Problem z doborem specjalisty, świąd pachwin, spadek libido

10 odpowiedzi
Zaczęło się od delikatnego swędzenia na samej głowie, w pachwinach (górne, dolne części ciała - intymne miejsca), zignorowałem to. Sprawa zaczęła się ciągnąć, swędzenie pozostało w tych samych miejscach, ale z napadami - zacząłem chodzić od dermatologa, do dermatologa. Zrobiono mi testy alergiczne oraz zasugerowano wymianę mydła na hypoalergiczne - nie pomogło nic (Cordis Poznań), następnie otrzymałem flucofast oraz travogen - pomagało niby ze skokami - problem nadal był. Zaczęło ustawać, gdy sam ograniczyłem cukry i zacząłem codziennie pić olej oregano - dla osoby po takich przejściach mała ulga to wiele. Zaznaczam ,że nie diagnozowano u mnie grzybicy, tj. nie przeprowadzono dokładnych badań - żadnego posiewu, a na mojej skórze nie ma widocznych wyprysków. Po prostu swędzi. W międzyczasie spadło mi libido, testosteron wynosi 3,40, ale jak miałbym porównywać siebie ten rok wstecz/dwa lata wstecz - tak nie było! Udałem się do urologa myśląc, że problem może być tamtejszej natury (enel-med Poznań), ot dostałem wypis na viagrę,a od 4dni zaczyna mnie "boleć w kroku" - pojęcia nie mam od czego bo nic nie wyrabiam i o higienę dbam, nie palę, nie piję, mam stałą partnerkę. Pytanie: Co ja powinienem zrobić, do jakiego lekarza się udać? Proszę o pomoc, kompletnie nie wiem co mam robić. Mam niespełna 25lat, studiuję i tracę wiarę w normalny tryb życia (dzień bez charakterystycznego świądu dniem straconym). Pozdrawiam
Gdyby sięgnąć po podręcznik z dermatologii, alergologii i nie tylko, świąd skóry towarzyszy całej gamie różnych chorób z wielu dziedzin medycyny, a wymienianie ich przekracza możliwości tego rodzaju formy odpowiedzi. Wprawny lekarz już podczas badania czyli wizyty lekarskiej powinien wykluczyć odpowiednie schorzenia i ukierunkować pacjenta z tego rodzaju problemami odnośnie dalszego postępowania, badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych itp.

Szanowny Panie

Problrm jest zbyt złożony na konsultację internetową. Proponuję zacząć od konsultacji u dermatologa i alergologa. Pozdrawiam!

Dr ARW
Trzeba wykonać badania na poziom cukru we krwi, bilirubinę mocznik.Ja niestety nie mieszkam w Poznaniu tylko w Olsztynie
Witam,
jeżeli nie ma zmian skórnych to trudno znaleźć odpowiedź. Powinien wykonać Pan ogólne badania laboratoryjne- morfologię, glukozę, mocznik i kreatyninę.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Konieczna jest diagnostyka-badania laboratoryjne rozszerzone, rtg płuc, usg brzucha, kał na pasożyty bo czasem świąd jest objawem chorób wewnętrznych
Szanowny Panie,

Świąd skóry jest złożonym zagadnieniem, a o jego przyczynom poświęcono wiele książek. Może wynikać z nadmiernej suchości skóry, często związanej z atopią, starzeniem się skóry, ogrzewaniem i klimatyzacją. Może też wynikać z niewłaściwej jej pielęgnacji (np. długich, gorących kąpieli, agresywnych środków myjących i proszków do prania, kontaktu z chemicznymi środkami czyszczącymi). Przyczyny świądu mogą liczne i trzeba je po kolei wykluczać, a wymienione poniżej stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej:
- alergia kontaktowa,
- alergia powietrznopochodna (sierści, pyłki),
- alergia pokarmowa,
- świąd związany z pokarmami bogatymi w histaminę,
- opryszczkowate zapalenie skóry,
- choroby tkanki łącznej,
- autoimmunizacyjne dermatozy pęcherzowe,
- liczne odmiany pokrzywki,
- pasożyty (toxoplazma, toxocara, lambioza, tasiemczyca, glistnica, owsica, wszawica, pluskwy, świerzb, itp.)
- świąd neurogenny (wynikający z pobudzenia układu nerwowego – np. środkami narkotycznymi jak opioidy, kokaina; zatrucia metalami ciężkimi),
- świąd neuropatyczny (choroby z uszkodzenia układu nerwowego – guzy nowotworowe, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, urazy),
- świąd psychogenny – np. w urojeniach pasożytniczych, psychozach, depresji,
- rozrosty nowotworowe – przeważnie układu krwiotwórczego jak białaczki, chłoniaki – np. ziarnica złośliwa
- anemia z niedoboru żelaza,
- grzybice, wyprysk potnicowy, liszaj płaski,
- infekcje wirusowe – np. HIV, wirusowe zapalenia wątroby, półpasiec
- borelioza, zapalenie mieszków włosowych,
- łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca,
- choroby tarczycy, w tym choroby z autoimmunizacji
- świąd polekowy,
- świąd nerczycowy w niewydolności nerek, związany z narmiarem fosforanów, wapnia, mocznika,
- świąd wątrobowy, związany z uszkodzeniem wątroby, podwyższonymi poziomami barwników żółciowych, cholestazą ciężarnych,
- świąd w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej...

Wiele z tych tropów można wykluczyć dobrze przeprowadzając wywiad i badanie w gabinecie, ale inne wymagają specjalistycznych badań.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Dobry dermatolog w porozumieniu z urologiem powinni pomóc;
Warto mieć aktualne wyniki; morfologia z rozmazem ręcznym OB, CRP, żelazo, IgE całkowite, TSH, Anty TPO, poziom testosteronu i DHEA wykonane min dwukrotnie w odstępie min 3-5 tygodni oraz VDRL, badania w kierunku HIV, HCV
Urolog powinien wykonać usg jąder i prostaty,
Jeżeli wyniki dobre- dodatkowo- bad w kierunku Chlamydii. Nic nie zastąpi badania i dokładnie zebranego wywiadu. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska - specjalista dermatolog wenerolog
Przewlekły świąd wymaga zebrania dokładnego wywiadu i dalszej diagnostyki. Jest wiele przyczyn uporczywego świądu, należałoby jednak zacząć od wykonania podstawowej diagnostyki ( min. Morfologia z rozmazem, profil tarczycowy, wątrobowy, glukoza) ewentualnie badania obrazowe. Warto udać się na konsultację również internistyczną w celu wykluczenia chorób przewlekłych które objawiają się świądem. Przy współpracy z lekarzem dermatologiem, uda się zmodyfikować codzienna pielęgnację ciała i być może złagodzić świąd z zastosowaniem leczenia objawowego.
Generalnie posiew ze SKÓRY-sądzac po objawach, nie miałby sensu. Można sprawdzić kał na obecność drożdzaków- możliwa, objawy typu świąd, reakcja ne leki i cukier pasuje. Nie wiem, w jakich jednostkach testosteron, rozumiem,że nmol/l czyli obniżony- tutaj poprozmawiałabym z endokrynologiem.
Dzień Dobry.
To bardzo ciekawy przypadek.
Sądzę, że warto zastanowić się nad rozszerzeniem diagnostyki.
Niestety nie jestem w stanie nic więcej podpowiedzieć bez wizyty.