produkty przy niedoczynności tarczycy

8 odpowiedzi
Witam serdecznie,

mam niedoczynność tarczycy. Moje tsh jest w normie.
Jakie produkty powinnam wykluczyć w przypadku niedoczynności tarczycy?
Na co najbardziej warto zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy ograniczyć produkty wolotwórcze - kapustę kalafior, oraz warzywa psiankowate. Niewskazane są w dużych ilościach ziemniaki, pomidory. Należy dużo pić wody, wskazany jest ruch oraz zbilansowana dieta. Pozdrawiam

Witam. Przy niedoczynności tarczycy szczególną uwagę należy zwracać na produkty z grupy krzyżowych: brokuły, kalafior, szparagi, jarmuż itd. Należy je spożywać z ograniczeniem i zawsze w formie po ugotowaniu, kiedy to inaktywowane są substancje goitrogenne, hamujące działanie hormonów tarczycy. W diecie osób z niedoczynnością tarczycy należy zwiększyć udział ryb, zwłaszcza morskich, które doskonale uzupełnią dietę w jod. Z diety zaleca się również wyeliminować soję i jej przetwory. Zaleca się syplementację witaminy D oraz seleniu. Często chorobie towarzyszą również inne schorzenia, dlatego zawsze należy patrzeć na przypadek indywidualnie i dostosować dietę do osoby.
Witam, należy zwrócić uwagę, aby w diecie nie pojawiały się produkty z soi, orzechy ziemne i inne strączkowe, a także bardzo częste spożycie surowych warzyw kapustnych. Wskazana jest dieta racjonalna, uwzględniająca produkty pochodzenia zwierzęcego. Ewentualne skłonności w zakresie nietolerancji (jeśli niedoczynność uwarunkowana jest procesem autoimmunologicznym) można sprawdzić testami na przeciwciała Ig G. W przypadku procesów autoimmunologicznych wykluczenie ewentualnych nietolerowanych białek z diety może również wspomóc leczenie.
Witam,.. Proponuję mocno ograniczyć nabiał i gluten. Co do kapustnych warzyw, jeśli zje Pani kapustę raz w tygodniu do obiadu, to się nic nie stanie, jeśli byłaby ona na co dzień w mega dawkach, mogłaby rzeczywiście rozregulować pracę hormonu. Wykluczyłabym również kaszę jaglaną.. Zalecane są produkty jak najmniej przetworzone. Również mam problem z niedoczynnością tarczycy, dzięki diecie i odpowiednio dobranym ziołom jestem w remisji choroby. W moim przypadku bardzo sprawdza się dieta wegetariańska :-) Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe informacje + plan odżywiania przeznaczony dla Pani, zapraszam na indywidualną konsultację.. Pozdrawiam,..
Witam,
dieta w przypadku niedoczynności tarczycy powinna być ułożona bardzo indywidualnie do sytuacji Pacjenta. Oczywiście są produkty, które co do zasady / lub bardzo często się eliminuje (np. nabiał, gluten, kasza jaglana itp) lub takie, w które wzbogaca się dietę np. orzechy (chociażby brazylijskie zawierające selen). Zawsze jednak podchodzę indywidualnie do Pacjenta. Przede wszystkim w zależności od gotowości Pacjenta do zmiany. Są osoby, które od razu decydują się na restrykcyjną dietę, są również takie u które zmiany dokonują w małych krokach, przechodzą do coraz zdrowszego odżywiania krok po kroku bez przeprowadzania rewolucji.
dużo zdrowia,
pozdrawiam,
D.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wykluczyć trzeba wszystkie kapusty, rzodkiewki, soję. Ważne jest też wykluczeńie cukru i słodyczy oraz wysokoprzetworzonych produktów - tak jak w racjonalnym żywieniu. Pozdrawiam
Witam, proponuję wykonać test na nadwrażliwość pokarmową.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
uważa się, ze proces chorobowy w chorobach tarczycy mogą nasilać tzw. czynniki wolotwórcze zawarte w niektórych produktach jak: kapuście, kalafiorach, brukselce, jarmużu, brokułach, chrzanie, kalarepie, rzodkiewce, szpinaku czy orzeszkach ziemnych. Biorąc pod uwagę fakt, ze u większości osób jadłospisy są monotonne i niedoborowe, proponuję nie eliminować ich zupełnie, bo ogranicza się w ten sposób źródło cennych witamin i składników mineralnych, ale zwrócić na nie uwagę i stosować w umiarkowanych ilościach.
pozdrawiam