Dzień dobry W maju br. miałem leczony kanałowo ząb górny - prawą szóstkę, po otworzeniu której le

1 odpowiedzi
Dzień dobry

W maju br. miałem leczony kanałowo ząb górny - prawą szóstkę, po otworzeniu której lekarz stomatolog stwierdził, że próchnica dostała się do miazgi i ząb jest do leczenia endodontycznego (towarzyszył też specyficzny zapach o tym świadczący). Leczenie kanałowe wykonał już endodonta pod mikroskopem i z pomocą RTG. Jednak ząb przez pewien czas wciąż bolał i lekarz zdecydował się w lipcu jeszcze pogłębić jeden z trzech leczonych kanałów (co już było według niego na granicy tego, co pokazywało RTG i było już to bardzo blisko zatok). W trakcie tego drugiego leczenia był taki moment, gdzie przy pogłębianiu narzędziem kanału poczułem ból w nosie (tak jakby ktoś wstrzyknął mi coś do nosa), ale to szybko minęło i zabieg przebiegł poprawnie. Jednak ból zęba pozostał - taki sam jak po pierwszej endodoncji - mniejszy przy gryzieniu, większy przy szczotkowaniu, a czasem bolało samoistnie (ten samoistny ból był uczuciem "świerzbienia" wokół zęba głęboko w dziąśle, tak jakby coś tam mnie podrażniało). Konsultowałem tą sprawę z innymi lekarzami stomatologami, a w międzyczasie wykonałem dwie tomografie: zatok oraz szczęki i żuchwy. Pytałem kilku innych lekarzy stomatologów i endodontów i każdy stwierdził, że ząb został wyleczony podręcznikowo. Pojawiły się też sugestie pójścia do laryngologa - zresztą słuszne, bo stwierdzono u mnie przy okazji zapalenie przewlekłe zatok, płyn w zatoce prawej (wg laryngologa po tym zębie leczonym kanałowo) i torbiele w lewej. Skierowano mnie na zabieg FESS i septoplastykę w celu oczyszczenia zatok z nieprawidłowości i według laryngologa zabieg zakończył się sukcesem dla zatok (zabieg odbył się w połowie listopada tego roku). Jeszcze na krótko (ok. 2-3 tygodnie) przed tymi zabiegami stomatolog od odbudowy zębów nałożył plombę na ten ząb, żeby go "zamknąć", ale wstrzymał się z założeniem koronki (ząb jest już bardzo zniszczony) do czasu wyjaśnienia bólu zęba - ale uprzedzał, że ząb był wyłączany wielokrotnie ze zgryzu i z czasem będzie opadał i szukał powierzchni zgryzu, więc nie można za długo zwlekać. Dodał jeszcze, że wspomniane objawy wskazują na pęknięcie przy korzeniu i choć tomografia nie wykazała tego, to może ono i tak faktycznie tam istnieć. Jednak ząb leczony kanałowo dalej boli po tym wszystkim. Nie czuję już praktycznie dolegliwości przy szczotkowaniu czy jedzeniu, ale ten świerzbiący ból pozostał i zwiększył częstotliwość oraz nasilenie. Towarzyszy mu też co jakiś czas ewidentny ból przy dotyku twarzy w okolicy wierzchołka korzenia tego zęba.

Czy są możliwości w medycynie, żeby poszukać jeszcze innych przyczyn bólu? Gdybym miał potwierdzenie pęknięcia zęba, to nie miałbym wątpliwości co do konieczności usunięcia zęba, jednak wobec jego prawidłowego według lekarzy przeleczenia - po prostu żal mi go jeszcze usuwać.

Pozdrawiam.
Rekomenduję zrobienia tomografii. Uzyskany obraz oceni co się wydarzyło i pozwoli ocenić dalsze rokowania.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Danuta Stawska

Danuta Stawska

Stomatolog

Tczew

Sylwia Orzechowska

Sylwia Orzechowska

Stomatolog, Ortodonta

Warszawa

Anna Grażyna Lewandowska-Kajdy

Anna Grażyna Lewandowska-Kajdy

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny

Warszawa

umów wizytę
Dominika Kowalik

Dominika Kowalik

Stomatolog

Warszawa

Adrianna Sułkowska

Adrianna Sułkowska

Stomatolog

Wrocław

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 141 pytań dotyczących usługi: ból zęba
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.