Problemy z praca serca

6 odpowiedzi
Witam. Czy mogłabym prosić o odpowiedz na pytanie czy mój wynik Holtera i echo jest ok? Od paru miesięcy meczą mnie bowiem mocniejsze uderzenia serca (szarpnięcia) oraz co jakiś czas napad częstoskurczu (ostatni miesiąc temu).
Holter:
116751 Qrs'ów
Średni rytm HR 87
Max rytm HR 137
Min rytm HR 50
14 pojedynczych nadkomorowych pobudzeń przedwczesnych
19 pojedynczych przedwczesnych pobudzeń komorowych
23 tachykardie
Opis: Bez deniwelacji odc. ST. Przysp.sred.HR=87/min, poj. SVEB I VEB
ECHO:
Obraz serca bez istotnych zmian. śladowa niedomykalność zastawki trójdzielnej.

Na wizytę do Kardiologa trzeba niestety trochę poczekać, a mnie bardzo martwią te mocniejsze uderzenia. Wspólnie z ginekologiem znaleźliśmy u mnie hiperprolaktynemie czynnościowa i od 3 tyg przyjmuje dostinex. Tylko czy faktycznie mogę brać ten lek mimo dolegliwości ze strony serca? Wyniki krwi mam idealne, tarczycowe również. W trakcie wykonywania badan paliłam 6-10 papierosów dziennie. Obecnie od tygodnia nie pale, od miesiąca pijam tylko kawę bezkofeinowa. Tryb życia mam raczej siedzący bo przez to serce boje się ćwiczyć... a zawsze byłam osoba aktywna.
Uwaga. dostinex może być przyczyną kołatania serca.
ECHO I Holter ekg- bez istotnych zaburzeń.Rozumiem, że badanie ekg jest prawidłowe.
Jeżeli tachykardii spoczynkowej nie towarzyszy zasłabnięcie, ból w kl.piersiowej, duszność - najczęściej jest to arytmia łagodna. Jeżeli ma Pani takie objawy wskazana jest pilna wizyta u kardiologa. Dobrze,że Pani nie pali. Sport rekreacyjnie może Pani uprawiać. Pozdrawiam Hanna Kalotka-Kręglewska

Dzień dobry! Wynik badania holterowskiego jest prawidłowy, zarejestrowana ilość pobudzeń przedwczesnych mieści się w granicach normy. Enigmatyczny jest podany opis tachykardii - powinno być uściślone, czy są to epizody tachykardii zatokowej (fizjologiczne np. podczas wysiłku, stresu), czy pozazatokowej, która jest nieprawidłowa. Odczuwane przez Panią "szarpnięcia" mogą odpowiadać pobudzeniom przedwczesnym, jednak powtarzam, ich ilość w ciągu doby nie jest patologiczna i nie wymaga to żadnej interwencji. Pytanie, co kryje się pod częstoskurczem, który Pani opisuje. Często zdarza się, że przy rzadko występujących napadach częstoskurczu nie udaje się ich zarejestrować w monitorowaniu holterowskim (trudno trafić z terminem badania akurat w dzień, w którym częstoskurcz wystąpi). Aby zdiagnozować, z jakim rodzajem arytmii mamy do czynienia i czy wymaga ona ewentualnego leczenia, kluczowe jest jest zarejestrowanie. Najlepszą metodą jest zgłoszenie się w momencie, gdy częstoskurcz wystąpi do najbliższej placówki medycznej, gdzie można wykonać zwykłe badanie EKG. Warunkiem powodzenia takiej diagnostyki jest oczywiście taki czas trwania częstoskurczu, żeby zdążyć go zarejestrować. W przypadku bardzo krótkich napadów rozwiązaniem może Holter czasowy (np. dwutygodniowy). Badanie ECHO jest prawidłowe. Warto w momencie gorszego samopoczucia skontrolować też ciśnienie tętnicze. Wynik żadnego z dotychczas wykonanych badań ani podejrzenie arytmii nie stanowią przeciwwskazania do przyjmowania Dostinexu.
Opis wyników badań jest w granicach normy i nie wskazuje na żadne istotne nieprawidłowości.
Wszystko w badaniach jest w normie. Gratuluję rzucenia nałogu-). Zaleca się aktywność fizyczną 5 dni w tygodniu przez 60 min.(marszobiegi, pływalnia)
Holter i echo wydają się prawidłowe, proponuję na początek uzupełnić magnez jeśli to nie pomoże nalży skontaktować się z karrdiologiem
zespół CardioTeam.pl
Szanowna Pani,
Możemy tutaj odpowiadać na pytania, jednak przeprowadzenie wiążącej konsultacji w formie e-mail'owej byłoby nieodpowiedzialne i nie jest zgodne z prawem. Zapraszamy do naszej Poradni, gdzie terminy oczekiwania nie przekraczają 2 tyg.
Wynik Holtera należy obejrzeć razem z zapisami EKG - niejasne dla mnie są epizody tachykardii. Pierwsze zdanie opisu echa jest dość jednoznaczne.