Proszę o interpretację wyniku UKG w zakresie funkcji skurczowej lewej komory z rzutem. Otóż: w UKG z

1 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyniku UKG w zakresie funkcji skurczowej lewej komory z rzutem. Otóż:
w UKG z grudnia 2016r. (inny lekarz)
MV - płatek tylny uginający się w kierunku LA, brak spełnionych kryterium wypadania płatków, fala zwrotna I stopnia.
Struna rzekoma w koniuszku LV.
EF ok. - w4c - 46%, w2c - 52%
TAPSE 20 mm
TV - płatki bez zmian ogranicznych, fala zwrotna o zasięgu [+]
HR - tachykardia w trakcie badania. Bez istotnych hemodynamicznie wad serca. Zaburzona f LV z obniżonym rzutem.

UKG z lutego 2019r (inny lekarz)
LFEF 2C: 65%, 4C 49%
Mała MR, Mała TR.
Zachowana f RV TAPSE 17 mm.
IAS wydaje się być ciągła (słaba widoczność w projekcji podmostkowej)
Osierdzie bz E < A E/ A 0,9 E / E' 5 napływ mitralny normalny, bez cech CoA w projekci nadmostkowej.
HR 67 / min.

UKG z listopada 2019r. (inny lekarz)
MV - płatki prolapsujące, nieznacznie pogrubiałe, fala zwrotna pod płatkiem tylnym I stopnia o zasięgu [+/++]
Struna rzekoma w koniuszku LV.
F LV : napływ zsumowany TVI - pierscień mitralny V max fali E'septal 16 cm/s V max fali E' lateral 17 cm/s
TAPSE 20 mm.
EF biplane ok. 60%
TV - płatki bez zmian ogranicznych, fala zwrotna o zasięgu [+] gradient fali zwrotnej przez zastawkę trójdzielną 19 mmHg.
Tachykardia w trakcie badania.
Bez istotnych hemodynamicznie wad serca.

Objawy częste: szybkie męczenie, pogorszona tolerancja wysiłku, duszność spoczynkowa i wysiłkowa.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź czy dalej posiadałam obniżony rzut lewej komory skoro 2 lekarzy napisało, że tak a jeden z listopada 2019r. że prawidłowa jest frakcja wyrzutowa lewej komory.
Frakcje LV czyli funkcję skurczowa- prawidłowa . Wg tego echa rzut lewej komory jest prawidłowy.