półpasiec- pytanie

13 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie dot. półpaśca. Kuzynka, która ze mną mieszka ma półpaśca. Czy można się nim zarazić, tak jak np. przeziębieniem? Jakie jest ryzyko zarażenia mieszkając w jednym mieszkaniu? Czy fakt, że chorowałam na ospę, ma jakieś znaczenie (łatwiej/trudniej będzie mi się zarazić)?
Nie ma wielkiego ryzyka w normalnych warunkach- w zasadzie jest to rodzaj "reaktywacji" wirusa związany ze spadkiem odporności u osoby chorującej . Na wszelki wypadek starałabym się nie przemarznąć, normalnie wyspać, ewentualnie można brać środki wzmacniające odpornośc typu neosine.

Witam,
jest to choroba zakaźna , ale jezeli chorowała Pani na ospę to nie jest to tak zakaźna infekcja. Proszę często myć ręce i odkażać Octeniseptem.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Jeśli chorowała Pani na ospę wietrzną, nie zarazi się Pani półpaścem od innego chorego, jeśli Pani układ odpornościowy prawidłowo funkcjonuje. Bardzo ważny jest tryb życia, czyli odżywianie oraz ruch.
Szanowna Pacjentko, dziękuję za pytanie. Zarówno ospę wietrzną, jak i półpasiec wywołuje ten sam wirus WZV. Przyjmuje się, że osoba zmagająca się z półpaścem nie stanowi żadnego zagrożenia dla osób, które chorowały na ospę wietrzną. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
półpaścem nie można się zarazić a raczej reaktywować wirusa po przebytej ospie. Jednak aby do tego doszło (rozwoju półpaśca )to musi wystąpić znaczny spadek odporności organizmu, (przebyta ciężka choroba, duży stres, leki immunosupresyjne,) Mieszkając w jednym mieszkaniu i zachowując podstawowy reżim higieniczny, przy pełnym zdrowiu - nie ma zagrożenia.
Pozdrawiam
Witam, połpasiec to choroba zakaźna, jednak nie łatwo się nim zarazić, trzeba mieć osłabioną odporność. Proszę zażywać vit.C, prowadzić zdrowy tryb życia, a uniknie Pani infekcji,
pozdrawiam, Beata Kociemba
Półpasiec to choroba wirusowa. Objawy półpaśca i ospy wietrznej są różne, ale obie choroby wywołuje ten sam wirus – Herpesvirus varicella zoster. Po przebytej ospie podstępny wirus przechodzi w tzw. stan uśpienia w zwojach nerwów czuciowych w pobliżu rdzenia kręgowego i w sprzyjających warunkach może nas zaatakować i wywołać półpasiec. Zachorowanie jednak na półpasiec u osoby która chorowała w dzieciństwie na ospę poprzez kontakt z chorym na półpasiec jest niemożliwe. Do zachorowania na półpasiec dochodzi u osób po przebytej ospie nie na skutek ponownego kontaktu z wirusem lecz z powodu innych chorób i spadku odporności organizmu. Wirus uśpiony w organizmie nosiciela może się wtedy uaktywnić i wywołać półpasiec. Proszę jednak mieć świadomość, że kontakt z chorym na półpasiec może wywołać ospę wietrzną u osób które wcześniej nie chorowały na nią.
Szanowna Pani,

Jeżeli chorowała Pani na ospę wietrzną, miała już Pani kontakt z tym wirusem, który po przebyciu choroby, w formie uśpionej kryje się w zwojach nerwów czuciowych rdzeniowych, rzadziej czaszkowych. Przy spadku odporności związanej z wiekiem (od 70-80r.ż.), ciężką chorobą, nowotworem, radioterapią czy chemioterapią następuje reaktywacja wirusa, w efekcie czego pojawiają się objawy półpaśca. Ten wirus będzie nam towarzyszył całe życie, zwykle dając objawy półpaśca w tej samej lokalizacji. Choroba jest zakaźna kontaktowo od momentu pęknięcia pęcherzyków do pojawienia się strupów. Półpasiec, w przeciwieństwie do ospy wietrznej nie przenosi się drogą kropelkową. Podstawowe zasady higieny są wystarczające do uniknięcia zakażenia.

Pozdrawiam,

dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Dla osób zdrowych, które w przeszłości chorowały na ospę wietrzną lub były szczepione - osoba chora na półpaśca nie jest zagrożeniem. Inaczej rzecz wygląda m. in. w przypadku osób starszych, osłabionych, w trakcie immunosupresji oraz kobiet w ciąży. Dla nich kontakt z chorym na półpaśca jest przeciwwskazany. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Elementem predysponującym do wystąpienia półpaśca jest przejściowe lub trwałe upośledzenie odporności w przypadku np. infekcji, stresu, choroby nowotworowej. Dla osoby zdrowej z prawidłową odpornością która przechorowała ospę, kontakt z chorym na półpaśca nie powinien stanowić zagrożenia.Pamiętajmy jednak że wirus jest obecny w wydzielinie z pęcherzyków. Należy zachować więc szczególną ostrożność choć izolacja chorych na półpasiec nie jest konieczna. Mogą oni być leczeni w warunkach domowych, z zachowaniem standardowego reżimu higienicznego. Leczenie szpitalne obejmuje jedynie przypadki ciężkie.
Nie obserwujemy zakaźności półpaśca dla osób kontaktujących się z chorymi.
Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny nie istnieje takie ryzyko, szczególnie że chorowała Pani wcześniej na ospę. Wirus półpaśca rezyduje w stanie uśpienia w zwojach czuciowych w mózgu lub w rdzeniu kręgowym i reaktywuje się w sytuacjach osłabienia organizmu (po infekcjach, w stanach nowotworowych, lekach sterydowych lub immunosupresyjnych itp.), pęcherzyki w początkowym okresie mogą być słabo zakaźne, ale normalne domowe zasady higieny wykluczają zakażenie, szczególnie u osoby po przebytej ospie. Groźny jest natomiast kontakt kobiet w ciąży z osobą z półpaścem ze względu na możliwość uszkodzenia płodu.
Witam, półpasiec zwykle jest reaktywacją wirusa ospy obecnego w organizmie chorej osoby, dlatego jest mało prawdopodobne, aby u Pani też rozwinęło się zakażenie.