wykonywane są przysiady na jakiej szerokości są rozstawione stopy ponieważ im szerzej wtedy aktywowane są nieco inne frakcje mięśniowe.Dodatkowo ważną rzeczą jest jak nisko schodzi się pośladkami podczas wykonywania ćwiczeń. Co do rozciągania mięśni jest to sprawa oczywista że trzeba je rozciągać dodatkowo można by spróbować rolowania mięśni czworogłowych, grupy kulszowo - goleniowych oraz łydek. Co do rehabilitacji można by było spróbować kinesiotapingu, ciężko coś więcej powiedzieć jeżeli tego nie widziałem. Proszę sprawdzić czy kolana po treningu są np: sine, zaczerwienione, obrzęknięte nadmiernie ciepłe.

Jak nie pomoże to do fizjo :)
Witam,
Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległo właściwe więzadło rzepki lub przyczep mięśnia do kości piszczelowej. Samo rozciąganie może nie pomóc choć jak najbardziej będzie wskazane (nie stan ostry!) Przy odpowiedniej terapii powinno Panu pomóc, ale trzeba się skupić nie tylko na przyczepie dystalnym (bliżej kolana), ale także proksymalnym (w okolicy biodra) ze względu, że to jest mięsień przebiegający po całej okolicy udowej (przedniej). Zwróciłbym uwagę również na antagonistę (mięśnie kulszowo-goleniowe) bo mogą być osłabione. Ponadto rozluźniłbym całą powięź udową oraz przywróciłbym ukrwienie w obrębie owych mięśni. Unerwienie również będzie miało znaczenie (odc. L).
Zalecałbym wizytę oraz zwrócenie uwagi na dysbalans mięśniowy.

Pozdrawiam
mgr Mateusz Szelągowski