Czy to zespół pustego siodła?

1 odpowiedzi
O szeregu lat mam bardzo uporczywe bóle głowy, które nie pozwalają mi normalnie funkcjonować. Mam wrażenie, że jest jakby stan zapalny za oczami. Czasami gorzej widzę. Nad ranem czuję też plecy w okolicach nerek i mam podwyższone ciśnienie rozkurczowe, oporne na bisocard (przekracza 90, a nawet 100 przy raczej prawidłowym górnym).
"Badanie MR głowy" (mózgu ...)wykazało zaznaczone cechy przepuchliny siodła tureckiego - badanie z 2016 r.
Test PRL z 10 mg MTC (na czczo) wynik 14,31 przy normie 5-35
Test PRL z 10 mg MTC po 60 minutach 274,10 - badania z 2013 r.
Estradiolu w siódmym dniu cyklu miałąm ponad 245 przy normie 18-147 - dwa badania z 2011 i 2013 r.
Stosunek LH do FSH w obu dadaniach to: 0,24 i 0,46 (czytałam, że poniżej 0,6 to niewydlność przysadki),
P-ciała anty-TG < 6,4 norma < 18 - badanie z 2013 r.
P-ciała anty-TPO < 0,8 norma < 8 - badanie z 2013 r.
TSH 0,81 norma 0,25-5,00 - badanie z 2016 r.
FT4 13,31 norma 10,6-19,40 - badanie z 2016 r.
Sód, potas, kreatynina, GFR i morfologia, w normie - badania z 2016 r.
glukoza 91 - norma do 105, cholesterol - całkowity 167 - norma do 200 - badania z 2016 r.
Triglicerydy 80 - norma do 165 - badania z 2016 r.
okulista wykluczył bóle głowy na tle choroby oczu, stwierdził węższe naczynia.
W związku z problemami hormonalnymi mam liczne mięśniaki. Najbardziej dokuczający (powodujący ciągłe krwawienia) został usunięty.
W zawiązku z bólami głowy byłam na badaniach w szpitalu w 2014r. TK mózgu wykazało zwapnienie w sierpie mózgu. Morfologia, analiza moczu, elektrolity, EKG, RTG klp, USG met. Dopplera tt. szyjnych wyszły w normie. Upierałam się przy hormonach więc zrobili mi TSH i wyszło 0,25 przy normie od 0,27 do 4,2, ale jak powtórzyłam badanie było w normie. W rezultacie nie stwierdzono przyczyny ciągłych bólów głowy.

W internecie znalazłam, że może to być zespół pustego siodła. Czy to może być to?

Czy z w/w objawami powinnam udać się do ENDOKRYNOLOGA ? Jeżeli tak, to proszę napisać mi, czy mam jeszcze zrobić jakieś badania ?

Dziękuję za odpowiedź
Witam. Obraz sugerować może zespół częściowo pustego siodła, badania które Pani posiada wystarczają do interpretacji. Płytkę z badaniem MR mózgu powinien zobaczyć endokrynolog, ewentualnie powtórzyć badanie MR przysadki mózgowej z kontrastem. Pozdrawiam Agnieszka Haczek- Kluczewska