Piszę prosząc o pomoc i radę. Chodzi o moją dziewczynę która ma skończone 18 lat i ma ma problemy sp

7 odpowiedzi
Piszę prosząc o pomoc i radę. Chodzi o moją dziewczynę która ma skończone 18 lat i ma ma problemy spowodowane stresem w domu jak i w szkole przez dużą ilość nauki. Jej problemem jest wyrywanie sobie włosów (Trichotillomania). Gdy ją poznałem (3 lata temu) robiła sobie właśnie taką krzywdę jednakże dla mnie zaprzestała tego sama, teraz po 2 latach to powróciło.
Chciał bym prosić o radę, jak nakłonić dziewczynę na spotkanie z lekarzem, gdyż jest ona osobą bardzo zamkniętą w sobie, nieśmiałą, rozmawia tylko ze mną.
Dodam że mieszkam trochę daleko od niej, przyjechał bym do niej i poszedł z nią do lekarza ale to nie jest takie proste ze względu na pracę, a sama się boi iść, boi się zacząć rozmawiać i otworzyć przed obcym człowiekiem. Mówi że będzie to ciężkie u niej.
W chwili obecnej najlepszym rozwiązaniem była by terapia on-line
Pomysł kontaktu on-line wydaje się dobrym. Choć do skutecznego leczenia chyba nie wystarczy. Ale jako początek - tak. Proszę poszukać w Internecie. Takie spotkania są już coraz łatwiejsze do uzyskania.

Istnieje możliwość umawiania spotkań on-line. Taka forma byłaby zapewne na początek łatwiejsza. Warto spróbować.
Proponuję jednak rozważyć również wspólne wybranie się do lekarza. Możliwe, że na kolejne spotkania byłaby już w stanie pojechać sama.
Dzień dobry. Pomysł spotkania się online jest dobrym pomysłem gdyż Pana partnerka będzie w bezpiecznym dla siebie otoczeniu i łatwiej będzie się jej otworzyć. Możecie Państwo na początku razem taką sesję odbyć, a później już sama zainteresowana, jeśli będzie wyrażała na to ochotę. Zapraszam do kontaktu, gdyż prowadzę terapię online. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry, trichotillomania to zaburzenie obsesyjno – kompulsywne, któremu towarzyszy bardzo duże napięcie, które narasta i chwilowo ustępuje podczas wyrywania sobie włosów. To na pewno sygnał, że coś dzieje się w życiu Pana dziewczyny, coś, czego nie powinno się ignorować. Dlatego bardzo dobrze, że szuka Pan pomocy i możliwości dotarcia do partnerki. Trichotillomania wpływa również na psychikę i może być przyczyną nieśmiałości, braku chęci nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i utraty chęci na kontakty cielesne. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą też czuć się bardzo samotne. Ich problem może powodować wstyd i chęć izolacji i być może dlatego Pana dziewczyna nie chce udać się na konsultacje do lekarza.
Proszę spróbować wyjaśnić Pana dziewczynie, że zależy Panu na jej zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Myślę, żeby spróbować znaleźć psychologa, psychoterapeutę w okolicy, który na początku poprowadzi terapię online, żeby w jej trakcie przekonać Pana dziewczynę do spotkania twarzą w twarz. Bezpośrednia relacja terapeutyczna jest bardzo cenna dla pacjenta i nie rezygnowałabym z niej. Zapraszam do kontaktu i pozdrawiam
Zapraszam do kontaktu Opole. Bardzo dobrze, że szuka Pan pomocy dla swojej partnerki. Próba nawiązania kontaktu online jest bardzo dobrym pomysłem.
Pozdrawiam
Odpowiadając na pana pytanie nasuwa mi się pomysł aby próbować wzbudzić motywację do zmiany u pana dziewczyny. Można ją zbudować na bezpiecznej relacji z panem lub innymi osobami. Z tego co rozumiem uczęszcza do szkoły. Spotyka się z rówieśnikami. Ufa także panu. Zaufa terapeucie. Dlatego drugim krokiem do zmiany mogłaby być wizyta u psychoterapeuty. Jest to przestrzeń i czas tylko dla niej. Bezpieczna. Nie musi mówić o rzeczach wstydliwych i trudnych. Po prostu zdać się na relację z terapeutą i jej doświadczać. W czasie sesji terapeutycznej nic nie dzieje się bez zgody i gotowości pacjenta. Bez motywacji u pana dziewczyny terapia online niewiele zmieni. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Myślę, że to bardzo dojrzałe z Pana strony, że martwi się Pan o swoją dziewczynę i stara się Pan znaleźć dla niej pomoc. Uważam, że na początek terapia online będzie dla niej dobrym pomysłem i rozwiązaniem, gdyż będzie czuła się bezpiecznie w znanym środowisku. Warto rozważyć Pana obecność- jako osoby którą darzy zaufaniem- podczas spotkania. Prawdopodobnie Pana dziewczyna nie radzi sobie z napięciem emocjonalnym i w taki też sposób odreagowuje przeżywane trudności czy kryzysy. Z pewnością na początek wskazana jest praca z rozpoznawaniem, nazywaniem i kontrolą emocji. Zapraszam do kontaktu.