Powikłania po złamaniu nadgarstka

9 odpowiedzi
Mama w trakcie noszenia gipsu po złamaniu nadgarstka miała objawy Ch sudecka. Zbagatelizowane przez lekarza. Rozpoczęła rehabilitację po zdjęciu gipsu, ale ręka nadal puchła bolała, stwierdzono powikłania, zatrzymano rehabilitację, zlecono leki i fizykoterapię. W jakim momencie powinna zacząć i jakie elementy fizykoterapii? Czy ręka wróci do normalnej sprawności? Teraz już nie puchnie, ale boli. Czy powinna ćwiczyć mimo bólu?
Dzień dobry,
Przebieg zespołu Sudecka składa się z kilku faz, w których stosuję się odpowiednie leczenie. Aby je właściwie dobrać niezbędne jest zbadania pacjentki i przeanalizowanie badań obrazowych. Zapraszam na wizytę, pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,
Trudno mi odpowiedzieć na Pani pytania ponieważ nie mam danych odnośnie czasu od urazu, nie mogę ocenić zdjęcia RTG, nie mogę zbadać pacjentki. Sugeruję konsultacje u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Zespół Sudecka jest jednostką chorobową, która ma kilka etapów rozwoju. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dobiera się odpowiednie postępowanie. Nie można zatem rzetelnie odpowiedzieć na powyższe pytanie bez badania pacjentki i analizy dokumentacji RTG. Wskazana jest wizyta u specjalisty. Pozdrawiam.
Dzień dobry, niestety bez badania klinicznego Pacjentki i przestudiowania badań obrazowych nie jestem w stanie podjąć decyzji co do dalszego leczenia ani rokowań. Zapraszam na wizytę. Pozdrawiam,
Zespół algodystroficzny jest chorobą, w przebiegu której leczenie musi być dostosowane do konkretnego pacjenta. Niestety, konieczne jest osobiste badanie, bez którego nie można udzielić odpowiedzi na postawione pytanie.
Witam serdecznie!!!
Problem choroby Sudecka, lub też poprawniej - zespołu algodystroficznego, jest dosyć częstym powikłaniem leczenia w unieruchomieniu (opatrunek gipsowy). Leczenie wymaga odpowiedniego podejścia ortopedy i rehabilitanta, najważniejsze jest natomiast aby stwierdzić, czy złamania jest wygojone - to będzie ustalało dalsze etapy postępowania i leczenia. Takie leczenie jest niestety długie, towarzyszą mu (jak Pani wspomniała w zapytaniu) obrzęki i dolegliwości bólowe. Jak najbarddziej wskazana jest rehabilitacja (kinezytepia do granicy bólu - aby ręka miała jakiś opór - wtedy szybciej się "goi"), ważna jest też fizykoterpia (np. laser, pole magnetyczne, ultradźwięki). Leczenie należy także wspomóc odpowiednimi lekami "wspomagającymi" tkankę kostną.
Na podstawie wymienionych objawów ciężko stwierdzić w jakim okresie choroby Zespołu Sudecka znajduję się pacjent. Bez dokładnego badania fizykalnego podpowiadanie konkretnych zabiegów z zakresu fizykoterapii też nie jest najlepszym pomysłem. Jedno jest pewne, nie należy ćwiczyć z bólem (w bólu). Jakiekolwiek zabiegi, ruchy czy aktywności nie mogą wywoływać dodatkowych dolegliwości bólowych. Warto więc skupić się na działaniu przeciwbólowym. A więc, o ile będzie działać to przeciwbólowo, można próbować masaży np. szczotką do włosów po natłuszczonej skórze, krioterapii, ćwiczeń stawów nie objętych bezpośrednio chorobą oraz ćwiczeń stawu zajętego Zespołem Sudecka w zakresie bez bólowym np. w odciążeniu ( woda – umiarkowanie ciepła lub system podwieszeń kończyny). Myślę, że bardzo ważnym jest również wdrożenie odpowiedniej suplementacji i diety bogatej w Witaminę C, D3, K2 oraz wapnia. Czy pacjentka wróci do „normalnej” sprawności tego chyba nie powinien mówić żaden lekarz, fizjoterapeuta itp. tym bardziej udzielając porady przez internet. Proszę jednak być dobrej myśli, gdyż znaczna część pacjentów wychodzi z tej choroby bez większego szwanku i wraca do dotychczasowego życia społecznego i zawodowego.
Pozdrawiam
Przemysław Nadolnik
Tak. Powinna ćwiczyć mimo bólu. W pytaniu nie ma informacji kiedy to złamanie było, a tym samym jak długo mamy do czynienia z algodystrofią (CRPS/Sudeck).
W leczeniu tej choroby nie ma miejsca na bezruch. Może to być sama rehabilitacja lub rehabilitacja wspomagana farmakoterapią, kalcytoniną,"wymiataczami" wolnych rodników. Niezależnie od rehabilitacji wykonywanej przez podmioty lecznicze (najlepsze: masaż wirowy w letniej wodzie, pole magnetyczne) pacjent musi ćwiczyć sam. Wskazane jest tutaj zginanie każdego palca we wszystkich stawach, do osiągnięcia pełnego zakresu ruchów albo pozycji którą pacjent może wytrzymać bez łez krzyku.
W przewlekłych algodystrofiach największym problemem jest słaba siła chwytu, a nie ból :(
Witam serdecznie.
W opisanym przypadku Pani/Pana mamy dalsze postępowanie fizjoterapeutyczne będzie zależne od wyników badania ortopedycznego. Dopiero po jego wynikach możliwe też będzie określenie możliwej poprawy stanu zdrowia. Sądzę, że rehabilitacja powinna być kontynuowana tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Niestety bez dokładniejszego zapoznania się z dotychczasową dokumentacją medyczną i osobistej konsultacji nie jestem w stanie podać żadnych prognoz. Jeśli to możliwe zapraszam do gabinetu na darmową konsultację.