Odebrałam opis badania MR kręgosłupa szyjnego. Prosiłabym o krótką interpretację czy to coś poważneg

2 odpowiedzi

Odebrałam opis badania MR kręgosłupa szyjnego. Prosiłabym o krótką interpretację czy to coś poważnego, czy wymagana jest rehabilitacja itp?

Lordoza szyjna zniesiona z kyfotycznym ustawieniem na poziomie C4-C5
Zaostrzenia na przednio-bocznych i tylnych krawędziach trzonów kręgów na poziomie C5-C6. Na tym poziomie zwężona przestrzeń międzykręgowa z cechami dehydratacji krążka m-k.
Na poziomie C3-C4 widoczne duże zmiany wytwórcze w prawym stawie m-k zwężają otwory m-k, bez wyraźnego ucisku na korzenie nerwowe.
Na poziomie C5-C6 zmianom zwyrodnieniowym towarzyszy protruzja dwuboczna uciskająca worek oponowy, dochodząca do przedniej powierzchni rdzenia kręgowego.
Stenozy kanału kręgowego nie stwierdza się.
Kanał centralny od poziomu połowy kręgu C7 do górnej krawędzi Th2 o średnicy 1mm.
Sygnał rdzenia kręgowego w odc. szyjnym prawidłowy w obrazach MR.
Witam opis tego badania to jedno, a objawy jakie temu towarzyszą to druga rzecz. Osobiście radziłbym przejść się do fizjoterapeuty, by ten skonslutował Panią na okoliczność objawów jakie towarzyszą Pani obecnie i wtedy będzie można powiedzieć czy terapia jest potrzebna

Dzień dobry,

Wyniki rezonansu wskazują na zmiany o charakterze zwyrodnieniowym i dyskopatycznym. Natomiast rezonans to jedno, a objawy towarzyszące to drugie. Powinna Pani udać się do fizjoterapeuty, który zbada Panią - sprawdzi napięcie mięśniowe czy możliwe przykurcze w obrębie między innymi obręczy barkowej, zbada zakresy ruchomości odcinka szyjnego i stawów ramiennych, oceni wizualnie sylwetkę i posturę. W oparciu o te badanie fizjoterapeuta podejmie terapię celem redukcji objawów i poprawy dobrostanu.
Należy pamiętać, że wyniki rezonansu nie mówią nam o tym jak pacjent się czuje i jakie objawy zgłasza, tylko pokazują jakie zmiany występują w obrębie kręgosłupa, a nie zawsze one są przyczyną bólu/dyskomfortu.

Pozdrawiam serdecznie,
Jakub Dziura