Odlamany oszlifowany ząb

15 odpowiedzi
Witam serdecznie ,mam problem mam oszlifowane dwojki i trojki pod korony pelnoceramiczne ,beda zalozone korony laczone ,jak pytalam mojego doktora o wzmocnienie tych zebow wkladami korzeniowo:-koronowymi lub wloknami szklanymi ,stwierdzil nie ,ze nie trzeba ich wzmacniac ,odlamal mi sie tydzien temu "kikut"przy dwojce ,doktor wzmocnil ten zab bodajze zywica....teraz odlamal mi sie kikut przy trojce z drugiej strony.....( oczywiscie poinformuje lekarza przy najblizszej wizycie )jednak zaczynam miec obawy co do slusznosci podjetych decyzji mojego stomatologa ,, skoro moje zeby tak sie "krusza"a jestem zapewniana ,ze nie trzeba tych zebow wzmacniac,...pomimo ,ze staralam sie zasugerowac ,ze bylob to chyba rozsadniejsze ..w koncu chce aby te korony posluzyly mi przynajmniej pare lat...i teraz juz sama nie wiem ...w sumie powinnam zaufac lekarzowi w koncu on zna sie lepiej ......z gory dziekuje za opinie co do mojej sytuacji
Dzien dobry ponownie,
można nie odbudowywać zębów na wkładach koronowo-korzeniowych nawet gdy się ,,kruszą" gdy będą to korony zblokowane. Jednak gdy są to korony ,,solowe" to może lepiej jeszcze raz się upewnić u lekarza prowadzącego czy na pewno wytrzyma ząb bez odbudowy na wkładzie. Odpowiedzilaność za leczenie bierze lekarz prowadzący i na pewno bedzie wiedział czy jest to prawidłowe.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna JAnkowska

Witam,
Rozumiem Pani wątpliwości-leczenie protetyczne przednich zębów wpływa znacząco na wizerunek, a przez to to komfort pacjenta. Nie wiem jaka jest przyczyna rekonstrukcji tych zębów z wykorzystaniem koron. Jeżeli zęby nie były leczone kanałowo to nie ma konieczności wzmacniania ich wkładami. Jeżeli leczenie było przeprowadzone w kontroli mikroskopu i poszanowaniem dla twardych tkanek zęba to tez wzmacnianie nie jest konieczne w każdym przypadku. Może odłamane fragmenty, o których Pani pisze to uszkodzenia koron tymczasowych? Korony takie z założenia są mniej wytrzymałe i do ich uszkodzeń dochodzi czego pomimo tego, ze wszystkie zabiegi zostały przeprowadzone prawidłowo. Mam nadzieje, ze Pani lekarz wie co robi i będzie Pani zadowolona z efektów leczenia.
Serdecznie pozdrawiam,
Joanna Mastalerz-Kulik
Ja gdybym miała wykonać taką pracę wzmocnilabym zęby wkładkami, Zasadnicze pytanie czy zęby są martwe, leczone kanałów? Jeśli tak wzmacniamy je wkładami jeśli nie to osadzanie korony zablokowane
Wzmocnienie zębów włóknami powinno być wykonane przy utracie odpowiedniej ilości tkanek zęba pacjenta. Nie zawsze jest to konieczne. Konieczne natomiast jest wykonanie koron tymczasowych na oszlifowane zęby aby je doraźnie zabezpieczyć.
Witam, to jest pytanie dla lekarza protetyka, ja jestem ortodontą;)))
Witam
Czy zęby były leczone kanałowo( endodontycznie)?
pozdrawiam
Dominika Polak
w rojekdental.pl zęby oszlifowane zabezpieczamy koronami tymczasowymi i unikamy takich problemów pozdrawiamy
Dzień dobry.
Jeśli oszlifowane zęby są przeleczone kanałowo, należy je wzmocnić wkładami koronowo-korzeniowymi przed osadzeniem koron protetycznych. W przypadku zębów nie leczonych kanałowo zdarza się, że w trakcie leczenia protetycznego odpryskują fragmenty starych wypełnień (na etapie szlifowania bądź etapów pośrednich). W takim przypadku- jeśli sam oszlifowany ząb ma odpowiednią powierzchnię- nie jest konieczne dodatkowe wzmocnienie, jedynie wymiana uzupełnienia.
Przygotowanie zębów do przyjęcia koron protetycznych jest złożonym procesem. Najczęściej jednak, po ostatecznym osadzeniu uzupełnienia służy ono długie lata nie sprawiając dodatkowych problemów.
Pozdrawiam.
Jesli są to zęby po leczeniu kanałowym to powinny być wzmocnione wkładami z włókna
Na Pani post zatytułowany "Czy zęby martwe przed okoronowaniem powinny zostać wzmocnione włóknami szklanymi lub wkładem korzeniowo -koronowym? " ok.10 dni temu już udzieliłam odpowiedzi.
Oto ona:
Witam!
Trudno ustosunkować mi się do planowanego leczenia przez innego lekarza.
Moje postępowanie w takich przypadkach jest nieco inne.
Na przeleczone zęby kanałowo wykonuję tzw. wkłady koronowo-korzeniowe, aby wzmocnić konstrukcję. Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów i wzmacniają budowę tzw. zęba filarowego, na którym osadzam koronę protetyczną. Czynię podobnie, jak Pani to opisuje.
Dzięki takiemu postępowaniu konstrukcja protetyczna jest wzmocniona, zabezpieczona przed uszkodzeniem, np. podczas urazu zgryzowego, bądź normalnego użytkowania.
Co mogę doradzić?
Proszę zasugerować Pani lekarzowi prowadzącemu, taki sposób wzmocnienia oszlifowanych zębów filarowych. Proszę wprost opowiedzieć o Pani obawach i zdobytej wiedzy na ten temat. Wykonanie wkładów koronowo-korzeniowych to dodatkowe koszty leczenia, lecz oszczędności w Pani przypadku są niewskazane.
Doradzałabym wykonanie na zęby, które są oszlifowane i "martwe" wkładów koronowo-korzeniowych. Nie mogę jednak, narzucić Pani lekarzowi sposobu postępowania. Każdy lekarz jest odpowiedzialny za swoją pracę, na którą udziela gwarancji.
Jedynym wyjściem jest rozmowa i chęć pokrycia dodatkowych kosztów za wykonanie wkładów. Widzę, że posiada Pani słuszną wiedzę i myślę, iż rozmowa z lekarzem prowadzącym wiele może zmienić.
Pozdrawiam Panią serdecznie. Życzę pomyślnego rozwiązania problematycznej sytuacji.
z poważaniem
dr Joanna Ziółkowska
Witam, nie we wszystkich przypadkach zastosowanie wkłady k-k będzie wzmacniało struktury zęba, a wręcz przeciwnie może je osłabiać. Każde użycie wkładu to większe opracowanie zęba, a więc większe jego osłabienie. Być może lekarz uznał że zastosowanie wkładu będzie powodowało osłabienie Pani zębów.
Witam, Niestety nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie bez zdjęć RTG , zdjęć wewnątrzustnych lub zdjęć modeli zębów. Przed leczeniem protetycznym powinna zostać przeprowadzone badanie stawu skroniowo-żuchwowego i o ile to jest konieczne, leczenie dysfunkcji w tym stawie. Możliwe jest, że nie ma Pani dysfunkcji, tylko w znaczącym stopniu uszkodzone są zęby, które w przyszłości miały zostać pokryte koronami protetycznymi. Niestety jest to wszystko tylko gdybanie (tworzenie hipotez), nie da się w tym wypadku pominąć rzetelnego badania stomatologicznego. Potem można będzie osądzić, czy konieczne jest wcześniejsze wzmocnienie zębów wkładem koronowo-korzeniowym. W Pani pytaniu nie ma informacji, czy zęby były leczone kanałowo czy nie. Pozostaje mi się domyślać. Jeżeli zęby były leczone kanałowo, w naszym gabinecie wzmacniamy je wkładami. Proszę mi jednak wybaczyć braku jednoznacznej odpowiedzi, nie można traktować tego jako zasady postępowania, że każdy ząb wzmacniamy wkładem. Musi to zostać indywidualnie oceniane za każdym razem.
Pozdrawiam
Olaf Bronowicz
Dzień dobry, zęby martwe powinny być wzmocnione wkładami z włókna szklanego, lub wkładami koronowo-korzeniowymi, ze względu na ich łamliwość, natomiast zęby żywe nie wzmacniamy. Jeżeli złamaniu uległy zęby żywe ,lepiej przeleczyć je kanałowo i wzmocnić wkładem.Nie wiem też co było przyczyną złamania oszlifowanego zęba - warto zwrócić uwagę na warunki zgryzowe. Pozdrawiam dr Kręcisz
za mało informacji o zębach, wieku. koncepcja korony zespolonej dobra
Kłaniam się i dziękuję za odpowiedź.
Kwestia, którą Pani porusza bywa jest szeroko dyskutowana. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a jednocześnie najistotniejszy jest obraz kliniczny, tj. ilość twardych tkanek zęba, które umożliwiają utrzymanie pracy protetycznej oraz warunki zgryzowe.
Użycie wkładów koronowo-korzeniowych zarezerwowane jest dla zębów po leczeniu endodontycznym, które (w świetle obecnej literatury) nie powinno być wykonywane profilaktycznie.
Bez pełnego obrazu klinicznego i radiologicznego nie jest możliwa obiektywna ocena sytuacji. Zachęcam do podzielenia się swoimi obawami z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.