Problem ze sklejonym okiem u psa. Co powinnam zrobić?

10 odpowiedzi
Witam, mój 10-letni amstaff obudził się rano ze sklejonym okiem. Przemyłam je rumiankiem co na chwilę pomogło, pozwoliło na zajrzenie do oka - nie znalazłam ciała obcego. Pies źle reaguje na światło, ciągle ma zamknięte oko, oko łzawi, może delikatnie ropieje, jest mocno czerwone. Pies cały czas próbuje je "pocierać łapą"/o posłanie itd. Drugie oko też zaczyna być mocno zaczerwienione ale go nie mruży jeszcze i ma normalnie otwarte. Co zrobić, żeby ulżyć psu, czy należy pokazać się weterynarzowi czy zwykłe okłady pomogą?
Witam,
Jeżeli samo przemywanie nie pomaga, najrozsądniej jest pokazać problem lekarzowi. Ciało obce może znajdować się pod trzecią powieką, sprawdzić również należy czy nie doszło do uszkodzenia nabłonka przedniego rogówki, w takim wypadku konieczna będzie odpowiednia terapia.

Tak nalezy udac sie do lekarza.
Proszę pójść z psem do lekarza weterynarii, bo zapewne jest to zapalenie spojówek, które zwykle wymaga zastosowania leku okulistycznego z antybiotykiem, jednak takie zapalenie zwłaszcza u starszego psa może być objawem poważniejszej choroby, więc warto zrobić badania- przede wszystkim krwi (profil wątrobowy, nerkowy, morfologia itd.) Proszę z tym nie czekać!!! Pies ma w przeliczeniu na ludzki wiek ok. 80-90 lat- u tak starego psa, nawet jeśli nic by się nie działo NALEŻY WG MNIE ZROBIĆ PROFILAKTYCZNIE BADANIA KRWI I MOCZU. Pozdrawiam
Należy koniecznie dokładnie zbadać psa.
Witam,
myślę że to pytanie powinno trafić ostatecznie do okulisty ale to co moge podpowiedziec to ze dopóki problem dotyczy jednego oka to trzeba zbadac rogowke czy nie doszlo do jej uszkodzenia, co wymaga pokazania psa lekarzowi ktory wybarwi oko fluoresceiną i oceni powierzchnie rogówki. Może to być tez poczatek tzw zespołu suchego oka. Jeżeli zaczyna sie cos dziać tez z okiem drugim to może zaczna w ten sposów objawiac sie alergia. Moze to być tez poczatek tzw grudkowego zapalenia III powieki... Pacjent z takimi objawami zdecydowanie powinien trafić na wizytę żeby zweryfikować przyczynę takiego stanu. MOgę polecic takie nazwiska okulistów jak dr Garncarz, Dr Łobaczewska i dr Bryła
Pozdrawiam serdecznie
Trzeba sie pokazac gdyz z opisu ciezko powiedziec co moze byc przyczyna, a oklady w zaleznosci od problemu moga go jeszcze tylko poglebic.
Witam. Koniecznie należy się udać do lekarza, na badanie okulistyczne, piesek może mieć poważne uszkodzenie rogówki lub inne schorzenie. Do czasu wizyty można używać kropli nawilżających. U psów nie należy stosować rumianku, bo działa drażniąco na skórę i spojówkę.
Dzień dobry, to że nie znalazła Pani ciała obcego to nie znaczy, że nie ma problemu. Pies może mieć ubytek rogówki, widoczny tylko po wybarwieniu specjalnymi kroplami ( fluoresceina), może mieć ciało obce umiejscowione np. pod trzecią powieką i wtedy też zwykłe oglądanie nie wystarczy, może to być alergia i wtórny świąd i pocieranie łapami, a w konsekwencji zatarcie oka, czy uraz, zwykłe zapalenie spojówek może też dać takie objawy. Niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii i niezwłoczne zabezpieczenie oczu przed drapaniem i pocieraniem (kołnierz). Zbyt długa zwłoka lub podanie nieodpowiednich kropel na własną rękę może doprowadzić do zmian nieodwracalnych. Pozdrawiam.
Konieczna jest wizyta w gabinecie, lekarz musi ocenić czy w worku spojówkowym nie znajduje sie ciało obce, czy rogówka nie jest uszkodzona oraz zaordynować odpowiednie do stanu zastanego leki.
1) Dobrze, że Pani rozkleiła powieki.
2) Ciało obce może być trudne do zlokalizowania
3) Pies odczuwa wyraźny dyskomfort, dlatego należy mu jak najszybciej pomóc
4) Kilka "błahych" procesów chorobowych dotykających gałkę oczną może w krótkim czasie skutkować utratą oka lub wzroku. Dlatego należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.
5) Wiele można rozumieć przez "zwykłe okłady". Sytuacja jest dość niezwykła dla Pani i dla pieska, radziłbym więc poszukać pomocy u zaufanego lekarza weterynarii.