Przebyta arytmia serca a depralin

5 odpowiedzi
Dzień dobry.
Jestem mężczyzną, lat 29. Ostatnio otrzymałem lek przeciwlękowy depralin. Jedna tabletka dziennie. W ulotce jednak wyczytałem, że może powodować arytmię. Ja cierpiałem na arytmię przez wiele lat, którą w końcu wyeliminowano przy pomocy zabiegu ablacji około pięć lat temu. Zastanawiam się czy w takim przypadku mogę spokojnie zażywać depralin czy może lepiej tego nie robić? Mój kardiolog przestrzegł mnie przed zażywaniem różnych gripexów i innych tego typu środków jako, że mogłyby mi zaszkodzi stąd też między innymi mój niepokój.
Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia!
Ten lek powoduje wydłużenie odstępu QT, podobnie jak niektóre leki antyarytmiczne, stąd obawa o sumację efektu u osó z arytmią - jeśli Pan miał w 100% skuteczną ablację i nie stosuje żadnego antyarytmiku nie powinno być problemu. Pytanie jeszcze istotne - jaki rodzaj arytmii był ablowany?

Szanowny Panie, w pierwszej kolejności należałoby spytać lekarza, który przepisał Panu Depralin, informując go o tym, że cierpiał Pan na arytmię iże została ona usunięta dzięki zabiegowi ablacji. Jeżeli ten lekarz uzna, że nie jest kompetentny do podjęcia ostatecznej decyzji w tej sprawie, zapewne skieruje Pana do kardiologa.
Witam, stosowanie escitalopramu jest przeciwwskazane u chorych z rozpoznanym "zespołem wydłuzonego QT" lub w skojarzeniu z innymi lekami które mogą wydłuzać czas trwania odstępu QT w zapisie EKG. Dodatkowo mogą wystepowac zaburzenia elektrolitowe, które moga sprzyjać zaburzeniom rytmu. Aby odpowiedziec na Pana pytanie, musiałbym wiedzieć jaki rodzaj arytmii występował w Pana przypadku. pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,

W Pana sytuacji należy ustalić jaka arytmia występowała w przeszłości, czy ablacja została uznana za skuteczną, czy nie odczuwa Pan napadowych kołatań serca...?
Należy wykonać spoczynkowe badanie ekg, zinterpretować je szczególnie zwracając uwagę na tzw. skorygowany odstęp QT, bowiem leki z grupy SSRI (np. Depralin który Pan otrzymał) może ten odstęp wydłużać, co może paradoksalnie działać proatytmicznie.

Zaburzenia lękowe bardzo często przebiegają z tzw. somatyzacją i mogę się objawiać szybką czynnością serca, ale wówczas najczęściej występuje tachykardia zatokowa, która arytmią nie jest, polega na zbyt szybkiej czynności serca, ale rytm powstaje w z prawidłowym źródle. W takich przypadkach to właśnie leczenie przeciwlękowe będzie leczeniem przyczynowym.

Podczas odczuwania tachykardii najcenniejsze jest wykonanie spoczynkowego ekg, co może już wykluczyć arytmie.

Gripex, który ma w składzie pseudoefedrynę absolutnie może wywołać arytmię. W kontekście Pańskiego wywiadu radziłbym unikać tego preparatu.

pozdrawiam,
Mariusz Kujawski
Dzień dobry! Przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi, Pana pytanie otrzymałam dopiero dziś. Lek, który Pan przyjmuje może spowodować arytmię w szczególnych sytuacjach, tj. w sytuacji wrodzonego zespołu wydłużonego odstępu QT w zapisie EKG lub w chorobach serca mogących powodować wydłużenie tegoż. Nie każda arytmia w wywiadzie jest przeciwwskazaniem do stosowania tego leku. Nie wiem, jaki rodzaj zaburzeń rytmu serca miał Pan leczony ablacją oraz nie znam Pana zapisu EKG, stąd trudno mi się jednoznacznie wypowiedzieć, czy lek u Pana jest bezpieczny czy też nie.