problemy z zajściem w ciąże

2 odpowiedzi
pierwsza ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, gastrolog podejrzewa zrosty utrudniające prawidłową pracę jelit,od kilku miesięcy staram się o drugą ciąże czy takie wyniki hormonów mogą być powodem jej braku Fsh 7,15 Lh3,54 prolaktyna13,23 progesteron 1,16 estradiol72 badania z trzeciego dnia cyku
Dzień dobry. Orientacyjnie przyczyny niepłodności dzieli się tak: 1/3 to męska przyczyna niepłodności, 2/3 to żeński czynnik niepłodności. Z tych 2/3 połowa to część hormonalna, a druga połowa to ogólnie mówiąc zaburzenia transportu jajeczka po owulacji spowodowane m.in. zrostami. W Pani sytuacji trzeba się zastanowić nad kilkoma sprawami. Zacząć warto od ustalenia, czy były problemy z zajściem w poprzednią ciążę. Następnie ustalić potencjalną przyczynę zrostów, o których Pani wspomniała (zrosty po cięciu cesarskim raczej nie powodują problemów z zajściem w ciąże albo dolegliwości gastrologicznych). Jeśli jest podejrzenie niedrożności jajowodów, trzeba sprawdzić ich drożność (np. metodą sonoHSG/HyCoSy). Należy potwierdzić wystąpienie u Pani owulacji lub jej brak - są metody farmakologiczne i obrazowe. Warto zrobić podstawowe badania hormonalne - podobne do tych, które Pani przedstawiła. Należy pamiętać, że część wykonuje się mniej więcej w połowie I fazy cyklu, część mniej więcej w połowie II fazy cyklu (przy założeniu cyklu 28-dniowego), część bez związku z cyklem. Przedstawione przez Panią dane są zbyt skąpe by udzielić satysfakcjonującej dla Pani odpowiedzi. Należy też wyjaśnić sprawę z gastrologiem ponieważ w niektórych chorobach jelit nie należy zachodzić w ciążę (może nastąpić progresja choroby), szczególnie jeśli choroba nie jest pod kontrolą, co pośrednio wynika z Pani pytania.

Witam,
konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego z wynikami badań, ponieważ każde laboratorium ma inne normy. Wtedy dopiero dowie się Pani czy wyniki badań są prawidłowe.