Odmienne podejście na świat w związku - jak odnaleźć kompromis?

4 odpowiedzi
Witam, z partnerem zakochaliśmy się półtora roku temu i czuję, że potrzebujemy pomocy doświadczonego psychoterapeuty, który jest w stanie nam pomóc, ponieważ kochamy się. Oboje chcemy być razem, ale jest między nami mur, który trzeba zburzyć. Moje podejście do życia jest takie, że należy wręcz uważać na to, co się myśli, bo to się dzieje w naszym życiu, więc staram się myśleć tylko pozytywnie, szczególnie jeśli na czymś mi bardzo zależy to nie myślę, że może się nie udać. Mąż natomiast mówi, że nie wierzy w moją teorię i zakłada czarne scenariusze. Mówi, że nic się nie da myślami zrobić. Teraz na chwilę się rozstaliśmy i mówi, że nie chce wrócić, bo na pewno będziemy się kłoćić. Proszę go o szczerą rozmowę, on jest trochę zamknięty, ma trochę problemów (finansowe i z prawem jazdy) wiec mamy trochę stresu. nNasze kłótnie spowodowane są takim odwrotnym myśleniem, ja – POZYTYWNIE, on – CZARNE SCENARIUSZE. Tego typu rozbieżności nie pozwalają nam rozwinąć uczucia, którego oboje chcemy. Czuję, że i on, i ja chcemy ze sobą spędzić życie i kochamy się, ale ten mur musimy obalić, wtedy będzie pełnia szczęścia. Jak mamy sobie z tym poradzić?
Pani Aniu,

Porusza Pani kilka ważnych w bliskich relacjach kwestii: zrozumienia i porozumienia. Zauważa Pani odmienny sposób widzenia różnych rzeczy przez partnera, co w Pani ocenie jest źródłem Państwa rozstania. Opowiada Pani z jednej strony o głębokim uczuciu, a z drugiej odczuwa Pani mur między Wami, przez który niełatwo jest przejść.
Jak rozumiem, rozstali się Państwo i partner nie chce na ten moment z Panią nad tym „zburzeniem muru” pracować. Dlatego zachęcałabym może, jako pierwszy krok - spotkanie celem omówienia Pani postrzegania tej sytuacji oraz różnić jakie Pani dostrzega i trudności oraz określenia co w tej sytuacji zależy od Pani. Dzięki czemu będzie łatwiej ustalić dalsze kroki w zakresie ewentualnej terapii dla par.
Serdecznie pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Skoro czuje Pani, że potrzebujecie pomocy specjalisty, to może warto porozmawiać na ten temat z mężem i umówić się na terapię małżeńską. Myślę, że to dobrze, że istnieją rozbieżności, bo proszę sobie wyobrazić, że oboje snujecie czarne scenariusze. STRASZNE! Albo, że oboje snujecie tylko pozytywne scenariusze - TEŻ STRASZNE! Dopełniacie się wzajemnie i to jest piękne! Zapraszam do gabinetu.
Witam. Odnoszę wrażenie, że ogólnie mówiąc wyraźnie różnicie się światopoglądem. Takie rozbieżności w perspektywach patrzenia na ważne dla Was sprawy są naturalnie źródłem konfliktów. Te konflikty mogą być przyczyną rozwoju Waszego małżeństwa, także Was samych. Z Pani opisu wnoszę, że pomocna mogłaby się tu okazać analiza stosowanych przez Was strategii rozwiązywania konfliktów. Eskalacja małżeńskich kłótni zazwyczaj wskazuje na potrzebę wypracowania nowych skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z różnicami zdań i charakterów. Terapia małżeńska lub indywidualna stwarza dogodne warunki do wypracowywania potrzebnych rozwojowo zmian w nas samych, a co za tym idzie w naszych relacjach.
Witam Panią. Zgadzam się z Panią, że pozytywne myślenie, wpływa na nasze emocje, a w konsekwencji na zachowanie, a więc kreuje nasze życie, (takie są założenia terapii poznawczo-behawioralnej, w której nurcie pracuję). Jednak to jakiego rodzaju myśli u nas się pojawiają są po części efektem wychowania, nauki, ale też specyfiki naszej chemii mózgu, a więc mąż być może nigdy nie będzie całkowitym optymistą i może należy popracować nad zaakceptowaniem nieco innego sposobu myślenia, przy jednoczesnym poszukiwaniu wspólnego obszaru, tak więc "ok liczę się z tym, że inaczej widzisz tą sytuację i po części masz rację, ale zobacz, że nie dostrzegasz w tej sytuacji pozytywnych aspektów, a one też istnieją i dają nam szansę na lepsze jutro" w taki sposób można uczyć się nawzajem od siebie, wzbogacając się, tym samym. Tak więc najpierw akceptacji i zrozumienie, a dopiero później nauka nowych ścieżek myślowych. Jeśli chcą Państwo popracować nad swoim małżeństwem to zapraszam do mojego gabinetu :) Pozdrawiam serdecznie Psycholog Adrian Szafrański.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.