Pomoc w ocenie sytuacji

5 odpowiedzi
Witam
Proszę o pomoc . Mój syn ma 20 lat. Od roku czasu dzieją się z nim "dziwne rzeczy".
Po zdaniu matury jak większość młodych ludzi postanowił iść na studia, (chociaż nigdy nie był specjalnie zdolny do nauki jakoś tam "pchał do przodu"). Jego ojciec przyjmował tą decyzję z niechęcią - uważając że to go zniszczy, ale koniec z końcem pogodził się z tym.
Syn rozpoczął studia. Niestety spełniły się nasze obawy alkohol, nieodpowiedzialne podejście do obowiązków, a w końcu rezygnacja, cytuję- "ponieważ mu się nie chce".
Powrót do domu ,trochę podejmował pracę w firmie męża, ale wszystko go irytowało ,niedopełniał swoich obowiązków, a nawet po prostu uciekał od nich w połowie pracy, tak zeszło do lata, alkohol między tym oczywiście był obecny.
Na jesien zaczął następne studia .Znów masa wybryków i alkohol , już nie studiuje jest w domu, odcięliśmy go od wszelkich środków finansowych w nadziei żę zrozumie że trzeba pracować by się utrzymać.
Dodatkowo od jesieni pojawił się problem ,że potrafi cały dzień spać wstaje tylko zjeść , nic mu się nie chce, nie ma potrzeb odnośnie przyszłości czy to jest depresja ?Czy powinniśmy się udać do psychiatry?
Jak mu pomóc wyjść z tego?
Proszę o pomoc
Wszelkie próby zaktywowania go do życia nie przynoszą rezultatu
Witam. Syn wymaga koniecznie konsultacji psychiatrycznej. Taka postawa- zmienność i nietrwałość dążeń, porzucanie każdej podjętej aktywności, wycofanie emocjonalne, kompensacyjne nadużywanie alkoholu może świadczyć zarówno o zaburzeniach osobowości jak i o rozwijającej się chorobie psychicznej. Proszę nie zwlekać z wizytą u psychiatry. Tylko badanie bezpośrednie pozwoli ustalić przyczyny złego funkcjonowania społecznego syna, a odpowiednie, wcześnie podjęte leczenie zapobiegnie narastaniu tych objawów i utrwalaniu się stanu "marazmu". Pozdrawiam.

Sądząc z opisu sami sobie Państwo pewnie nie dacie rady. Pomysł wizyty u psychiatry ze wszech miar rozsądny. Proszę spróbować zachęcić syna do niej, argumentując koniecznością uzyskania informacji CZY są to objawy choroby czy np. nieprawidłowy rozwój osobowości lub zaburzenia nerwicowe. Rozstrzygnięcie tej sprawy ma decydujące znacznie dla propozycji terapeutycznych.
Pozdrawiam
Przedstawiona sytuacja winna być oceniona prze lekarza psychiatrę. Możemy mieć tu do czynienia z kilkoma nakładającymi się na siebie problemami.
Należałoby pogłębić wywiad o to czy aby poza alkoholem nie stosuje innych niedozwolonych substancji jak dopalacze. Jeśli się ten fakt wykluczy pozostaje kwestia jego motywacji a obecnie raczej jej braku. Czy jest to wynik trudności w życiu studenckim a w konsekwencji wypalenie które doprowadziło do depresji. Wszystkie te kwestie rozwieje wyłącznie badanie psychiatryczne, na które musi wyrazić zgodę.
Szanowna Pani,

jak zwykle w pytaniach internetowych - zbyt mało danych.
Po Pani opisie należałoby rozważyć - depresję do leczenia farmakologicznego lub psychoterapeutycznego. Konieczne jest podjęcie leczenia odwykowego. Do rozważenia jest również terapia rodziny. Niezbędne jest udanie się do specjalisty, który stworzy plan wielopłaszczyznowego postępowania.
Z poważaniem