Pracoholizm

1 odpowiedzi
Witam. Mój znajomy jest skrajnym pracoholikiem (wychodzi do pracy o 6/7 rano a wraca po 1/2 w nocy). Zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo jest od pracy uzależniony, twierdzi że po prostu "lubi pracować". Powiedziałam mu, że zapisze go do lekarza, jednak wiem, że jakikolwiek termin nie wchodziłby w grę, ponieważ ciągle jest w pracy. Nie ma czasu nawet kiedy odwiedzić dentystę a co dopiero "niepotrzebnego mu psychologa bo przecież jest zdrowy". Spotykam się z nim raz na tydzień, zazwyczaj w niedzielę w godzinach wieczornych w restauracji (cichej, zazwyczaj bez tłumów). Moje pytanie brzmi : czy byłaby Pani skłonna przeprowadzić pierwszą wizytę w takim miejscu? Oczywiście za odpowiednią cenę. (uprzedziłam go, że zapewne załatwię mu wizytę z zaskoczenia bo innej opcji nie widzę). Spotkania ze mną są jedynym czasem kiedy ten człowiek nie jest w pracy. Bardzo zależy mi na tym, aby chociaż uświadomić mu powagę sytuacji i fakt, że jest chory oraz postarać się zachęcić go do terapii. Bardzo proszę Panią o pomoc bo sama nie wiem już co z tym faktem mam zrobić.

Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Rozumiem, że zachowanie Pani znajomego jest powodem do zmartwienia. Pracoholizm, choć dla niektórych pracodawców pożyteczny, jest tak samo niszczący fizycznie i psychicznie jak inne uzależnienia. I podobnie jak w innych uzależnieniach w umyśle i emocjach aktywne są mechanizmy uzależnienia - regulowanie emocji i system zaprzeczania problemowi. Dlatego, gdy całe otoczenie dostrzega wagę problemu, sam pracoholik nie widzi w swoim zachowaniu nic złego, a bliskich nierzadko traktuje jak wrogów. Decyzję o terapii znajomy musi podjąć sam, czasem pomaga spotkanie kilku osób, które przedstawią swoje obserwacje i zachęcą do pomocy sobie. Jeśli znajomy się zdecyduje na terapię - zapraszam, nie spotykam się jednak z żadnym ze swoich aktualnych czy potencjalnych pacjentów poza gabinetem.