Promieniujący ból po leczeniu kanałowym a prawidłowa tomografia szczęki

18 odpowiedzi
Dzień dobry. Około 2 miesiące temu zakończyłam leczenie kanałowe górnej szóstki, jednak ból się utrzymywał - stosunkowo silny, stały, promieniujący do oka lub rzadziej ucha. Wykonano mi tomografię, która jednak nie wykazała dodatkowego kanału ani nic niepokojącego (skonsultowałam tę kwestię z dwoma endodontami). Odesłano mnie do laryngologa z wynikami tomografii szczęki, który jednak kategorycznie stwierdził, że w zatokach nie dzieje się nic złego i oprócz stwierdzenia faktu, że mam korzenie zębów w zatokach, niewiele może mi pomóc. Ból się utrzymuje, wciąż promieniuje na pół twarzy, zab lekko boli po nagryzaniu. Dentysta powiedział, że być może jest to nadwrażliwość pozabiegowa, która może utrzymywac sie wiele miesięcy. Nie chcę oczywiście funkcjonowac z bólem przez prawie rok, bardzo proszę o porady - co mogę jeszcze zrobić? Dziekuję.
Przy tego typu dolegliwościach należy sprawdzić wysokość wypełnienia, ponieważ często zdarza się, że ból jest spowodowany złym dopasowaniem do zgryzu. Może to też być wina podrażnienia nerwu trójdzielnego, problem ze stawem skroniowo-żuchwowym, ból któregoś z mięśni żucia, albo szereg innych dolegliwości. Niestety bez dokładnego badania nie da się ustalić konkretnej przyczyny.

Promieniowanie bólu do ucha najczęściej występuje przy stanach zapalnych dolnych zębów - może dolegliwości związane są z zupełnie innym zębem niż był leczony? Proszę wykonać badanie i leczenie pozostałych zębów w jamie ustnej po tej stronie twarzy, zarówno górnych jak i dolnych.
Dzień dobry, w trudnych przypadkach warto zasięgnąć porady endodonty (lekarz zajmujący się tylko leczeniem kanałowym zębów), proszę pokazać mu tomografię komputerową i poprosić o konsultację. Pozdrawiam dr Kręcisz
Szanowna Pani, uzyskała Pani specjalistyczne leczenie endodontyczne oraz kosultację laryngologiczną. Przed leczeniem z pewnością poiformowano Panią, iż pozytywny efekt leczenia nigdy nie jest zagwarantowany pomimo przeprowadzenia całęj terapii zgodnie z regułami sztuki i najnowszą wiedzą. Niestyty w tej chwili najprawdopodbniej nic nie da się zrobić. Trzeba czekać. Albo ząb się "uspokoi" albo trzeba go będzie usunąć. Ukłony
Witam!
Tak to może być nadwrażliwość pozabiegowa, jednak spróbowałbym farmakoterapii. Metronidazol lub Dalacin. Tu najlepiej skonsultować to z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam
Grzegorz Szumilas
Witam!
Czytam, że już lekarze specjaliści badali Panią i przyczyna bólu nie jest znana a Pani cierpi.
Ciężko operować mi językiem medycznym, tak aby było to zrozumiałe.
Takie bóle występują w tzw. węzłach urazowych. Sadzę, że i pod tym kątem była Pani badana.
Nie napisała Pani, czy przeprowadzono diagnostykę stawu skroniowo-żuchwowego.
Patologiczne zmiany lub położenie jego elementów dają objawy jakie Pani opisuje. Promieniujący ból obejmujący połowę twarzy, promieniujący do uch, oka aż po mięsień skroniowy. Jest to tzw. zespół Costena. Objawy takie uwidaczniają się również u osób zaciskających, zgrzytających zębami. Są to parafunkcje narządu żucia. Bruksizm centryczny i ekscentryczny.
Parafunkcje są również destrukcyjne dla stawu skroniowo-żuchwowego.
Pani dolegliwość może mieć charakter mieszany, kiedy objawy pojawiają się w schorzeniach, które mają powiązanie z nieprawidłowościami funkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Prawdą jest, że tkliwość zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się kilka tygodni. Jednak nie ma możliwości, aby ból objął połowę twarzy.
Dywagując, może to być zupełnie nie powiązane z leczeniem kanałowym podrażnienie gałązki nerwu czuciowego w obrębie tej okolicy. Tu można skonsultować się z neurologiem.
Jest Pani w sytuacji wykluczania po kolei przyczyn cierpienia. Wykluczył objawy lekarz specjalista endodoncji, lekarz specjalista laryngolog. Szukając dalej poleciłabym, jak pisałam konsultacje u lekarza specjalisty neurologii.
Życzę zdrowia i szybkiego wyjaśnienia i uśmierzenia bólu.
Mam nadzieje, iż wskazałam Pani jakąś drogę. Proszę jeszcze zwrócić uwagę, czy wykonano diagnostykę w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzie dobry.
Na pierwszy rzut oka podobny obraz kliniczny sugeruje pęknięcie zęba lub pozostawiony dodatkowy kanał. Na drugi - problem neurologiczny.
Co zrobić - analiza tomogramu u innych specjalistów, konsultacja neurologa
Udanego leczenia.
Witam,
niestety w trudnych przypadkach leczenie może okazać się niepowodzeniem czego nie możemy przewidzieć. Być może to jakiś problem ze stawem skroniowo-żuchwowym, lub problem neurologiczny. Trudno powiedzieć, ale gdy ewentualna nadwrażliwość pozabiegowa nie będzie ustępowała to trzeba badać się dalej w kierunku neurologicznym lub stawowym, bądź usunąć ząb.
Warto jeszcze sprawdzić czy wypełnienie lub korona, którą ząb został odbudowany po leczeniu kanałowym nie jest zbyt wysoka, i nie stanowi węzła urazowego w zgryzie, oraz przyjrzeć się funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchowowego. Mozliwe, ze miała już Pani wcześniej jakieś dolegliwości z tego tytułu, natomiast nie przeszkadzały Pani w codziennym funkconowani. Wielogodzinne leczenie kanałowe, przy szeroko otwartych ustach mogło nasilić zaburzenia czynnościowe.
Prosze udac sie na konsultacje celem wykluczenia przyczyny bolu ktora moze byc bruksizm. pozdrawiam
Czy pozostałe zęby zostały ocenione? Byc moze przyczyna tkwi w innym zębie? Może ząb jest przeciążony? Mimo szczegółowego opisu bardzo cieżko oceniać nie badając pacjenta i nie widząc wyników TK.
Istotne znaczenie w wyjaśnieniu obecnego stanu mają wskazania, na podstawie których podjęto leczenie kanałowe i wyjściowy stan tkanek okołowierzchołkowych. Ból jest jedną z cech stanu zapalnego. W przypadku utrzymujących się dolegliwości bólowych zalecałabym ponowną rewizję kanałów celem ich powtórnej dezynfekcji.
Charakter dolegliwości może sugerować również pęknięcia w obrębie korzeni, które na wczesnym etapie nie będą widoczne w tomografii, stąd prawidłowy obraz radiologiczny. Niestety, w przypadku pęknięć korzeni rokowanie jest złe i wtedy ponowna rewizja kanałów nie przyniesie poprawy.
Pozdrawiam
Można jedynie usunąć wypełnienie kanałów i założyć antybiotyk do kanałów. To powinno pomóc. Po ustąpieniu bólu ponownie wypełnić kanały.
Ból po leczeniu kanałowym może utrzymywać się przez dłuższy czas. Jeśli nie ma innych odkryć diagnostycznych naprawdę trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Oczywiście nie da się Pani pomóc przez internet. Istnieją dolegliwości bólowe związane z twarzą , głową które nie są związane z zębami. Są to dolegliwości mięśniowe, mięśniowo powięziowe które niestety nie są rozpoznawane w porę. Stomatolodzy szukają przyczyny w zębach , laryngolodzy w zatokach i po kolejnych wykluczeniach - "tam nic nie ma", "tomografia prawidłowa" czasem usunięciu zębów dochodzi do refleksji. Jest specjalna ankieta bólowa która pomaga zlokalizować PRZYCZYNĘ.Są poradnie leczenia bólu przewlekłego. Proszę napisać maila to Pani wyślę ankietę i podpowiem gdzie szukać pomocy.
Witam serdecznie. Rozumiem Pani obawy. Dolegliwości bólowe po leczeniu kanałowym są dość częstym problemem, zazwyczaj ustępują jednak do 2 tyg. po zakończeniu leczenia, czasami przedłużają się do miesiąca. U bardzo niewielkiej grupy pacjentów dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej niż 1 mies. Niestety bez badania pacjenta nie mogę wiele powiedzieć, nie mam pełnego obrazu klinicznego Pani sytuacji, nie widziałam też wyników wspomnianej tomografii komputerowej. W związku z powyższym moją odpowiedź proszę potraktować wyłącznie jako sugestię. Zakładam, że ząb został prawidłowo przeleczony kanałowo. Rzadko, ale czasami może dojść do niewielkiego pęknięcia korzenia w okolicy wierzchołka korzenia ( nie jest to widoczne nawet w badaniu z wykorzystaniem tomografii komputerowej). Sytuacja taka może manifestować się utrzymującym się bólem po zakończonym leczeniu kanałowym. W Pani przypadku, jeżeli objawy bólowe dalej nie ustępują, sugerowałabym konsultację ze specjalistą z zakresu chirurgii stomatologicznej w celu ustalenia dokładnej przyczyny dolegliwości oraz możliwości dalszego leczenia np. wykonania resekcji wierzchołka korzenia zęba. Pozdrawiam
Dzień dobry.
Po dokładnej ocenie sąsiednich i przeciwstawnych zębów oraz ich wykluczeniu jako przyczyny dolegliwości bólowych można spróbować otworzyć takiego zęba i klinicznie ocenić , czy nie doszło np do pęknięcia dna komory zęba lub pionowego pęknięcia któregoś z korzeni . Objawy, które Pani podaje mogą na to wskazywać, a nie zawsze widać to na zdjęciach radiologicznych , czy nawet tk zrobionym w tak krótkim okresie po wypełnieniu kanałów. Może to być także nadwrażliwość na pastę wykorzystywaną jako uszczelniacz.
Można zatem jeszcze poczekać, albo zrobić rewizje leczenia kanałowego.
Pozdrawiam.
Małgorzata Zając
Proponuję konsultację u neurologa.