W jaki sposób pokonać uporczywą anemię?

1 odpowiedzi
Dzień dobry
Od wielu lat borykam się z anemią. Od jakiś 4 lat (mniej więcej raz w roku) podawane mam żelazo w zastrzykach, ponieważ przyjmowane doustnie nie jest wchłaniane. Poza tym choruję na Hashimoto (przyjmuję Eutyrox 100), chorobę Raynauda. Z uwagi na Hashimoto i wskazanie lekarza prowadzącego od lutego 2015r. jestem na diecie bezglutenowej. Pomimo, iż bardzo przestrzegam diety i zdrowo się odżywiam wyniki i tak nie są dobre. Proszę o jakąś podpowiedź gdzie mogę szukać przyczyny anemii, która objawia się poza wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, osłabieniem, wiecznym zmęczeniem, sennością, brakiem energii, szumem w uszach, zdarzają się zasłabnięcia. Wyniki z 25/07/2016 to:
- Krwinki białe - 3,57
- krwinki czerwone - 4,49
- hemoglobina - 10,4
- hematokryt - 0,35
-MCV - 77,3
- MCH - 23,2
- MCHC - 30,0
- OB - 68
- GLUKOZA - 100
- Białko całkowite - 7,38
- ALT - 12,3
- AST - 33,5
- Wapń - 4,74
- żelazo - 25
- transferryna 3,1
- wskaźnik wysycenia transferryny 5,73
- globuliny beta 2 % - 7,1
- globuliny beta 2# 5,24
- wskaźnik A/G - 1,19
Pozostałe wyniki są w normie.
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Dzień dobry,
Sądząc z opisu, mamy tu do czynienie z niedokrwistością z niedoboru żelaza i najprawdopodobniej kwasu foliowego. Opisane przez Panią objway są typowe.
W Pani sytuacji problem jest złożony. Zespół Raynauda – zmniejszenie liczby naczyń włosowatych i wchłanialność kwasu foliowego jak również żelaza. Aktywna choroba Hashimoto – autoimmunologiczne zapalenie tarczycy potęgują anemizację.
Żeby dokładnie odpowiedzieć na Pani Pytanie musiałbym wiedzieć w jakim Pani jest wieku i czy Pani miesiączkuje. Jeśli tak, to czy mamy do czynienia z miesiaczkowaniem obfitym, czy też nie.
Endokrynologiczne powinna Pani:
- uregulować cykl miesięczny
- dobrze wyrównać niedoczynność tarczycy, tzn. TSH i fT4 powinno być w normie ( osoby w wieku młodym i średnim TSH w dolnych granicach normy).
- sprawdzić miano p/ciał anty-TPO - powinno być jak najniższe
Hematologicznie:
Wchłanialność żelaza zależy od predyspozycji danej osoby. Ważne jest:
- czy próbowała Pani zmieniać preparaty doustne jeśli tak to na jakie
- czy stosuje Pani równoczesną substytucję kwasu foliowego
- czy jest Pani wegetarianką
- czy mierzyła Pani stężenia kwasu foliowego, witaminy B6 i B12?
Podstawowym założeniem diety wysokożelazowej jest spożywanie: mięsa czerowonego, kaszanki., wątróbki, roślin strączkowych jak również owoców leśnych. Pomocne jest również ograniczone spożywanie "cieżkiego" czerwonego wina – np. "Byczej krwi" (lampki dziennie). Mit o szpinaku jest nieprawdziwy, gdyż żelazo w nim zawarte nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
I na koniec. Współczesna hematologia odeszła od domięśniowego podawania żelaza. Czy otrzymuje je Pani dożylnie?
Mam nadzieję, że nieco Pani pomogłem.
Pozdrawiam.