Pacjenci poniżej 18 roku życia i depresja

2 odpowiedzi
Witam. Jestem dość młodą osobą i moje pierwsze pytanie to: czy przyjmuje Pani osoby poniżej 18 roku życia? Od jakiegoś czasu mam problemy ze stanem psychicznym. Rodzice uważają, że to hormony i dorastanie. Jestem ciągle zmęczona, nic mnie nie cieszy, nie potrafię rozmawiać z dorosłymi. Jakakolwiek poważniejsza rozmowa o czymkolwiek z dorosłym kończy się u mnie płaczem. Nie potrafię poradzić sobie z narastającym przygnębieniem przez co jestem nadwrażliwa, nad-interpretuję, zaczynam bać się coraz większej ilości rzeczy (w dodatku całkiem nietypowych). Chciałabym jedynie zrozumieć działanie własnego umysłu. Może Pani potrafi ocenić, cóż to za emocjonalna zaraza mnie zaatakowała.
Tak, pomagam osobom poniżej 18-tego roku życia. Twoje problemy mogą wskazywać na zaburzenia depresyjne. Możesz je rozwiązać korzystając z pomocy psychologicznej. Pozdrawiam

Witaj, pomocna byłaby dla Ciebie osobista konsultacja z psychoterapeutą w Twoim otoczeniu. Czasem bywa bardzo trudno samemu zorientować się, co się czuje. Warto, żebyś porozmawiała z kimś, przy kim będziesz czuła się nieoceniana. Objawy, które opisujesz podobne są do objawów depresyjnych, ale wymaga to głębszej diagnozy ze specjalistą. Dodatkowo ważne też jest, abyś wykonała podstawowe badania krwi i hormonów tarczycy. To wykluczy somatyczne przyczyny Twojego samopoczucia. Po trzecie, tak jak piszesz, okres dorastania wiąże się z zawirowaniami w relacjach, w samoocenie, w nastroju. Jednak i w tym wypadku ważne, abyś mogła z kimś porozmawiać i łagodniej przejść ten okres 'burzy". Często tematem pogłębiającego się przygnębienia są emocje (np. złość), które z jakichś powodów (np. z lęku, że się zrani bliskich) są niewyrażane, nieakceptowane. Jednak to tylko hipoteza i aby znaleźć Twoją odpowiedź potrzebujesz rozmowy z nieoceniającą osobą, być może ze specjalistą, psychoterapeutą.
Poznawanie siebie to niełatwy proces, ale wart wysiłku.
Pozdrawiam i życzę Ci powodzenia,
Katarzyna Mika